رکورد رشد و تغییر پوشش گیاهیِ قطب جنوب

به گزارش گردشیا، تغییرات غیرمعمول در اکوسیستم های حساس قطبی طی دهه گذشته، سرعت گرفته و یکی از پیامدهای آن، رکورد رشد و تکثیر دو گیاه گلدار بومی در قطب جنوب بوده که با بالا رفتن دما در این منطقه به سرعت در حال توسعه هستند.

رکورد رشد و تغییر پوشش گیاهیِ قطب جنوب

به گزارش خبرنگاران، افزایش تعداد گیاهان از سال 2009 در جزایر اورکنی جنوبی بیشتر از مجموع 50 سال گذشته بوده است و این رویداد همزمان با بالا رفتن سریع دمای هوا و کاهش تعداد فُک های خزپوش رخ داده است.

به گفته کارشناسان، تعداد دو گونه گیاهی موسوم به علف موی جنوبگان (Deschampsia Antarctica) و صدفی سای جنوبگان (Colobanthus quitensis) از طریق محققان در این جزیره از سال 1960 مورد مطالعه قرار گرفته است. تحقیقات نشان می دهد که میزان رشد گونه گیاهی علف مو بین سال های 2009 و 2018 تقریبا پنج برابر سریعتر از سال های 1960 و 2009 بوده است.

در دهه گذشته به رغم سرد شدن شدید دما در سال 2012، سالانه میزان گرما در تابستان از 0.02 به 0.27 درجه سانتیگراد بالای صفر افزایش یافته است.

یکی از اساتید دانشگاه اینسوبریا در ایتالیا، گفت: اکوسیستم های زمینی قطب جنوب به سرعت به این تغییرات آب و هوایی پاسخ می دهند. انتظار افزایش سرعت رشد این گیاهان را داشتم اما نه به این گستردگی. ما شواهد متعددی بدست آورده ایم که نشان می دهد یک تغییر عمده در قطب جنوب در حال رخ دادن است.

به گزارش روزنامه گاردین، بر اساس این مطالعه، محرک اصلی تغییر، گرم شدن بیشتر هوای فصل تابستان است که یکی از طولانی ترین رکوردهای تغییرات پوشش گیاهی در قطب جنوب را به همراه داشته است. دومین دلیل این است که تعداد کمتری از فُک های خزپوش در جزیره وجود دارند که گیاهان را از بین ببرند. مشخص نیست که چرا تعداد فُک ها کاهش یافته است اما احتمالا به تغییرات رخ داده در میزان در دسترس بودن مواد غذایی و شرایط دریا مربوط می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2180

به "رکورد رشد و تغییر پوشش گیاهیِ قطب جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد رشد و تغییر پوشش گیاهیِ قطب جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید