انتقاد انجمن تالاسمی از افزایش هزینه خرید تجهیزات مصرفی+ پاسخ مسئولان

به گزارش گردشیا، رئیس هیئت مدیره انجمن تالاسمی ایران با ابراز نگرانی از آنچه که خروج تجهیزات مصرفی بیماران تالاسمی از پوشش بیمه خواند، گفت: به همین دلیل بیماران باید ماهانه حدود 45 هزار تومان بیشتر بابت این تجهیزات بپردازند.

انتقاد انجمن تالاسمی از افزایش هزینه خرید تجهیزات مصرفی+ پاسخ مسئولان

میثم رمضانی در گفت وگو با گردشیا، درباره آخرین وضعیت تامین دارو و تجهیزات مصرفی بیماران تالاسمی شرح داد و گفت: با توجه به بالا رفتن قیمت تجهیزات مصرفی بیماران مانند آب مقطر، اسکالپ، سرنگ و ... از اواسط تیر ماه و پرداخت هزینه مابه التفاوت آن توسط این بیماران و عدم پوشش بیمه ای، بیماران ماهیانه حدود 45 هزار تومان بیشتر باید بابت این تجهیزات بپردازند؛ این درحالیست که این تجهیزات باید هر شب و برای هر بار تزریق دارو مورد استفاده قرار گیرند.

وی ادامه داد: تجهیزات مصرفی پیش از این رایگان بوده و جزو بسته های خدمتی در نظر گرفته گردیده وزارت بهداشت برای بیماران بوده است. اما در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت ها، بیمه این خدمت را تحت پوشش قرار نمی دهد. ماه پیش نیز برای مدتی بیماران برای تهیه داروهای ایرانی هزینه پرداخت کردند. در حال حاضر نیز برخی از داروهای فراوری داخل مشمول پرداخت از جیب بیمار می گردد که امیدوارم با تغییرات مهم مدیریتی در سازمان غذا و دارو این مشکل به زودی رفع گردد.

رئیس هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران در ادامه توضیح داد: هزینه داروهای خارجی نیز همچنان آزاد است و مابه التفاوت آن پرداخت می گردد. البته چون بسیاری از بیماران توان پرداخت آن را نداشتند همان 200 هزار ویالی که وارد گردیده بود در داروخانه ها ماند. ماه قبل یکی از شرکت های دارویی که پیشتر اعلام نموده بود در حوزه داروی تالاسمی صادرات انجام می دهد و تا آخر سال می تواند داروی این بیماران را پوشش دهد، به سازمان غذا و دارو نامه ای ارسال و اعلام نموده است که دو ماه است به دلیل نداشتن ماده اولیه، دارو فراوری ننموده و آنچه الان بیماران استفاده می نمایند، ذخایر داروخانه هاست. طبق پیش بینی آنها تا مردادماه باید ذخایر داروخانه ها تمام گردیده باشد؛ یعنی شرکت های فراوری داخل که پیگیر استفاده از داروی ایرانی بودند و حتی صادرات داشتند، حتی نتوانستند پاسخگوی احتیاج پنج ماه اول کشور باشند.

رمضانی در ادامه به جلسه اخیر انجمن تالاسمی ایران با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اشاره نمود و گفت: در این جلسه که با حضور نماینده سازمان غذا و دارو و معاونت درمان برگزار گردید، سازمان غذا و دارو شرح خاصی بابت افزایش قیمت ها و کاهش میزان دسترسی بیماران به داروهای مورد احتیاج نداشت. مجلس در این جلسه همراهی مناسبی با انجمن تالاسمی داشت و موضوعات و مشکلات طرح گردیده توسط انجمن تالاسمی نیز توسط معاون درمان تایید شد. با توجه به این موضوع قرار شد با رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس صحبت گردد که اعتبار ویژه ای برای پوشش کامل هزینه داروی ایرانی و خارجی و تجهیزات مصرفی در نظر گرفته گردد. البته هنوز معین نیست که این بودجه قرار است چه زمانی به وزارت بهداشت تزریق گردد.

وی همچنین افزود: ما درخواست کردیم داروهای ژنریکی که مشابه ایرانی دارند نیز مجوز ورود پیدا نمایند؛ چون برای برخی از بیماری ها باید از نمونه خارجی آن نیز استفاده کرد. معاون درمان نیز این موضوع را تایید کرد. اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این خصوص اظهار داشتند که ما پیشنهاد اضافه شدن بند د و ج ماده 74 برنامه ششم توسعه که درباره ممنوعیت واردات داروهای ژنریک با نمونه مشابه ایرانی است، نداده ایم؛ به همین دلیل قرار شد نامه ای در دستور کار خود قرار دهند و بیماران خاص را از این بند مستثنی نمایند.

سازمان غذا و دارو: مشکلی در تامین داروی تالاسمی نداریم

در همین راستا، دکتر کیانوش جهانپور - سخنگوی سازمان غذا و دارو در پاسخ به نگرانی های دارویی بیماران تالاسمی گفت: در حال حاضر مشکلی در تامین داروی تالاسمی نداریم و در آینده نیز نخواهیم داشت. از طرفی هم باید گفت که ذخیره داروی تزریقی و خوراکی این بیماراننیز مناسب است؛ به طوری که فراوری داروی تزریقی در جهان روند کاهشی دارد و الگوی مصرف آن به سمت داروی خوراکی می رود. در ایران نیز این اتفاق باید بیفتد.

بیمه سلامت: هیچ خدمتی از پوشش بیمه خارج نگردیده است

دکتر حنان حاج محمودی - مدیر کل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر افزایش هزینه تجهیزات مصرفی این بیماران و کاهش حمایت های بیمه ای تاکید نمود: هیچ خدمتی تاکنون از پوشش بیمه خارج نگردیده و خدمت رسانی به بیماران همانند سابق ادامه دارد. تزریق دفروکسامین به بیماران تالاسمی به دو صورت انجام می گردد. تزریق داخل وریدی دفروکسامین در مراکز درمانی با احتساب کلیه لوازم به جز پمپ و آمپول دفروکسامین مطابق کدملی 900040 بابت هر نوبت سهم فرانشیز بیمه گردیده به عهده سازمان بیمه گر است. حاجی محمودی همچنین گفت: طبق دستورالعمل بیماران خاص بابت هزینه لوازم مصرفی تزریق دفروکسامین در منزل معادل 4kماهیانه یعنی 380800ریال پرداخت می گردد و در این خصوص چیزی از تحت پوشش بیمه حذف نگردیده است. هزینه لوازم مصرفی دفروکسامین در منزل با احتساب کلیه لوازم مصرفی به جز پمپ و آمپول دفروکسامین شامل اسکالپ وین 25 عدد، سرنگ 10 سی سی زیر 15 سال 25 عدد، سرنگ 20 سی سی بالای 15 سال، چسب ضد حساسیت یک حلقه، پنبه یک بسته و الکل 150 سی سی قابل محاسبه و پرداخت است.

مدیر کل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران اضافه نمود: به ازای هر ویال دفروکسامین، دو ویال آب مقطر در نسخه بیمار نیز با حذف فرانشیز داده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 88

به "انتقاد انجمن تالاسمی از افزایش هزینه خرید تجهیزات مصرفی+ پاسخ مسئولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد انجمن تالاسمی از افزایش هزینه خرید تجهیزات مصرفی+ پاسخ مسئولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید