شرق: دولت مقصر اصلی افزایش نقدینگی و تورم است

به گزارش گردشیا، رقم نقدینگی به خاطر سوءمدیریت دولت احتمالا به 3 هزار هزار میلیارد تومان در سرانجام سال جاری می رسد.

شرق: دولت مقصر اصلی افزایش نقدینگی و تورم است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه شرق ضمن انتشار این پیش بینی می نویسد: بانک مرکزی به چاپخانه دولت تبدیل شده است. وحید شقاقی شهری، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی گفت: در امسال 700 تا 800 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه می گردد و میزان نقدینگی با افزایش بیش از 30 درصدی، به سه هزار هزار میلیارد تومان خواهد رسید. آن طور که شقاقی شهری می گوید افزایش این میزان نقدینگی به مفهوم تورم دست کم 30 درصدی در سال آینده است.

شقاقی شهری عنوان می نماید: تامین کسری بودجه دولت از محل اوراق مشارکت بحث دیگری است. سال گذشته 15 هزار میلیارد تومان (رقم چاپ شده در بانک مرکزی) پول از تنخواه بانک مرکزی در اختیار دولت برای جبران کسری بودجه قرار گرفته است.

امسال رشد پایه پولی کم نبوده است. از صندوق توسعه ملی یک میلیارد دلار برداشته اند. اگرچه به نظر می رسد برداشت از صندوق توسعه ملی با چاپ پول دو مقوله متفاوت باشد، اما رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی می گوید: با برداشت یک میلیارد دلار پول از صندوق توسعه ملی و تبدیل آن با دلار 22 و 23 هزار تومانی به ریال، نوعی رشد پایه پولی اتفاق می افتد و تفاوتی با چاپ پول نمی نماید.

شقاقی شهری با اشاره به انتشار نماگر های مالی در زمینه رشد پایه پولی بیان می نماید: رشد پایه پولی سالانه بالای 30 درصد است.

وی درباره تبعات چاپ پول می گوید: یکی از مهم ترین چالش های اقتصاد، روشن بودن موتور رشد نقدینگی است. دولت در کنترل رشد نقدینگی پیروز نبوده است.

او اضافه می نماید: در خرداد 99 نسبت به خرداد 98 رشد نقدینگی بالای 34 درصد است. در فضایی که رشد مالی منفی بوده و رکود گسترده ای بر اقتصاد حاکم است، رشد نقدینگی به منزله پمپاژ تورم در اقتصاد است.

آمار ها نشان می دهد در امسال بیش از 700 تا 800 هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه خواهد شد. حجم نقدینگی سال 98 چیزی حدود دو هزار و 400 هزار میلیارد تومان بود. امسال برآورد ها این است که حجم نقدینگی به بالای سه هزار هزار میلیارد تومان برسد.

این که در کنترل رشد نقدینگی نتوانستیم پیروز عمل کنیم، چند دلیل دارد؛ یکی از دلایل آن، بدهی دولت به نظام بانکی است. آمار ها نشان می دهد همچنان بدهی دولت به سیستم بانکی در حال افزایش بوده و رشد شتابانی دارد.

او اضافه می نماید: زمانی، دولت برای پوشش کسری بودجه خود به سمت بانک مرکزی دست دراز و از این بانک استقراض می کرد، ولی در سال های اخیر این جهت را دور زده و احتیاج خود را از نظام بانکی به روش ها و طرق مختلف تامین می نماید.

به گفته شقاقی شهری، کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات و عدم پیروزیت دولت در آن حوزه، به رشد نقدینگی دامن زده است. از نگاه او، یکی دیگر از علل رشد نقدینگی و عامل مهم تر برای این پدیده، ناترازی نظام بانکی است. بانک های ما ناترازی بالایی دارند، بنابراین دست به خلق پول می زنند و این خلق پول بدون ضابطه، انضباط و نظارت، خود یکی از موتور های رشد نقدینگی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1327

به "شرق: دولت مقصر اصلی افزایش نقدینگی و تورم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرق: دولت مقصر اصلی افزایش نقدینگی و تورم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید