این یک اثر تاریخی است، تابلو تبلیغاتی نیست!

به گزارش گردشیا، خبرنگاران/کرمانشاه مردم بومی منطقه می گویند در زمان های خیلی دور که ایرانیان و تورانیان همواره در نبرد باهم بودند، دره رودخانه جزمان مرز بین دو کشور بود و بسیاری از نبردهای این دو کشور داخل همین دره شکل می گرفت. گوردخمه سان رستم هم محلی برای استقرار نگهبانان مرزهای وطن در داخل این دره بود تا اگر تورانیان حمله کردند، گزارش آن را سریع برای سرداران و فرماندهان نظامی بفرستد.

این یک اثر تاریخی است، تابلو تبلیغاتی نیست!

جهت دریافت مشاوره خدمات سایز کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

هرچند که این ها همه افسانه ای بیش نیست، اما از دل این افسانه می توان این واقعیت را بیرون آورد که گوردخمه سان رستم قدمتی بسیار طولانی دارد، تا جایی که برایش افسانه می سازند. سادگی و بی آلایشی این اثر باستانی هم باعث شده تا باستان شناسان نتوانند بصورت دقیق بگویند که این اثر مربوط به کدام دوره از تاریخ است، هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان و یا ساسانیان؟

این اثر تاریخی برخلاف دیگر گوردخمه های باستانی در ارتفاع و در دل صخره ها نیست، بلکه کَنده شده در دل سنگی بزرگ و در کنار دره رودخانه جزمان در 10 کیلومتری روستای محروم بوژان قرار گرفته است.

از این که بگذریم روستای محروم بوژان و مناطق جنوبی شهرستان کرمانشاه با وجود داشتن طبیعت بکر، جنگل های زیبای بلوط، رودخانه های خروشان و آثار تاریخی زیاد هیچگاه مسیری برای حضور گردشگران نبوده تا گذری هم به اثر منحصربفرد سان رستم داشته باشند، کم لطفی و بی رحمی اندک رهگذران هم تمام تن این اثر را مجروح و آن را به تابلوی تبلیغات و دفترچه یادگاری تبدیل نموده است.

قرارگیری این اثر روی جاده اصلی هم باعث شده تا هر زمانی که موعد انتخابات های مختلف می رسد، این اثر تاریخی بگردد بنری برای تبلیغ کاندیداهایی که می خواهند به شورا یا به مجلس بروند.

درکنار وندالیسم هایی که هرروز این اثر را بیشتر و بیشتر رنگی می نمایند، میراث فرهنگی استان هم آنگونه که باید طی سالهای گذشته مرهمی بر زخم های آن قرار نداده که در این رابطه معاون میراث فرهنگی استان توضیحاتی می دهد.

آثار تاریخی زیاد و اعتبارات اندکی داریم

علیرضا برشاهی در گفت و گو با خبرنگاران، به وجود نزدیک به 4200 اثر تاریخی در استان اشاره نمود و گفت: تعداد آثار تاریخی استان بالاست و از سوی دیگر میزان اعتباری که هرساله برای مرمت، بازسازی، احیاء و ساماندهی بناهای تاریخی می گیریم اندک است و اصلا پاسخگو نیست.

وی ادامه داد: هرساله برای اینکه بتوانیم از میراث فرهنگی استان به خوبی حفاظت کنیم، آثاری که در معرض خطر هستند را شناسایی و اولویت بندی می کنیم تا اعتباراتی که داریم را به این بناها اختصاص دهیم.

معاون میراث فرهنگی استان در ادامه تاکید نمود: بنای تاریخی سان رستم بنایی سنگی است و خوشبختانه استحکام بالایی دارد و در قرن های گذشته دچار آسیب نشده است.

وی در پاسخ به اینکه چرا برای پاکسازی این بنا از نوشته ها کاری انجام نمی گردد، گفت: چندسال پیش یک بار این اقدام را انجام دادیم و همه نوشته ها را پاک کردیم، اما متاسفانه افراد وندالیسم باز روی آن را با استفاده از اسپری رنگ پُر از نوشته کردند.

برشاهی تاکید نمود: چندباری هم برای اینکه فرهنگ سازی کنیم و ارزش اثر را نشان دهیم تا روی آن چیزی ننویسند، تابلوهایی کنار آن نصب کردیم، اما متاسفانه تابلوها را هم به سرقت بردند.

وی در مورد باز بودن درب ورودی این گوردخمه و روشن کردن آتش داخل آن توسط افراد نیز گفت: برای این مسئله هم چندبار چاره اندیشی کردیم، اما نتیجه ای در پی نداشت، چرا که اگر برای درب آن حفاظ بگذاریم نیز به سرقت می رود.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه توضیح داد: در نظر داریم برای سال آینده اعتباراتی را برای ساماندهی این اثر بگیریم که امیدواریم این اتفاق بیفتد و بتوانیم نوشته ها را پاکسازی و فکری برای درب ورودی آن کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 819

به "این یک اثر تاریخی است، تابلو تبلیغاتی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این یک اثر تاریخی است، تابلو تبلیغاتی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید