تپه شیر در نبردگاه واترلو

به گزارش گردشیا، نبرد واترلو یکی از خونین ترین نبردهای پیش از قرن بیستم بود. در این نبرد که در نزدیکی شهر واترلو به وقوع پیوست و باعث تسلیم شدن ناپلئون شد، حدود 65 هزار نفر کشته و زخمی شدند. یکی از بناهای یادبود این نبرد، تپه شیر است که در مرکز میدان نبرد و به دستور ویلیام اول، پادشاه هلند، ساخته شد. ساخت این بنای یادبود حدود 3 سال طول کشید. با خبرنگاران همراه باشید.

تپه شیر در نبردگاه واترلو

نبرد تاریخی واترلو (Waterloo) در 18 ژوئن 1815 در نزدیکی شهر واترلو به وقوع پیوست. این شهر در حال حاضر در کشور بلژیک، در نزدیکی منطقه ها برِین-لالود (Braine-lAlleud) و لاسن (Lasne) و در حدود 15 کیلومتری جنوب بروکسل واقع شده است. این نبرد معین کننده آخرین شکست رهبر نظامی و امپراتور فرانسه، ناپلئون بود که بخش اعظم قاره اروپا را در اوایل قرن 19 فتح نموده بود. این نبرد یکی از خونین ترین نبردهای پیش از قرن بیستم بود. حدود 200 هزار نفر از هفت ملیت مختلف در آن شرکت داشتند. از شلیک اولین گلوله تا تسلیم شدن ناپلئون که 9 ساعت بعد رخ داد، 65 هزار نفر کشته و زخمی شدند.

در حال حاضر چیز زیادی از میدان جنگ به جای نمانده است. بخش بزرگی از این منطقه را زمین های کشاورزی تشکیل داده اند و تعدادی بنای یادبود و آثار تاریخی پراکنده در این منطقه وجود دارد. بزرگترین این یادبودها در مرکز میدان نبرد واقع شده است و به تپه شیر (Lions Mound) مشهور است.

تپه شیر یک تپه مخروطی با ارتفاع 43 متر است که بالای آن مجسمه چدنی یک شیر با عرض و ارتفاع 4.5 متر نصب شده است. این تپه به دستور ویلیام اول، پادشاه هلند، ساخته شد. محل ساخت آن جایی است که در هنگام نبرد تیری به شانه پسر ویلیام اول و پادشاه آینده هلند خورد و باعث سقوط او از روی اسب شد.

ساخت این بنای یادبود بزرگ در سال 1822 شروع شد و تا سال 1825 طول کشید. برای این کار به حدود 400هزار متر مکعب خاک احتیاج بود که از منطقه ها مختلف میدان جنگ مثل زمین های بین لا هِی سینت (La Haye Sainte) و جهت عبور دوکِ ولینگتون (Wellington)، تأمین شد. در سال 1827 و زمانی که دوکِ ولینگتون از میدان جنگ بازدید می کرد از تغییر شکل این محل متعجب شد و گفت: میدان جنگ مرا تغییر داده اند!

یک جهت پله ای طولانی، بازدیدکنندگان را به سمت بالای تپه راهنمایی می نماید. از بالای تپه می توان دید کاملی از میدان جنگ سابق داشت. مجسمه شیر که در بالای تپه واقع شده است، تحت تأثیر تندیس شیرهای مدیچی (Medici Lions) فلورانس ساخته شده است. این شیر پنجه راستش را روی یک کُره قرار داده که نشان دهنده یک پیروزی جهانی است.

در کنار تپه شیر ساختمانی دایره ای شکل وجود دارد که یک نقاشی پانوراما از نبرد واترلو را در خود جای داده است. نقاش این اثر، هنرمند فرانسوی لوییس دومولین (Louis Dumoulin) است. این ساختمان مدور که 35 متر قطر دارد، سال ها بعد از ساخت تپه شیر در سال 1911 ساخته شد و نقاشی داخل آن یک سال بعد به خاتمه رسید.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2055

به "تپه شیر در نبردگاه واترلو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تپه شیر در نبردگاه واترلو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید