حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی جامع مرند در دستور کار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

به گزارش گردشیا، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از قرارگیری حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی جامع مرند در دستورکار این اداره کل اطلاع داد.

حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی جامع مرند در دستور کار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

احمد حمزه زاده به همراه امام آدینه شهرستان بازسازی با حضور در محل مسجد تاریخی جامع مرند، آخرین شرایط فنی و بازسازیی این مسجد تاریخی را مورد آنالیز قرار داد و گفت: مسجد جامع شهرستان مرند جزو مساجد تاریخی صدر اسلام بوده و به لحاظ قدمت از جمله سه مسجد تاریخی مهم استان محسوب می گردد.

وی با بیان این که حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی مرند بصورت اضطراری در دستور کار این اداره کل قرار خواهد گرفت، ادامه داد: با توجه به احتیاج انجام عملیات بازسازیی و حفاظتی ضروری در بخش هایی از این مسجد، اقدامات لازم تا خاتمه امسال توسط معاونت میراث فرهنگی استان انجام خواهد شد و مراحل آینده و تکمیلی آن نیز با برنامه ریزی تیم فنی و تخصصی این اداره کل طی سال آینده محقق خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به این که بازسازی محراب مسجد تاریخی جامع مرند احتیاجمند هم افزایی تیم های تخصصی این اداره کل و پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور است، ادامه داد: با توجه به اینکه بازسازی محراب این مسجد تاریخی احتیاجمند زمان و همچنین مطالعات دقیق فنی است، لذا طرح بازسازی آن توسط پژوهشگاه و معاونت میراث فرهنگی استان مورد آنالیز و مطالعه قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی؛ حمزه زاده رعایت ضوابط میراث فرهنگی و حریم آثار تاریخی را پیرامون مسجد تاریخی جامع مرند الزامی بیان کرد و گفت: حفظ حریم و عرصه آثار تاریخی یکی از مهم ترین دستورالعمل هایی است که می بایست توسط نهادهای نظارتی همچون شهرداری ها مورد توجه قرار گیرد، لذا شهرداری مرند موظف است بر هرگونه عملیات عمرانی پیرامون این مسجد تاریخی و سایر آثار این شهرستان نظارت داشته و از اجرای عملیات های غیرمجاز جلوگیری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1513

به "حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی جامع مرند در دستور کار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حفاظت و بازسازی مسجد تاریخی جامع مرند در دستور کار میراث فرهنگی آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید