باستان شناسان بالاخره به ارگ تبریز رفتند

به گزارش گردشیا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی از شروع کاوش های باستان شناسی محوطه ارگ علیشاه تبریز اطلاع داد.

باستان شناسان بالاخره به ارگ تبریز رفتند

به گزارش گردشیا، مرتضی آبدار اعلام نمود: تیم متخصص 20 نفره متشکل از باستان شناسان اداره کل، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور و دانشکده باستان شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز عملیات آنالیز و کاوش های باستان شناسی و باستان سنجی خود را به منظور ادامه فرایند نقشه برداری ژئوفیزیک و برآورد درباره وجود آثار باستانی در محوطه ارگ شروع نموده اند.

آبدار گفت: سعی می کنیم تا این عملیات در صورت حاکم بودن شرایط جوی مناسب قبل از انتها امسال در محدوده ارگ علیشاه تبریز به انتها برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی شرح داد: هرگونه آثار تاریخی کشف شده از این محوطه پس از آنالیز های علمی با نتایج بدست آمده از سازهای رویت شده در مرحله نقشه برداری ژئوفیزیکی مطابقت داده شده و نظر نهایی از سوی سازمان میراث فرهنگی اعلام خواهد شد.

براساس این گزارش، دو دهه قبل زمانی که تصمیم به ساخت مصلایی برای اقامه نماز آدینه در حریم بنای تاریخی ارگ علیشاه تبریز گرفته شد، شروع عملیات خاک برداری با هدف احداث یک پارکینگ برای میهمانان مصلی در حدود دو ماه گذشته بار دیگر داستانِ این بنای تاریخی را بر سر زبان ها انداخت.

این اتفاق در حالی رخ داد که محوطه تاریخی ارگ علیشاه به طور کامل کاوش نشده، وجودِ آثار تاریخی در لایه های زیرین خاک محتمل بود.

از سوی دیگر احداث پارکینگ علاوه بر اینکه در حریم درجه یک ارگ تاریخی بود، در عرصه یک بنای تاریخی دیگر به نام خانه فتح اله یِف قرار داشت؛ مسئله ای که شروعش واکنش های بسیاری را به همراه داشت.

حالا پس از انجام نقشه برداری های ژئوفیزیکی از آن محوطه، میراث فرهنگی انجام هرگونه عملیات خاک برداری در این منطقه را در شرایط کنونی غیرممکن می داند، تا زمانی که انجام مطالعات باستان شناسی در این منطقه تکمیل و نتیجه آنالیز های نهایی اعلام گردد.

اوایل دی ماه امسال محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛ به گردشیا اعلام نمود: براساس مطالعات ژئوفیزیک، محتمل است آثاری در منطقه وجود داشته باشد و باید هرچه زودتر کارِ باستان شناسی در محوطه تاریخی انجام گردد.

در همان زمان نیز حمیده چوبک، رئیس پژوهشکده باستان شناسی به گردشیا با تاکید بر این که هفته گذشته مجوز کاوش در محوطه ارگ علیشاه تبریز صادر شده است، گفت: احتمالا باید در این روزها کار آنالیز و مطالعه در این منطقه شروع شده باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 971

به "باستان شناسان بالاخره به ارگ تبریز رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باستان شناسان بالاخره به ارگ تبریز رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید