مرا ببوس؛ یادگار ماندگار خواننده ای که فقط یک ترانه خواند!

به گزارش گردشیا، در آخرین دقایق قسمت دوم سریال یاغی که این روز ها از شبکه خانگی پخش می گردد، ترانه ای پخش شد که مخاطبان را یاد نوستالوژی های عاشقانه انداخت. ترانه ای که در خاطره جمعی ما جا دارد؛ اما کمتر کسی از زندگی و حتی نام این ترانه با خبر است.

مرا ببوس؛ یادگار ماندگار خواننده ای که فقط یک ترانه خواند!

به گزارش همشهری، ترانه قدیمی مرا ببوس را مرحوم حسن گل نراقی خواند. خواننده ای که کار و کسبش در بازار تهران بود و به علت مخالفت پدرش دنبال خوانندگی نرفت. اما بهانه ما برای سراغ گرفتن از این خواننده، ملک وقفی اوست.

انتهای خیابان مفتح شمالی، نبش خیابان ملایری پور، نشانی سرراست ستاد مرکزی موسسه خیریه کهریزک است؛ همان منزل وقفی مرحوم حسن گل نراقی. اینجا ملک شخصی خانواده گل نراقی بود.

مرحوم حسن گل نراقی که اسمش را به علت خواندن آواز ترانه مرا ببوس شنیده ایم، هیچگاه ازدواج نکرد و فرزندی نداشت. به همین علت همراه 2 برادر و تنها خواهرش در این ساختمان زندگی می کرد. این ساختمان بعد از فوت مرحوم حسن گل نراقی در 19 مهر 1372 و در پی تمایلی که به وقف آن داشت، به همت خواهر و برادرهایش در اختیار موسسه خیریه کهریزک نهاده شد.

گل نراقی را که چنین عاقبت نیکویی داشته و به قول قدیمی ها عاقبت به خیر شده را با همین تک ترانه جاودانه اش به یاد داریم. ماجرای این ترانه هم شنیدنی است.

حسن گل نراقی صدای بسیار خوبی داشت. یک روز که اعضای ارکستر بزرگ رادیو در استودیو شماره 8 جمع شده بودند، حسن گل نراقی به تماشا دوستش پرویز یاحقی رفت. در استودیو، یاحقی با ویولن و مشیر همایون شهردار با پیانو، مشغول نواختن آهنگ مرا ببوس شدند و گل نراقی آغاز به زمزمه کرد.

در حالی که مسئول ضبط برنامه موسیقی که پشت دستگاه نشسته بود، دستگاه را به راه انداخت و این قطعه بدون اطلاع هیچ کسی، ضبط شد. وقتی نوار ضبط شده به دست مسئولان رادیو رسید، تصمیم گرفتند آن را پخش نمایند و گل نراقی را به رادیو دعوت کردند. پدر گل نراقی یکی از کسبه قدیمی تیمچه حاجب الدوله تهران بود و، چون موقعیت اجتماعی خاصی داشت، صلاح نمی دانست فرزندش به ترانه خوانی روی آورد.

به همین علت وقتی گل نراقی اصرار مسئولان رادیو را دید، قبول کرد که این نوار بدون ذکر نام خواننده و با عنوان خواننده ناشناس پخش گردد. اما چند وقت بعد از پخش نوار از رادیو، عبدالله والا، مدیر مجله تهران مصور، متوجه شد که خواننده این ترانه، حسن گل نراقی است و عکس او را در مجله اش چاپ کرد.

مرحوم گل نراقی از ترس پدرش، جرات نمی کرد به خانه برود! مدتی، شب ها وقتی همه خواب بودند به خانه می رفت تا اینکه یک شب پدرش بیدار ماند و همین که حسن از دیوار به حیاط خانه پرید، مچ دستش را گرفت و گفت می بینم که مطرب شدی! حسن، با شرمساری سرش را پایین انداخت و چیزی نگفت.

پدر گفت بخوان ببینم چه خواندی؟ حسن گل نراقی ترانه مرا ببوس را خواند و وقتی خواندنش تمام شد پدرش گفت دیگر نخوان! و این طور شد که مرحوم حسن گل نراقی با تک ترانه مرا ببوس جاودانه شد.

حسن گل نراقی در سال 1300 خورشیدی در کوچه آبشار خیابان ری به جهان آمد. بعد از تحصیلات متوسطه، به کار پدری خود که خرید و فروش بلور و چینی عتیقه بود پرداخت و سال ها در سرای بلورفروش های بازار تهران کسب و کار مختصری و متوسطی داشت.

نزدیک 30 سال از یادگار ماندگار مرحوم حسن گل نراقی می گذرد و از برکت وجود این ساختمان و مراکز دیگری از جمله آسایشگاه خیریه کهریزک، آسایشگاه کهریزک استان البرز، ساختمان بانوان نیکوکار در باغ فردوس، درمانگاه تخصصی جوادالائمه (ع) واقع در افسریه، انجمن بانوان نیکوکار استان البرز و بیش از 20 دفتر جذب مشارکت های مردمی، نزدیک به 2 هزار و 500 معلول و سالمند، تحت پوشش خدمات موسسه خیریه کهریزک قرار دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2221

به "مرا ببوس؛ یادگار ماندگار خواننده ای که فقط یک ترانه خواند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرا ببوس؛ یادگار ماندگار خواننده ای که فقط یک ترانه خواند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید