دریافت سیمکارت به نام دیگری چه عواقبی دارد؟

به گزارش گردشیا، کلیه مسئولیت های حقوقی و کیفری اعمال انجام شده از طریق سیمکارت بر عهده صاحبان آن ها است؛ مگر بتوانند ثابت کنند سیمکارتشان را جهت استفاده در اختیار دیگری قرار داده اند یا از ثبت سیمکارت اطلاع نداشته اند.

دریافت سیمکارت به نام دیگری چه عواقبی دارد؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

متاسفانه سوءاستفاده کردن از سیمکارت های متعلق به دیگران یکی از مسائل شایعی است که امروزه می توان به آن اشاره کرد. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی عواقب دریافت سیمکارت به نام دیگری می پردازیم.

سوءاستفاده از سیمکارت دیگری:

در این حالت فرد خاطی به چند طریق به سیمکارت شخص دیگر دسترسی پیدا کرده است:

  • سیمکارت مفقودی یا سرقتی یا قرضی است: با توجه به ارزان شدن سیمکارت های اپراتورهای مختلف و طرح های تشویقی آن ها این روزها هر فرد بزرگسال معمولا چند سیم کارت از اپراتورهای مختلف دارد که ممکن است مدتی یک یا چند از آن ها بلا استفاده بمانند. در این حالت اگر این سیمکارت ها مفقود شوند یا مورد سرقت قرار گیرند مالک یا متوجه نمی شود و یا در صورت مطلعی به موضوع اهمیتی نمی دهد و آن را جدی تلقی نمی کند. حتی گاه افراد سیمکارت متعلق به خود را به دیگری قرض می دهند که این موضوع نیز برایشان خالی از دردسر نیست.
  • اشخاصی با مطلعی نسبت به کد ملی سایرین و جعل کارت ملی یا استفاده از کپی کارت ملی آن ها اقدام به ثبت سیمکارت به نام فرد دیگر و استفاده از آن کنند. در این حالت معمولا کد ملی افراد از مکان های مورد اعتماد ایشان مانند آژانس های مسافرتی و … مورد سوءاستفاده قرار گرفته است.
  • با این سیمکارت ها اقدامات متعددی صورت می گیرد که مسائل مختلفی را برای فرد صاحب سیمکارت بدون اطلاع وی ایجاد می کند. برای مثال، رجیستری گوشی های همراه، ایجاد مزاحمت برای سایرین، کلاهبرداری و … از این اقدامات هستند.

عواقب دریافت سیمکارت به نام دیگری:

در صورت ارتکاب جرم با سیمکارت متعلق به دیگری و اثبات این موضوع علاوه بر مجازات جرم مذکور، به جهت دریافت سیمکارت به نام دیگری از باب تعدد جرم بسته به روش های مختلف به کار گرفته شده امکان معین مجازات به جهت جعل، کلاهبرداری و … و اجرای اشد مجازات برای مرتکب وجود دارد. اگر جرمی با استفاده از سیمکارت رخ نداده باشد نیز به دلیل اقدام به دریافت سیمکارت از طرق خلاف قانون مانند جعل و کلاهبرداری امکان مجازات مرتکب وجود دارد.

مسئولیت صاحبان سیمکارت:

مفقودی یا سرقت سیمکارت نیز به اثبات نیاز دارد. در صورتی که این امور ثابت نشوند افراد باید جوابگوی اعمال مجرمانه و خسارات وارده از طریق سیمکارتشان در مراجع قضایی باشند. در حالت ثبت سیمکارت بدون اطلاع فرد می توان از دفتر خدمات مشترکین ثبت کننده سیمکارت به دلیل ثبت غیر قانونی سیمکارت و بدون حضور دارنده کد ملی شکایت کرد. همچنین اگر سیمکارت مفقود شد یا از ثبت غیرقانونی آن مطلع شدید بهتر است سریعا نسبت به غیر فعال کردن سیمکارت اقدام کنید.

چگونه بفهمیم چند سیمکارت به نام ما است؟

  • با مراجعه به پورتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در بخش خدمات الکترونیکی و یا نشانی اینترنتی www.mobilecount.cra.ir و وارد کردن کد ملی
  • با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره های 3000150 و 3000504901 از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت فرد
  • با مراجعه به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها و ارائه کارت ملی

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر فک پلاک خودرو چه شرایطی دارد؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 1 آذر 1399 بروزرسانی: 1 آذر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1392

به "دریافت سیمکارت به نام دیگری چه عواقبی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت سیمکارت به نام دیگری چه عواقبی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید