راهنمای رفتن به روستای سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس

به گزارش گردشیا، ماسوله، تنها روستای پلکانی ایران نیست. از شهرکرد که دو ساعت و نیم در ماشین بنشینیم به روستای سر آقاسید می رسیم. سرآقا سید، کوهستانی ست و بعد از گذر از جاده های پیچ درپیچ نمایان می گردد.

راهنمای رفتن به روستای سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس

روستای سرآقاسید کجاست؟

سر آقاسید در 140 کیلومتری شهرکرد و 45 کیلومتری شمال کوهرنگ قرار گرفته، در دوردسترین نقطه و بین کوه ها.

برای رسیدن به آن هم باید کوهرنگ را به سمت شمال برویم. سفرمان از شهر چلگردم در مرکز شهرستان کوهرنگ به سمت غرب آغاز می گردد. بعد از روستای سنگی شیخ علیخان، جاده آسفالته تمام می گردد. با آغاز جاده خاکی پرپیچ و خم چشممان به غار یخی چما و قله زردکوه می افتد. پس از 40 تا 50 کیلومتر رانندگی، روستای سر آقا سید از پشت کوه ها خودش را به ما نشان می دهد.

سر آقاسید در ارتفاع 2500 متر از سطح دریا و در یکی از دامنه های قله هفت تنان جا خوش نموده و خانه هایش از خشت و چوب ساخته شده. پشت بام یک خانه، حیاط خانه دیگر است و پنجره خانه را که باز کنیم، طبیعت سرسبز کوه ها به چشممان می خورد و امامزاده سرآقا سید عیسی. اما همه خانه ها هم از نعمت وجود پنجره برخوردار نیستند و روشنایی تنها از در عبور می نماید.

چرا به آن سرآقا سید می گویند؟

از شجره نامه ها اینطور برمی آید که عمر روستا به 600 سال پیش می رسد و نام روستا از امامزاده سرآقاسید عیسی که در روستاست، گرفته شده.

برخی می گویند در قدیم، آنهایی که برای زیارت امامزاده به آن می رفتند، می گفتند می رویم سر مزار آقاسید عیسی، برای همین هم روستا به این نام معروف شده. برخی ها هم معتقدند چون خانه های روستا بالای سر امامزاده قرار گرفته به آن سرآقا سید می گویند؛ یعنی روستا، بالای سر امامزاده است.

چرا باید این روستا را ببینیم؟

روستای سرآقا سید، یکی از عجیب ترین روستاهای ایران و محل ییلاق عشایر است. بهار و تابستان ها این روستا سرزنده تر از همواره می گردد و شور زندگی در آن جریان دارد.

ولی زمستان که از راه برسد، دیگر خبری از جمعیت بهار و تابستان نیست و بیشتری ها به منطقه ها دیگر کوچ می نمایند. در سرآقاسید، خبری از امکانات و زندگی شهری نیست. اینجا فقط برق دارد، نه خبری از مدرسه هست، نه از درمانگاه مجهز و نه حتی جاده. بنابراین اگر می خواهی از زندگی شهری دور شوی، یکی از جاها می تواند رفتن به همین روستا باشد.

سرآقا سید پر از درخت های بلوط و گردوست و جز امامزاده سرآقا سید و باغ های میوه و کوچه پس کوچه های روستا، می توان در بیرون از آن و 40 کیلومتری اش به آبشار شیخ علی خان رسید. در همان نزدیکی غار یخی چما هم قرار گرفته. برای رسیدن به این غار باید از رودخانه عبور کنیم، رودخانه ای که دمای آبش چندان با ما مهربان نیست.

اما مهم تر از همه اینها، تماشا و تماشای زندگی ایست که هنوز رگه های شهری به آن اضافه نشده؛ خالص و دست نخورده و با اصالت است.

زن ها با نخ های پشمی رنگارنگ قالی، گلیم و جاجیم و نمد می بافند و با موی بز سیاه چادر درست می نمایند. صدای زنگوله بزها در کوه ها شنیده می گردد و زن و مرد در کنار هم کار می نمایند و در کنار دامداری و کشاورزی از حوضچه های کوچک روستا نمک استخراج می نمایند.

مردم روستا چه اعتقاداتی دارند؟

یک عَلَم داخل امامزاده هست که مردم روستا می گویند موقع جنگیدن و دعوت مردم به اسلام، در دستان سید آقا عیسی بوده. اعتقاد به این علم تا حدی است که در مواقعی مثل خشکسالی، برای برطرف آن در جاهای مختلف چرخانده می گردد.

نشانه ای به شکل 8 روی کوه خیمه و روبه روی روستا وجود دارد که مردم معتقدند نشانه ای از قبله است و آقا سیدعیسی با پرتاب نیزه آن را به مردم نشان داده.

چشمه ای در همین کوه به نام مراد چشمه هم وجود دارد. مردم معتقدند اگر کسی نیت پاک داشته باشد و دستش را در آب آن فرو ببرد، نشانه ای برای برآورده شدن آرزویش توی دستش می آید. نشانه ای مثل سنگ ریزه، برگ، گل سر و یا هر چیز دیگری که تعبیر خاصی در آن است.

بعلاوه مردم روستا در چشمه خدر لباس نمی شویند، چون معتقدند این چشمه متعلق به حضرت خضر بوده است.

در سرآقا سید چی بخوریم؟

در این روستا، بلوط را آرد و با پودرش نانی به نام کلک درست می نمایند. آش کاردین یا کارده که ترکیبی ست از دوغ، سبزی کاردین-این سبزی نوعی سبزی کوهی ست که در اطراف روستا وجود دارد- و برنج درست می گردد.

کباب در منطقه ها بختیاری نشین حرف اول را می زند. در روستای سرآقا سید هم به علت وفور دام، بساط کباب به راه است.

در این روستا آشی به نام آش برگ هم پخته می گردد. برای پختن این آش، خمیر را به صورت رشته هایی باریک در می آورند و با نخود، عدس و روغن حیوانی می پزند. بعد، سبزی آش و لوبیا را به آن اضافه می نمایند.

کجا اقامت کنیم؟

در این روستا می توان هم روی خانه های محلی روستا حساب کرد و هم به کوهرنگ یا شهرکرد رفت. قیمت رزرو هتل های شهرکرد از 91 هزار تومان آغاز می گردد.

عکس ها:خبرگزاری ایرنا

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2075

به "راهنمای رفتن به روستای سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای رفتن به روستای سرآقا سید؛ ماسوله زاگرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید