13 بدر در خانه، نمایش فرهنگ اصیل ایرانی و احترام به حقوق دیگران

به گزارش گردشیا، شهروندان قزوینی آیین 13 بدر سال جاری را به دلیل شیوع کرونا متفاوت از سال های گذشته برگزار می نمایند تا فرهنگ اصیل و والای نوع دوستی، احترام به حقوق شهروندی و رعایت حق الناس را به نمایش گذاشته و برای قطع زنجیره انتقال این ویروس گام برداشته باشند.

13 بدر در خانه، نمایش فرهنگ اصیل ایرانی و احترام به حقوق دیگران

جهت دریافت خدمات بازسازی سقف خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا مردم قزوین هرساله طبق یک سنت دیرینه و باستانی روز 13 فروردین را در دامان طبیعت برگزار نموده و خاطرات خوشی را از این روز به یادماندنی در کنار خانواده و آشنایان رقم می زنند.

سال جاری با ورود میهمان ناخوانده کرونا حضور در تفرجگاه ها، بوستان ها، پارک ها و فضاهای سبز می تواند به ضرر همه شهروندان تمام شده و کلیه کوشش ها و طرح های اجرا شده برای مقابله با ویروس کرونا را بی نتیجه و ناکارآمد کند.

البته بسکمک از شهروندان فهیم و با فرهنگ استان پیش از این با راه اندازی پویش در خانه می مانیم خواهان توقف ارایه هرگونه خدمات رفاهی و تفریحی در این روز شدند تا زمینه حضور بیشتر شهروندان در خانه و پیوستن آنها به این کمپین فراهم گردد.

بسکمک از گروه های مرجع، احزاب، تشکل های سیاسی و اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و فعالان رسانه ای و فرهنگی نیز با صدور بیانیه و اطلاعیه از شهروندان خواستند در روز 13 بدر سال جاری در خانه های خود بمانند و به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا کمک نمایند.

شهروندان قزوینی با توجه به این نکات، 13 بدر سال 99 را برخلاف سال های گذشته در خانه سر می نمایند تا ویروس منحوس کرونا زحمت خود را کم کند و فرصتی دیگر برای گشت و گذار آنها در دل طبیعت در آینده ای نزدیک فراهم گردد.

پیوستن به پویش درخانه می مانیم و خارج نشدن از منزل در روز طبیعت سال جاری، نشان دهنده احترام به حقوق دیگران و رعایت حق الناس است چون اگر یک خانواده نسبت به رعایت این مساله بی توجه باشد زمینه شیوع ویروس کرونا و تهدید سلامت تمامی شهروندان را فراهم آورده است.

مناطق تفریحی قزوین، پذیرای مسافران در روز 13 بدر نیستند

استاندار قزوین با تاکید بر حضور شهروندان در خانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، گفت: در 13 بدر سال جاری، مناطق تفریحی و روستاهای استان به هیچ وجه پذیرای افراد نیستند و ضروری است شهروندان در این روز در منزل بمانند.

راهنمایی الله جمالی پور با بیان اینکه به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان به اجرا درآمد، اضافه نمود: در اجرای این طرح تعارفی با هیچ فردی وجود ندارد و با متخلفان و هنجارشکنان طبق قانون برخورد خواهد شد.

وی افزود: از ابتدای شروع طرح تا به امروز برای کنترل ورود و خروج استان 14 نقطه اصلی و 24 نقطه فرعی تعریف و نیروهای دستگاه های انتظامی، نظارتی،امدادی و ... در آنها مستقر شده اند.

جمالی پور گفت: از ابتدای اجرای این طرح، 168 نیرو در نقاط پیش بینی شده مستقر شده و تا به امروز خودروی 31 راننده متخلف توقیف و 71 باب مغازه نیز پلمب شده است.

استاندار قزوین گفت: تا به امروز 85 درصد جمعیت استان در زمینه کرونا به صورت تلفنی و غیرحضوری غربالگری شده اند که آمار بسیار خوبی است و نقش موثری در مهار ویروس کرونا ایفا خواهد نمود.

تعطیلی تمامی پارک ها و فضاهای سبز قزوین در روز طبیعت

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین در این خصوص گفت: در روز طبیعت تمامی پارک ها، فضاهای سبز شهری، اماکن تفرجگاهی و مراکز تفریحی تعطیل بوده و اگر توقفی در این مناطق صورت پذیرد به نوعی خلاف قانون بوده و مستحق اعمال برخوردهای جدی است.

منوچهر حبیبی اضافه نمود: شهروندان قزوین با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا و حفظ سلامت خود و دیگران باید از بیرون رفتن در روز طبیعت خودداری نموده و در خانه بمانند.

وی افزود: برای جلوگیری از توقف و اسکان افراد در اماکن تفریحی، اجازه برپایی چادر در روز طبیعت به مسافران داده نشده و خدمات سرویس بهداشتی و آب نیز قطع می گردد.

معاون استاندار گفت: هدف از تمامی اقدامات اجرا شده، حفظ سلامتی شهروندان در مقابل بیماری کرونا است که انتظار می رود همراهی هرچه بیشتر مردم را ببینیم.

برپایی چادر و تجمع در بوستان های قزوین روز 13 فروردین ممنوع است

شهردار قزوین در این خصوص گفت: تمامی پارک ها، بوستان ها و مراکز گردشگری قزوین در روز طبیعت تعطیل است و از ورود افراد به این مکان ها جلوگیری به عمل می آید.

سیاوش طاهرخانی گفت: ورودی و خروجی پارک های بزرگ شهر قزوین مانند فدک و ملاخلیلا در روز طبیعت مسدود شده است و ماموران شهرداری با کمک پلیس از ورود به آنها جلوگیری می نمایند.

طاهرخانی افزود: همه مردم باید برای از بین بردن ویروس کرونا با همدیگر یکدل و همراه باشند تا بتوانیم جشن پیروزی بر کرونا را در آینده ای نزدیک در بوستان ها و پارک های استان برگزار کنیم.

وی اضافه نمود: شهروندان قزوینی با ماندن در خانه، توفیقی را که بعد از مقابله با ویروس کرونا حاصل می نمایند، در آینده ای نزدیک باشکوه تر از روز طبیعت در دامان فضای سبز قزوین جشن خواهند گرفت.

خانواده های قزوینی به پویش درخانه می مانیم بپیوندند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین با اشاره به آئین کهن 13 بدر و روز طبیعت و تأکید بر ماندن در خانه، گفت: نوروز برای ما ایرانیان یادآور پیوند با طبیعت و شروع شکفتن جوانه ها و رویش گیاهان است که باید مراسم استقبال از آن در روز 13 فروردین در دامان طبیعت برگزار گردد.

صدیقه ربیعی اضافه نمود: متاسفانه سال جاری ویروسی منحوس و ناخوشایند به نام کرونا زندگی دنیایان را مختل نموده است و ما نیز برای نشان دادن فرهنگ اصیل و والای نوع دوستی و احترام به حقوق شهروندی روز طبیعت را متفاوت از آئین و سنتمان و همچنین متفاوت از سال های قبل در منزل سپری خواهیم کرد.

وی گفت: ما باری دیگر با انسجام و همدلی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک خواهیم کرد و در این روز برای تندرستی بیماران مبتلا به کرونا و برای آمدن روزهای خوب و امیدبخش بهاری دست به دعا خواهیم شد.

ربیعی بیان داشت: این روزها به شدت برای همگان حساس است و سلامتی تک تک افراد در گرو رفتار اجتماعی دیگران و برعکس سلامتی شهروندان به عنوان یک کل در گرو پایبندی تک تک افراد به توصیه هاست.

وی گفت: در این راستا از خانواده های شریف و با فرهنگ استان قزوین خواهانم تا با پیوستن به پویش روز طبیعت در خانه می مانیم، سلامت را برای خانواده های خود و خبرنگارانان رقم زده و روز طبیعت متفاوتی را تجربه نمایند.

انسداد کلیه راستاهای منتهی به منطقه گردشگری الموت

بخشدار مرکزی قزوین در این خصوص گفت: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و حضور شهروندان در منطقه گردشگری الموت، محدودیت تردد به این منطقه اعمال شده است و راستاهای ورودی به این منطقه از امروز از ابتدای روستای کورانه به طور کامل مسدود خواهد شد.

امیر جعفرزادگان با اشاره به اینکه در آیین 13 بدر سال گذشته حجم بالایی از تردد خودروها را به این منطقه شاهد بودیم، ادامه داد: شهروندان قزوینی باید توجه نمایند که راستا این منطقه از جاده الموت از میدان شورا در شهر قزوین کماکان مسدود بوده و هیچ گونه ترددی در آن صورت نخواهد گرفت.

وی از مردم خواست تا در روزهای آینده به ویژه در روز 13 بدر از هرگونه تردد خودداری نموده و برای کمک به قطع زنجیره کرونا کمک نمایند.

جعفرزادگان با تاکید بر به کارگیری کلیه ظرفیت ها به منظور حفظ سلامت مردم، گفت: امروز هیچ وظیفه ای مهمتر از سلامت مردم نداریم و با تمام توان برای شکست کرونا کوشش خواهیم کرد.

احزاب قزوین: مردم به پویش درخانه می مانیم بپیوندند

مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری قزوین در این باره گفت: جمعی از احزاب و فعالان سیاسی استان از مردم درخواست کردند به پویش در خانه می مانیم بپیوندند تا زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع گردد.

اسدالله حمزه ای اضافه نمود: تا به امروز اقدامات بسیار مناسبی در زمینه پیشگیری و درمان بیماری کرونا در استان اجرا شده و طرح های مختلفی برای قطع زنجیره انتقال آن در استان به مرحله اجرا درآمده است.

وی افزود: در این راستا با هماهنگی دفتر سیاسی و انتخابات استانداری قزوین، احزاب استان از مردم درخواست نموده اند به منظور پیشگیری از ویروس کرونا و کاهش میزان ابتلای شهروندان به آن به پویش در خانه می مانیم بپیوندند.

حمزه ای با تشکر از این احزاب، اضافه نمود: حزب انجمن روزنامه نگاران زن ایران در استان، حزب اراده ملت ایران در قزوین، حزب اسلامی کار در استان، حزب موتلفه اسلامی قزوین، حزب اتحاد ملت در استان، حزب خانه پرستار در قزوین، شورای ائتلاف پیروان ولایت در استان و حزب کارگزاران سازندگی در قزوین از جمله احزابی هستند که خواهان مشارکت مردم در پیشگیری از ویروس کرونا شده اند.

مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری قزوین گفت: این احزاب با صدور پیامی تاکید نموده اند که در این شرایط خطیر که مردم ایران و بیش از 197 کشور دیگر دنیا در معرض ویروس کرونا واقع شده اند تنها راه جلوگیری از ابتلا و همه گیر شدن آن، رعایت بهداشت فردی و در خانه ماندن به منظور قطع زنجیره انتقال این ویروس است.

وی با اشاره به فرارسیدن اعیاد شعبانیه و آیین کهن 13 بدر، گفت: احزاب استان تاکید نموده اند امیدواریم مردم با پایبندی به شعار در خانه می مانیم به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک نموده و روزهای خوب و خوشی را برای آینده خود، استان و کشور رقم بزنند.

تا به امروز 933 نفر در قزوین به ویروس کرونا مبتلا شده،612 نفر بهبود یافته و متاسفانه 131 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

تا به امروز اقدامات و طرح های بسیار خوبی از سوی دولت برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا اجرا شده که آخرین نمونه آن اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در سطح کشور بود.

با توجه به نتایج مثبت این طرح ها و حرکت به سمت نابودی کامل این ویروس، از شهروندان عزیز درخواست می گردد آیین 13 بدر سال جاری را متفاوت تر از سال های گذشته برگزار نموده و با ماندن در خانه های خود به کادر درمان، مسوولان بهداشتی و اجرایی در شکست کامل ویروس کرونا کمک رسانند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 907

به "13 بدر در خانه، نمایش فرهنگ اصیل ایرانی و احترام به حقوق دیگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 بدر در خانه، نمایش فرهنگ اصیل ایرانی و احترام به حقوق دیگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید