تکمیل سومین شجره سادات رضوی در هند همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع)

به گزارش گردشیا، خبرگزاری خبرنگاران- سومین شجره نامه سادات رضوی در هند تکمیل شد.

تکمیل سومین شجره سادات رضوی در هند همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع)

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور دهلی ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کتابت شجره نامه سادات حسین آباد - بلیا، به طول 15 متر و عرض نیم متر به خط استاد سید ابوحیدر زیدی بر روی پارچه در بخش سال جاری مرکز بین المللی میکروفیلم نور به انتها رسید.

حسین آباد، منطقه ای از توابع بلیا واقع در شمال استان اوتراپرادش متصل به استان بیهار است.

سادات رضویِ حسین آباد در سال 532 هجری قمری به این منطقه مهاجرت کردند، سلسله نسب آنان با 16 واسطه به وسیله میر محمد اسماعیل به پسر امام محمد تقی علیه السلام به نام موسی مبرقع علیه السلام می رسد.

مرکز بین المللی میکرو فیلم نور، با استناد به شجره های قدیمی، بازنویسی شجره سادات حسین آباد ضلع بلیا را به مناسبت ولادت باسعادت امام رضا (ع) اتمام رساند.

شجره حسین آباد اثبات می کند که، چون پدر میر اسماعیل حسین نام داشت به همین دلیل نام این منطقه به حسین آباد مشهور شده است.

از آثار اسلامی منطقه حسین آباد می توان به مساجد، حسینیه ها، کربلا، روضه حضرت عباس علیه السلام، اشاره نمود که نشان علاقه مردم حسین آباد به اهلبیت علیهم السلام است.

در این منطقه علمای زیادی وجود داشتند، از جمله گذشتگان می توان حکیم مولانا ممتاز حسین فرزند سجاد حسین (مدفون حسین آباد - بلیا)، حکیم مولانا محمد اسماعیل فرزند ولایت علی (مدفون حسین آباد - بلیا)، حکیم مولانا حیدر رضا فرزند علی رضا (مدفون قبرستان عمر گنج- بلیا)، حکیم مولانا مرتضی حسین فرزند ممتاز حسین (مدفون احمدآباد - گجرات)، مولانا جابر حسین (مدفون حسینیه چن چراغ راولپندی - پاکستان)، مولانا حامد حسین (مدفون پاکستان) و مولانا اعجاز عباس (مدفون ماداگاسکار - آفریقا) را نام برد.

یکی از مهمترین بخش های تاریخ روابط فرهنگی ایران و هند در دوران حکومت مختلف، مهاجرت ایرانیان و مسلمانان از نقاط مختلف به هند بوده است.

گاهی توضیح فعالیت ها این افراد که شامل هنرمندان، فقهاء رجال و دیگر شخصیت تأثیرگذار هستند، در تحولات تاریخی گم شده است. اگرچه بنا به سنت تاریخ نگاری محلی، علم انساب و شجره نامه نویسی از دیرباز به اسم راهکاری برای ثبت تاریخچه و توضیح حال خاندان های مختلف استفاده می شده است. شجره ها و انساب قدیمی به مانند جریانی پویا در گستره تاریخ، با معرفی چهره های برجسته فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اجتماعی نوشته اند اطلاعات مهمی به آینده انتقال دهند.

بخش انساب و رجال مرکز بین المللی میکروفیلم نور تا به امروز شجره بسیاری از سادات مهاجر و سلسه های عرفانی هند را ترتیب و تنظیم نموده است. تهیه و تنظیم شجره ساداتی، چون سادات نقوی، تقوی، عابدی، زیدی و رضوی که امروزه در شمال هند از جمله کار های بخش انساب این مرکز است.

بعلاوه آنالیز و تنظیم و ترتیب سلسله عرفانی که از قرن هفتم هجری به بعد، از ایران به هند مهاجرت کردند از کار های دیگر این مرکز است که باهمکاری گروهی از محققین هندی باجمع آوری، تحقیق و تطبیق داده ها تا به امروز پیروز به تهیه و تنظیم 36 شجره شده است.

شجره های تهیه شده در هند مربوط به خاندان ساداتی است که از ایران، عراق، یمن و مکان های دیگر به هند رفته اند و در منطقه ها مختلف هند ساکن شده اند. نسل این سادات تا به امروز هم در هند به جای مانده است. مرکز میکروفیلم نور با استناد به نسخه های قدیمی شجره نامه های هند، در کوشش است، میراث کهن شجره نویسی را به وسیله بازنویسی شجره ها، نگهدارد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1850

به "تکمیل سومین شجره سادات رضوی در هند همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل سومین شجره سادات رضوی در هند همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید