برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی ، سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی

به گزارش گردشیا، نوردیک نوآر یا داستان های جنایی اسکاندیناوی سرگرمی خوبی برای روزهای تابستانی است. ماندن در خانه برای خیلی ها حوصله سربر است اما اگر به خواندن رمان های جنایی علاقه دارید، سه رمان جنایی سرگرم کننده از سه نویسنده اهل اسکاندیناوی را پیشنهاد می کنیم.

برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی ، سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی

به گزارش خبرنگاران، خواندن داستان های جنایی می تواند سرگرمی خوبی برای مبارزه با ملال باشد. چیزی که این روزها بسیاری از کسانی به خاطر شیوع کرونا در خانه مانده اند، با آن دست به گریبانند. ادبیات جنایی اسکاندیناوی در زمانه حاضر، جریانی است پیشرو با محصولاتی خواندنی و سرگرم کننده. از جمله نویسندگان این منطقه می توان به یو نسبو، هنینگ مانکل و پیتر هوگ اشاره نمود. 3 رمان از این 3 نویسنده، پیشنهادی است برای گذراندن روزهای خانه نشینی.

  • آدم برفی

آدم برفی نوشته یو نسبو، داستان قاتلی است که هر جا دست به قتلی می زند، یک آدم برفی هم می سازد. قاتلی که سراغ گروه به خصوصی از زن ها می رود: آن هایی که به نوعی مرتکب خیانت شده اند. هری هول، کارآگاه مخلوق یو نسبو، درونگرا و باهوش است و نه چندان محبوب میان همکارانش. او در خلق شخصیت این کارآگاه به گفته خودش از سنت کارآگاهی هاردبویلد Hardboiled امریکایی وام گرفته است.

  • خون بر برف رمانی برای روزهای برفی

داستان های کارآگاهی هاردبویلد، ظاهرا اولین بار در دوران رکود مالی امریکا بعد از سال 1929 به وجود آمدند. کارآگاهان این داستان ها، افرادی ناموفق در زندگی های شخصی بودند که خود را در برابر تاریکی و بی عدالتی های جامعه خود تنها می دیدند و باید یک تنه، در برابر فساد می ایستادند. داستان های هاردبویلد اغلب روایتگر سیر و سلوک کارآگاه در دنیایی شخصی است و تغییراتی که در جریان حل معما و رمزگشایی از ماجرای قتل به وجود می آید. آنچه داستان های یو نسبو را جذاب می نماید، طرح های حساب شده و غافلگیری ها در این داستان ها است. آن طور که خودش می گوید او ناخدای کشتی است و می داند قرار است خواننده را به کجا ببرد.

فیلمی بر اساس رمان آدم برفی توسط توماس آلفردسون ساخته شد ولی چندان نظر مخاطبان

و منتقدان را جلب نکرد

یو نسبو نویسنده ای نروژی است که پیش از نوشتن نخستین رمان جنایی اش، بیشتر به عنوان نوازنده و آهنگساز شناخته شده بود. او در شروع جوانی عضو یک گروه موسیقی راک بود و بعدها با برادرش گروهی ساخت و آلبومشان توانست در صدر لیست آلبوم های پرفروش نروژ قرار بگیرد. او قرار بود کتابی درباره گروهی موسیقیش بنویسد که در جریان یک سفر، نظرش را تغییر داد و اولین رمان جناییش را نوشت.

آدم برفی با ترجمه راضیه خرسند توسط انتشارات آوند دانش منتشر شده است.

  • پنجمین زن

اگر آدم برفی درباره کشتن زن ها است، پنجمین زن اثر هنینگ مانکل نویسنده سوئدی، داستانی درباره کشتن مردها است. این رمان جنایی، داستان به قتل رسیدن مردهایی است که جایی از زندگیشان، هر قدر دور، مرتکب آزار و کشتن زنان شده اند.

کورت والاندر، کارآگاه این داستان یکی از مشهورترین کارآگاهان رمان جنایی اسکاندیناوی یا نوآرِ نوردیک است. او مردی میانسال و شکست خورده در عشق است که با دخترش، همسرش و پدر نقاش مالیخولیاییش ارتباط خوبی ندارد و خود را در برابر بی عدالتی و خشونت جامعه اش تنها می بیند.

شبکه BBC One بر اساس داستان های مانکل، سریال 12 قسمتی والاندر را ساخته است

خواننده در این رمان، هم پای کارآگاه است و بر خلاف آنچه از شرلوک هلمز و هرکول پوآرو-نمادهای سنتی کارآگاه ها در خاطر بسیاری از ما- والاندر هیچ جایی از داستان ما را با دریافت های خارق العاده اش غافلگیر نمی نماید. در عوض ما با کارآگاهی مواجهیم که با وجدان بسیار، اندوهی همیشگی از نابسامانی جامعه امروزی سوئد و شهود و دقت زیاد در جریان حل معما حرکت می نماید.

پنجمین زن با ترجمه فرشته شایان توسط نشر هیرمند منتشر شده است.

  • خانم اسمیلا و حس برف

داستان برف و یخیِ خانم اسمیلا و حس برف اثری از پیتر هوگ، نویسنده دانمارکی است و روایتگر داستان زنی جوان که خود را در سرزمین پدریش غریبه می بیند. او ساکن دنیای درون خویش است؛ جایی پر از اعداد و اندازه ها و خاطرات و دانش و یخ. تنها دوست او، ایسایاس، پسر 6 ساله گرینلندی است که که از پشت بام سقوط می نماید و می میرد. اسمیلا، باور نمی نماید که مرگ ایسایاس تصادفی باشد. او معتقد است که مرگ این کودک، نه یک اتفاق که یک جنایت است. او با دنبال کردن ماجرای مرگ ایسایاس، پا به دنیایی پر از تبهکاری و خشونت می گذارد. او به دنبال حقیقت به سرزمین یخ زده گرینلند بازمی گردد و راز مرگ ایسایاس برای او فاش می گردد.

بیله آگوست کارگردان دانمارکی در سال 1997 فیلمی بر اساس خانم اسمیلا و حس برف ساخت

که اثر متوسطی از کار درآمد

پیتر هوگ، نویسنده دانمارکی، پیش از ورود به عالم نویسندگی، به مشاغل مختلفی چون مربی گری ورزش، باله، دریانوردی و بازیگری پرداخته است. او اولین رمانش با نام تاریخ رویاهای دانمارکی را در سال 1988 منتشر کرد که با استقبال فراوانی رو به رو شد. رمان جنایی خانم اسمیلا و حس برف در سال 1992 منتشر شد برای هوگ چند جایزه ادبی و شهرتی بین المللی به ارمغان آورد. این رمان به سی زبان ترجمه شده است و در ایران ترجمه اش از دانمارکی، توسط سامگیس زندی صورت گرفته و نشر نو آن را منتشر نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1274

به "برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی ، سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برف و خون برابر گرما و کسالت روزهای تابستانی ، سه رمان جنایی از نویسندگان اسکاندیناوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید