ظریف نقشه راه تهران و پکن را به زبان چینی منتشر کرد

به گزارش گردشیا، وزیر امور خارجه که برای دیدار با مقامات چین به پکن سفر نموده است، با اشاره به رایزنی هایش با همتای چینی خود از پیشنهاد یک نقشه راه 25 ساله برای تحکیم شراکت جامع راهبردی و نقش آفرینی فعال در ابتکار یک پهنه، یک راه اطلاع داد.

ظریف نقشه راه تهران و پکن را به زبان چینی منتشر کرد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرگزاری گردشیا، محمدجواد ظریف در توییتی به زبان چینی نوشت:

با دوست خوبم وانگ یی وزیر امور خارجه چین گفت وگوی مفصل و سازنده ای داشتم. درباره موضوعات دوجانبه، منطقه ای و جهانی دیدگاهی مشترک داریم. یک نقشه راه 25 ساله برای تحکیم شراکت جامع راهبردی و نقش آفرینی فعال در ابتکار یک پهنه، یک راه پیشنهاد کردم.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای انجام سفری کاری در پکن حضور دارد عصر دوشنبه با آقای وانگ یی همتای چینی خود دو دور مصاحبه و گفتگو کرد.

در این مصاحبهها در مورد ابعاد مختلف روابط دو جانبه، آخرین تحولات اجرای برجام و ابتکارات روسای جمهور ایران و فرانسه، نقشه راه 25 سال آینده روابط دو کشور، امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز، تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده ضد کشورهای مستقل مصاحبه و گفتگو شد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر توسعه همه جانبه روابط راهبردی و هزاران ساله دو ملت ایران و چین، فشار مالی و تحریم های آمریکا ضد چین و نیز مداخله آن کشور و بعضی کشورهای غربی در امور داخلی آن را محکوم کرد و حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست چین واحد را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه چین در این دیدارها ضمن تاکید بر چندجانبه گرایی، لزوم رعایت توافقات بین المللی و حفظ صندلی شورای امنیت را یادآورشد و گفت: چین از هر اقدامی که به کاهش تنش و افزایش ثبات و امنیت در منطقه منجر گردد و نیز حقوق مشروع ایران در برجام و منافع مالی ناشی از آن حمایت می نماید.

طرفین در این دیدار روابط ایران و چین را همه جانبه و راهبردی خواندند و بر گسترش و تعمیق آن در همه زمینه ها تاکید کردند.

مسائل منطقه ای بویژه تحولات افغانستان از دیگر محورهای مصاحبهی دو مقام بود.

23310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 394

به "ظریف نقشه راه تهران و پکن را به زبان چینی منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف نقشه راه تهران و پکن را به زبان چینی منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید