حال و هوای نمایش محمد رسول الله(ص) در کانادا چگونه بود؟

به گزارش گردشیا، سیدنصرالله طباطبایی یکی از اعضای کانون دانشجویی توحید مونترال می گوید: استقبال مردم در اینجا از فیلم محمدرسول الله(ص) به حدی بود که بار اولی که اکران انجام شد، حدودا 48 ساعت قبل از اکران فیلم، بلیط ها تموم شده بود.

حال و هوای نمایش محمد رسول الله(ص) در کانادا چگونه بود؟

از سفر با تور کانادا ارزان قیمت لذت ببرید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، چند روزی است که سینماها به تسخیر اثر اخیر مجید مجیدی درآمده است. این برای اولین بار است که یک محصول فرهنگی با مشخصات محتوایی شایسته انقلاب اسلامی، این گونه تبدیل به موجی فراگیر در رسانه های جهان شده است. آخرین فیلم مجیدی هم اینک در سینماهای تهران در حال فروشی بی سابقه است و همزمان چند روز گذشته چندین اکران را در جشنواره مونترال کانادا و به عنوان فیلم افتتاحیه جشنواره پشت سرگذاشته است.

خبرهایی که از این اکران منتشر می شد نشان از استقبال گسترده مردم از این فیلم داشت. استقبال از فیلم محمد رسول الله در مونترال کانادا به حدی بوده است که سینماهای نمایش دهنده جوابگوی درخواست بازدیدنمایندگان نبوده و به همین دلیل دو سانس دیگر به نمایش های فیلم محمد در حاشیه جشنواره جهانی فیلم مونترال اضافه شد.

یکشنبه 30 آگوست 2015 (8 شهریور ماه) از ساعت 18 الی 20 عصر به وقت مونترال کانادا، دانشجویان ایرانی در محل آمفی تئاتر بزرگ ژان تیمین دانشگاه مک گیل مونترال میزبان مجیدی بودند. در این جلسه که به همت کانون نور و کانون دانشجویی توحید برگزار گردید حرف های جالبی درباره فیلم و شرایط ساخت آن زده شد. متن کامل این نشست اختصاصا پیش از این توسط خبرنگاران منتشر شده بود.

در همین زمینه سید نصرالله طباطبایی، دانشجوی ایرانی و یکی از اعضای کانون دانشجویی توحید مونترال در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرنگاران به تشریح وضعیت و شرایط نمایش فیلم محمدرسول الله(ص) در این شهر و در جشنواره فیلم مونترال پرداخته است.

طباطبایی در ابتدا می گوید: ایرانی های ساکن کانادا بسیار از فیلم محمد رسول الله(ص) در کانادا استقبال کردند چه قشر مذهبی و چه اقشار دیگر. ما چند گزارش را در روزنامه ها دیدیم که بودجه جشنواره سال جاری مونترال حدود 680 هزار دلار کاهش پیدا نموده بود اما با این وجود این فیلم توانسته بود مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند.

وی اضافه کرد: بسیاری موفقیت این فیلم را به سیاست متصل می کردند و تعداد بسیار محدودی هم تجمعی را در روز افتتاحیه داشتند. آن کسانی که تجمع کردند همه از آنهایی هستند که اگر هر خبری گردد که مربوط به ایران باشد جمع می شوند و مهم نیست که موضوع آن مسئله چه باشد. جالب بود که چند وقت پیش قبل از برگزاری جشنواره رئیس جشنواره با یکی از رادیوهای اینجا گفت و گو می کرد و مجری از او سوال کرد که آیا این مسئله نگرانی ای ندارد که بعضی بخاطر این فیلم تجمع یا تظاهراتی داشته باشند؟ و او در پاسخ گفت که آنهایی که به دنبال حقوق حیوانات هم هستند می توانند در این تجمع شرکت نمایند چرا که در این فیلم چند فیل و شتر و دیگر حیوانات هم حضور دارند. هرکسی آزاد است که اعتراض داشته باشد اما من خیلی نگران این مسئله نیستم.

این دانشجوی ایرانی ساکن در کانادا با اشاره به استقبال گسترده مردم از نمایش فیلم محمدرسول الله(ص) در جشنواره فیلم مونترال گفت: استقبال مردم در اینجا از فیلم محمدرسول الله(ص) به حدی بود که بار اولی که اکران انجام شد، حدودا 48 ساعت قبل از اکران فیلم، بلیط ها تموم شده بود و بار دومی هم که اکران های مجدد انجام شد، همین رخ داد و بلیط ها به همین سرعت فروش رفت و این اتفاق نشان دهنده آن است که استقبال بسیار خوبی از این فیلم شده است.

طباطبایی ادامه داد: ما چند ماهی کوشش کردیم که با آقای مجیدی ارتباط بگیریم و نتیجه این ارتباطات جلسه ای شد که در دانشگاه مک گیل برگزار کردیم و این جلسه ای بود که با وجود آنکه در آن روز و ساعت مردم اینجا برنامه های ویژه و معین شده ای را برای خود دارند اما استقبال از برنامه خیلی خوب بود. ما به عنوان دانشجویان ایرانی که در اینجا حاضر بودیم در زمان ورود تیم آقای مجیدی در فرودگاه به استقبال آنها رفتیم و بدلیل اینکه ما در اینجا سفارت نداریم احساس کردیم و به آقای مجیدی هم گفتیم که بگذارید به شما در اینجا یاری کنیم و ایشان هم قبول کردند.

وی همچنین با اشاره به جلسه پرسش و پاسخی که با حضور مجید مجیدی در دانشگاه مک گیل برگزار گردیده بود، گفت: بسیاری از مخاطبانی که به سالن آمده بودند بدنبال دریافت پاسخ این سوال بودند که برای مثال آمنه ساداتی که نقش حضرت آمنه را بازی می کرد برای این نقش چه حسی را داشته است؟

طباطبایی با اشاره به خاطره ای از یکی از اکران های فیلم محمدرسول الله(ص) در جشنواره فیلم مونترال گفت: در یکی از اکران ها اکثریت سالن را مسلمانان حاضر تشکیل می دادند و زمانی که آقای مجیدی برای آغاز فیلم حاضران را به سلام و صلوات فرستادن بر پیغمبر دعوت کردند، تمام آن سینما صلوات فرستادند که من تابحال همچین چیزی را ندیده بودم. موهای تن آدم در آنجا سیخ می شد. یک خانم هم در آنجا صحبت ها برای خارجی های حاضر به فرانسوی ترجمه می کرد.

عضو کانون توحید مونترال با اشاره به جو حاکم بر شهرهای کانادا و استان کبک گفت: جو مونترال خیلی دانشجویی است و به نظر می رسد جوان ها بدنبال دیدن اینچنین فیلم ها نیستند. من چند نفر را می شناختم که تازه مسلمان شده یا دین خاصی نداشتند اما کم کم به دین علاقه مند شده بودند ولی بعد از دیدن این فیلم بسیار شادمان بودند.

وی اضافه کرد: فیلم جذابیت های بسیاری دارد اما باید توجه کرد که بسیاری از آنهایی که ما در اینجا آنها را اهل کتاب می شناسیم معمولا اطلاعات بسیار کمی از دین و ایمانشان دارند. آنچنان اطلاعات زیادی در روز به اینها می رسد که دیگر جایی برای اطلاعات دینی باقی نمانده و در رده بی دین ها قرار می گیرند.

طباطبایی ادامه داد: مردم در اینجا به این باور هستند که بدون دین و ایمان هم کارها جلو می رود و کسی دیگری را نمی کشد و کارها جلو می رود. اگر این افراد این فیلم را ببینند بسیار برای آنها جذاب خواهد بود و این فیلم هم بنظر می آید که این کار را می نماید و این کار را می کرد که اگر اینگونه افراد که تفکرات دینی نداشته این فیلم را ببینند احساساتشان برانگیخته شده ولی البته اتفاقات و معجزاتی که در این فیلم می افتد به گونه ای نیست که نظر اینگونه فردی را نسبت به دین عوض کند اما احساسات آنها بخاطر این مسائل برانگیخته می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 407

به "حال و هوای نمایش محمد رسول الله(ص) در کانادا چگونه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال و هوای نمایش محمد رسول الله(ص) در کانادا چگونه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید