سفر به کشورهای بند انگشتی اروپا!

به گزارش گردشیا، خبرآنلاین: قاره سرسبز اروپا به دلیل برخورداری از طبیعت شاداب وگونه گونی فرهنگ دارای جذابیتهای فراوانی برای جلب توریست است

سفر به کشورهای بند انگشتی اروپا!

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

در این میان نقش کشورهای کوچک اروپایی در صنعت گردشگری بسیار برجسته است این کشورها که حتی به اندازه یک شهر نیز نیستند به دلیل استفاده از صنعت توریسم جزو ثروتمند ترین کشورها و دارای استانداردهای بالای زندگی هستند .با هم نگاهی می اندازیم به کوچکترین کشورهای اروپایی.

لیختن اشتاین

لیختن اشتاین سومین کشور کوچک در اروپا است. این کشور در مرکز اروپا قرار گرفته است و از شرق با اتریش و از غرب با سوئیس هم مرز است. پایتخت آن شهر فادوتس است. زبان رسمی لیختن اشتاین آلمانی، مساحت آن 160 کیلومتر مربع و جمعیت آن 36 هزار نفر است. واحد پول این کشور فرانک سوئیس با واحد جزء (راپن) نام دارد.

لیختن اشتاین یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان را دارد. صنعت گردشگری، بانکداری و تولیدات (ابزار دقیق) همگی با اهمیت است و صادرات این کشور را بیشتر فراورده های دندانپزشکی و ماشین آلات تشکیل می دهند. لیختن اشتاین در سازمان ملل متحد، شورای اروپا، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، و اتحادیه بازرگانی آزاد اروپا عضویت دارد. میزان با سوادی در آن 100٪ است.

کوه های آلپ در شرق این شاهزاده نشین قرار گرفته است. غرب کشور متشکل از جلگهٔ سیلابی رود راین است. رودهای مهم آن راین و سامینا و بلندترین نقطه آن گروز پیتز است که 2599 متر ارتفاع داردو این کشور آب و هوای آلپی معتدل دارد البته دارای زمستان هایی بسیار سرد و تابستانهایی خنک است.

پایتخت لیختن اشتاین فادوتس است اما بزرگ ترین شهر این کشور، شان با 5 هزار و 500 نفر جمعیت می باشد.

آندورا

آندورا کشور کوچک و مستقلی است که درکوه های پیرنه بین دو کشور فرانسه و اسپانیا قرار گرفته است. پایتخت آن آندورا لاولا است.جمعیت این کشور چیزی در حدود 83،900 نفر است.و مساحت آن 468 کیلومتر مربع

واحد پول آندورا،یورو است واز دیگر شهر های مهم آندورا، اسکالدس-انگوردانی،انکامپ و سنت خولیا د لوریا هستند.

سن مارینو

جمهوری سن مارینو کشوری است در جنوب اروپا که در شبه جزیره ایتالیا و در بخش شرقی کوه های اپناین واقع شده است. پایتخت آن شهر سان مارینو است.

شهرت سان مارینو به قانون اساسی این کشور است . قانون اساسی سان مارینو که در سال 1600 میلادی تدوین شده، قدیمی ترین قانون اساسی ملی در جهان است و هنوز اجرا می گردد.

این کشور کاملاً در درون ایتالیا قرار گرفته، و در میان دو استان امیلیا رومانیا و مارکه محصور شده است . کوه تیتانو با بلندای 749 متر، بلندترین مکان این کشور است . سان مارینو آب و هوای مدیترانه ای، تابستان های گرم و زمستان های معتدل دارد.

مردم سان مارینو از نژاد ایتالیایی هستند. کشور سان مارینو 29٬000 نفر جمعیت دارد که در حدود هزار نفر از آنان خارجی و بیشتر شهروند کشور ایتالیا هستندمساحت آن هم.61.2کیلومتر مربع است.

جزایر فارو

فارو یا جزایر فارو نام جزایر هجده گانه ای است که به عنوان یکی از منطقه های خودگردان دانمارک شناخته می گردد. این مجمع الجزایر در شمال اروپا و منطقهٔ اسکاندیناوی، بین دریای نروژ و اقیانوس اطلس شمالی، تقریباً در فاصله ای برابر از ایسلند، نروژ و بریتانیا واقع شده است و پایتخت آن توشهاون است

از مجموع 18 جزیره ای که جزایر فارو را تشکیل داده اند، 17 جزیره مسکونی اند و بزرگ ترین آن ها به نام استریموی 385 کیلومتر مربع مساحت دارد. اقلیم آن معتدل، بارانی و اغلب ابری است. تنها 6 درصد اراضی این جزایر قابل کشت هستند و فرآورده های کشاورزی آن به سبزیجات محدود می گردد و غلات در آن به عمل نمی آید. صنایع دستی و ماهی گیری شغل های اصلی مردم می باشند و صدور ماهی عمده ترین منبع درآمد آن محسوب می گردد. پرورش گوسفند و دامداری نیز از جمله مشاغل ساکنان آن است.

این مجمع الجزایر در سال 1814 از نظر سیاسی از نروژ جدا شد و از سال 1948 به صورت استانی خودمختار از پادشاهی دانمارک درآمد. آن ها در طی این چند سال مسئولیت بیشتر مسایلشان را در دست گرفته اند؛ به جز دفاع (اگرچه دارای نگهبان ساحلی محلی هستند)، امور خارجی و دستگاه قضائی که بر عهدهٔ دانمارک می باشد.جمعیت کل آن 48500 نفرو مساحت کل آن1399 کیلومتر مربع.

مالت

جمهوری مالت کشوری در جنوب اروپا در مرکز دریای مدیترانه است. این کشور از مجمع الجزایر کوچکی تشکیل شده که نقش استراتژیک مهمی در طول تاریخ داشته است و مکان مبارزه و برهم کنش بین اروپای در حال شکل گیری و فرهنگ و تمدن قدیمیتر آفریقا و خاورمیانه بوده است. پایتخت این کشور، شهر والِتا می باشد.

کشور مالت دربرگیرنده سه جزیره مسکونی به نام های مالت (Malta)، گُزو (Gozo)، و کومینو (Comino) و سه جزیره نامسکون است و در مرکز دریای مدیترانه قرار گرفته است. این جزایر روی هم رفته 316 کیلومتر مربع پهناوری دارند و در 93 کیلومتری جنوب جزیره سیسیل (ایتالیا)، 290 کیلومتری شرق تونس و 290 کیلومتری شمال لیبی قرار گرفته اند. بلندای این جزایر کم است و بلندترین نقطه آن که در کرانه های جنوب غربی جزیره اصلی مالت قرار گرفته، تازوتا (TaZuta) نامیده می گردد و 253 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. بلندترین نقطه جزیره گزو تادبیگی (TaDbiegi) است و بلندای آن از سطح دریا، 190 متر می باشد.جمعیت این کشور402 هزار نفر است.

مالت دارای جاذبه های گردشگری طبیعی به ویژه در سواحل و کرانه هاست و امروزه مهمانخانه های مجهزی در همهٔ جزایر مالت ساخته شده اند. بسیاری از مردم مالت به مسافرتهای خارجی می روند، هرچند که مالت بیشتر واردنمایندهٔ صنعت جهانگردی است. نسبت جهانگردان مالتی به جهانگردان خارجی که به این کشور سفر می نمایند، در حال کاهش است. ایرانیانی که قصد سفر به مالت را داشته باشند به علت عدم وجود سفارت مالت در تهران، باید به وسیله سفارت اتریش در تهران اقدام به اخد ویزا بنمایند.

موناکو

یک دولت شهر و بعد از واتیکان دومین کشور کوچک غیر وابسته جهان است.

موناکو از نظر تراکم جمعیت در رده دوم کشورهای متراکم قرار گرفته است.زبان مردم موناکو از شاخه زبان لیگوری است و گویش های اینتملی و مونگاسک در موناکو رایج است.فرانسه حکم زبان رسمی را دارد.

موناکو از سال 1297 مستقل می باشد. مساحت آن تقریبا 1.95 کیلومتر مربع و جمعیت آن 32.935 نفر است.

روز 27 ژوئیه 1297 روز ملی کشور موناکو می باشد موناکواز توریست پذیر ترین کشورهای جهان است .مناظر زیبا مسابقات گرند پریکس در جلب گردشگران اروپایی و آمریکایی تاثیر زیادی دارند.البته این کشور بیشتر مقصد گردشگران پولدار است و در آمدش هم تقریبا از همین راه است.

واتیکان

واتیکان دولت شهری مستقل است که در درون شهر رم در کشور ایتالیا جای دارد. واتیکان محل اقامت پاپ، رهبر کاتولیک های جهان و مرکز کلیسای کاتولیک است. واتیکان با مساحتی در حدود 44 هکتار، کوچکترین کشور جهان و با جمعیتی در حدود 800 نفر، کم جمعیت ترین کشور مستقل جهان محسوب می گردد.

واتیکان از سریر مقدس که نام حوزهٔ اسقف نشین این شهر است، متفاوت است. واتیکان دولت شهری مستقل است که در سال 1929 با توافق مقامات سریر مقدس و بنیتو موسولینی نخست وزیر ایتالیا بنیان قرار گرفت، اما قدمت سریر مقدس به اوان پیدایش مسیحیت می رسد. سریر مقدس عالی ترین اسقف نشین کلیسای کاتولیک و حکومت مرکزی کلیساهای کاتولیک به شمار می رود و در جامعهٔ بین المللی یک واحد مستقل واجد حاکمیت به شمار می رود که موضوع حقوق بین الملل است و در بسیاری از کشورها سفارتخانه و در بسیاری از سازمان های بین المللی عضویت دارد. سفرای این کشور و نمایندگان پاپ نیز به طور رسمی نماینده و سفیر سریر مقدس نامیده می شوند و نه دولت شهر واتیکان. همچنین مصوبات واتیکان به زبان ایتالیایی منتشر می گردد اما اسناد رسمی سریر مقدس به زبان لاتین است. این دو واحد حتی گذرنامه های متفاوتی نیز صادر می نمایند. سریر مقدس گذرنامه های دیپلماتیک و خدماتی را صادر می نماید و واتیکان گذرنامه های عادی.

کلیسای سن پیر بزرگ ترین کلیسای جهان است و در واتیکان قرار گرفته است.این کشور گرچه جمعیت کمی دارد اما همیشه مقصد صدها هزار گردشگر کاتولیک است.

منبع: برترین ها
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 474

به "سفر به کشورهای بند انگشتی اروپا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کشورهای بند انگشتی اروپا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید