کابوس سیل؛ رویای خانه

به گزارش گردشیا، بیش از 6 ماه از سیل ویرانگر فروردین ماه در کشور می گذرد؛ سیلی که 25 استان و 4400 روستا را درگیر خسارت های زیادی کرد.

کابوس سیل؛ رویای خانه

خبرنگاران - سیده زهرا عباسی: حالا اما هر چند بازسازی و جبران خسارت در مناطق سیل زده در حال اجرا است، اما بارندگی های پرشدت پاییزه و جاری شدن دوباره سیل در بعضی مناطق نگرانی هایی را در میان مردم چادر یا کانکس نشین خوزستان، لرستان و گلستان ایجاد نموده. مردمی که یک بار خانه و زندگی شان را در سیل بهار از دس داده اند، حالا از آمدن پاییز و زمستان هم دلهره دارند.

 • کانکس نشینی در حمیدیه

محمد یکی از اهالی روستای حمدان سِلجه حمیدیه است که از زمان سیل هنوز در کانکس زندگی می نماید. او به خبرنگاران می گوید: روستای ما جزو روستاهایی بود که بسیار دیر از آب گرفتگی رها شد. تمام تابستان زیر آفتاب داغ در چادر زندگی کردیم. اگر فقط 2 روز در چادر زندگی نموده باشید، می دانید فضای چادر زیر آفتاب داغ مثل یک حمام عمل می نماید. گرمازدگی، انواع و اقسام حشره ها، آلودگی ها و تهدید بیماری همراه ما بوده و است.

او با اشاره به حجم بالای خسارت های سیل در خوزستان می افزاید: حجم خسارت ها به قدری زیاد بود که دولت هم شاید نمی توانست امکاناتی بیشتر از این در اختیار ما قرار دهد. بسیاری از چادرها و کانکس ها در کل تابستان حتی پنکه نداشتند چه برسد به سایر وسایل سرمایشی و گرمایشی. این روزها دمای هوا بهتر است، اما شرایط بهداشتی فرقی ننموده و کابوس سیل دوباره همراه ماست. او ادامه می دهد: سال جاری حجم خسارت سیل به همه کشور زیاد بود، اما توان تحمل زندگی در کانکس و آوارگی هم اندازه دارد. امیدواریم هرچه زودتر مرمت و ساخت خانه ها تمام گردد و افرادی که در این شرایط هستند به زندگی عادی برگردند.

 • بی خانمانی در 5 شهرستان

نماینده اهواز هم با اهالی هم نظر است. او می گوید: کافی است به کارون یا حمیدیه بروید و ببینید با گذشت 6 ماه از سیل وضع خانه های مردم چگونه است. هنوز هم بعضی ساختمان های تخریب شده بازسازی نشده است. علی ساری با بیان این که بیشتر سیل زدگان در خانه های تخریب شده خود یا منازلی که دیوارهایش ترک برداشته است، ساکن هستند، می افزاید: سیل زدگان در بدترین شرایط در کنار هم زندگی می نمایند و منتظرند نوبت بازسازی خانه آنها برسد. به عده معدودی هم که هیچ جا و آلونکی ندارند، کانکس داده اند که هنوز هم در کانکس زندگی می نمایند. به گفته او، از مناطق خسارت دیده خوزستان که هنوز آثار سیل و بی خانمانی مردم در آن مشاهده می گردد، می توان به حمیدیه، بامدژ، شهر باوی و شهرستان کارون و حتی مناطقی از شهرستان اهواز اشاره نمود.

 • تکمیل ساخت وسازهای خوزستان تا خاتمه سال

استاندار خوزستان اما این صحبت ها را رد می نماید و به خبرنگاران می گوید: ما در کل استان چادرنشین نداریم و فقط در روستای مگران 3 و حمدان سِلجه در شهرستان حمیدیه بعضی از اهالی در کانکس های کولردار در خود روستا مستقر بودند. اهالی مگران 3 مدتی پیش سر خانه و زندگی شان رفتند و اهالی حمدان سِلجه هم از وضع ساخت وساز راضی هستند و کارشان در حال پیشروی است.

غلامرضا شریعتی از خاتمه کار خانه های تعمیری می گوید و اظهار می نماید: ساخت خانه ها قرار است تا خاتمه بهمن یا نهایتا تا خاتمه سال تمام گردد. در تابستان به دلیل این که بتن ریزی در گرما سخت بود کمی کار با وقفه روبه رو شد، اما حالا با مساعد شدن هوا در حال پیشروی است.

 • ساخت سیل بندها ادامه دارد

استاندار خوزستان درباره اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با سیل احتمالی هم با بیان این که خانه های تخریب شده در خوزستان با پیش بینی سیل با دوره بازگشت 25 ساله ساخته شده اند، شرح می دهد: البته نباید این نکته را فراموش کرد که سیل بهمن سال گذشته با دوره بازگشت 2 هزار ساله و در کارون با دوره بازگشت 200 ساله رخ داد. با این وجود سیل بندهای روستایی هم در حال تکمیل یا ساخت است.

شریعتی البته درباره لایروبی رودخانه ها به نکته ای متفاوت از صحبت های مطرح شده اشاره می نماید و می گوید: لایروبی رودخانه ها در پیشگیری از سیل خوزستان تاثیری ندارد، بلکه کانال های سیلاب بر هستند که می توانند مانع وقوع سیل شوند. او با بیان این که ساخت کانال های سیلاب بر در حال اجرا است، اما اعتبار کافی برای این کار وجود ندارد، تصریح می نماید: اعتبار خاصی برای کانال های سیلاب بر اختصاص نیافته است. شریعتی با بیان این که 9 میلیارد متر مکعب پشت سدهای خوزستان خالی است، ادامه می دهد: این ظرفیت برای ذخیره آب است تا بتوانیم جلو سیل را بگیریم.

 • لایروبی کارون را جدی بگیریم

معاون سیاسی استاندار لایروبی کارون را مهم برمی شمرد و به خبرنگاران می گوید: 10 بیل مکانیکی در حال کار است، اما این تعداد برای لایروبی کافی نیست. کارون هم مانند دماوند یک سمبل است و رسیدگی به آن به عزم ملی احتیاج دارد. علی حسین حسین زاده با اشاره به جزیره دست ساخت در میانه پل سفید و سیاه اهواز اظهار می نماید: سیلاب شن و ماسه زیادی را پشت سازه این جزیره آورد و با وجود این که طی چند ماه گذشته 5-6 بیل مکانیکی در این منطقه در حال کار است، اما هنوز یک سوم این شن و ماسه هم خارج نشده.

وی تصریح می نماید: مسئولان مرتبط به یک هکتار زمین کشاورزی که در حریم رودخانه کارون آمده است، کار دارند، اما هیچ کس سراغ متولیان این سازه عظیم نمی رود. حسین زاده همچنین تاکید می نماید اقدامات پیش گیرانه برای جلوگیری از خسارت سیل از جمله ساخت سیل بند در استان در حال اجرا است، اما دولت با وجود کمبود اعتبار ضروری است بودجه مناسبی به استان های خسارت دیده پرداخت کند.

 • تن لرزه گلستانی ها از سیل دوباره

در گلستان وضع شهفرایندان از خوزستان بهتر نیست. دردی محمد یکی از سیل زدگان گلستان است که هنوز در چادر اقامت دارد. او با بیان این که سیل و آب گرفتگی خانه او را کامل خراب نموده است به خبرنگاران می گوید: مشکل فقط خراب شدن خانه نبود، بلکه آب گرفتگی همه دام و احشام ما را هم از بین برد.

او می افزاید: گفته اند خانه ها را تا کمتر از یک ماه دیگر تحویل می دهند. باید بینیم و تعریف کنیم. به هر حال زندگی ما از دست رفته است. دو- سه روز قبل که باران بارید باز هم تنمان لرزید که نکند دوباره سیل بیاید. این چادرها که پناه نیست. نه در تابستان پناه گرما بود و نه حالا در زمستان. آنه گل یکی دیگر از اهالی چادرنشین آق قلاست. انه گل را پیش تر و در روزهای سیل دیده بودیم. چند روزی پیش از عروسی پسرش سیل همه زندگی شان را برده بود. او می گوید: دلم می خواهد زودتر از چادر خلاص شویم. سال جاری از همان اول پاییز سرما و باران شروع شد. بچه هایم دیگر طاقت این زندگی را ندارند. من هم تحمل بی تابی آنها را ندارم.

آنه گل ادامه می دهد: زندگی در تابستان توی چادر مثل زندگی در کوره بود. در زمستان هم بی شک این پارچه نازک جلو سرما را نمی گیرد. باد اگر کمی شدید بوزد زندگی ما را می برد. چند ماه است در باد و باران و آفتاب و گرما و سرما بی سرپناه هستیم. ترکمن در زمان کوچ نشینی هم این طور زندگی ننموده. آق اوی مامن امنی بود، اما این چادرها نه. خبری از امنیت نیست.

 • چادرنشینان گلستان یک ماه دیگر به خانه می فرایند

طبق گزارش محمدتقی زمانی نژاد، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان، 21 هزار و 112 واحد مسکونی خسارت دیده از سیل و رانش زمین در 500 نقطه روستایی و 4 شهر آق قلا، گُمیشان، سیمین شهر و گنبدکاووس شناسایی شده. 13 هزار و 705 واحد تعمیری و بقیه ساختنی است و عملیات بازسازی دیگر خانه های تخریب شده از سیل همچنان ادامه دارد.

استاندار گلستان در این باره به خبرنگاران می گوید: 23 خانوار در شهرستان آق قلا در چادر زندگی می کردند. هفته گذشته 5 خانوار به خانه خود منتقل شدند و خانه 17 خانوار باقی مانده هم تا خاتمه آذر تحویل داده می گردد.

هادی حق شناس همچنین درباره ساخت وساز خانه ها در استان شرح می دهد: کار خانه های تعمیری به خاتمه رسیده و 13 هزار و 700 خانه تحویل داده شده است. 7400 واحد به صورت کامل در سیل سال جاری آسیب دیدند و احتیاجمند بازسازی بودند. از این آمار، 80 درصد تا خاتمه آذر و بقیه تا خاتمه سال تحویل داده خواهد شد.

 • 2 اقدام پیشگیرانه در گلستان

استاندار گلستان همچنین درباره پرداخت خسارت های کشاورزی به سیل زدگان با بیان این که از 25 هزار پفراینده کشاورزی 17 هزار پفراینده مشخص تکلیف شده و 70 درصد خسارت دیدگان حداقل دریافتی را داشته اند، اظهار می نماید: 30 درصد باقی مانده پس از راستی آزمایی پژوهشگاه فضایی، طی روزهای آینده، حداکثر تا خاتمه آبان، مشخص تکلیف می شوند.

وی با بیان این که دولت منابع مورد احتیاج برای جبران خسارت زیرساخت های گلستان را تامین نموده است، ادامه می دهد: 2 کار برای پیشگیری از بروز سیل مشابه فروردین در دستور کار نهاده شده است؛ لایروبی رودخانه ها و تکمیل سد نرماب. برای تکمیل این سد که مخزن آن معادل 3 سد موجود در استان است، علاوه بر 85 میلیارد تومان پیش بینی شده برای سال جاری، 130 میلیارد تومان دیگر هم اختصاص داده شد. او اظهار امیدواری می نماید سد نرماب تا خاتمه سال آب گیری گردد و یاری بزرگی برای پیشگیری از وقوع سیل باشد.

 • نگرانی شهفرایندان سیل زده در لرستان

نگرانی از سیل و خسارت دوباره درد مشترک سیل زدگان است. شهفرایندان لرستانی هم این نگرانی را دارند. یکی از اهالی منطقه کرگانه خرم آباد در این باره به خبرنگاران می گوید: بر اثر بارندگی های اول سال، دیواره ها شسته شده است و با کمترین بارش ها اتفاقات ناگوار به وجود می آید. هیچ کاری برای قسمت ساحلی و دیواره رودخانه انجام نداده اند تا باز هم ترس و وحشت برای ما باقی بماند.

یکی دیگر از اهالی هم شرح می دهد: در سیل قبل زندگی مان را از دست دادیم و حالا وضع به حدی خراب است که با کمترین میزان بارش راه های ارتباطی مسدود می شوند. معاون عمرانی استاندار لرستان هم البته مانند شهفرایندان گلایه هایی را مطرح می نماید و می گوید: 83 میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت های ناشی از سیل فروردین در اختیار شهرداری خرم آباد نهاده شد. هر چند این اعتبار 17 مرداد به شهرداری داده شد، اما اقدام خاصی را در این زمینه شاهد نبودیم. به گفته گودرز امیری، این اعتبار برای مرمت و بازسازی زیرساخت های شهری، آسفالت و بازسازی معابر و خیابان های آسیب دیده از سیل و ترمیم دیوارهای ساحلی و لایروبی رودخانه های خرم رود و کرگانه اختصاص یافته است.

 • اعتبار بازسازی تخصیص نیافت

معاون راهداری اداره کل حمل و نقل و راهداری لرستان به نکته دیگری اشاره می نماید و آن تخصیص نیافتن اعتبار مورد احتیاج برای بازسازی هاست. در اثر سیلاب فروردین، خسارت زیادی به راه ها و پل های ارتباطی در استان وارد شد به گونه ای که 206 پل تخریب شده و 689 پل آسیب دیده در استان روی دستمان گذاشت، اما فقط 20 درصد از کل اعتبار این بخش ابلاغ شد و این ابلاغ هم طی همین یکی- دو ماه اخیر اجرا شده است.

عارف امرائی با بیان این که در این بازه زمانی کوتاه مدت، فرصت لازم برای بازسازی وجود نداشته است، می افزاید: پل ها هم موقت هستند و ممکن است بر اثر بارندگی های شدید تخریب شوند.

این صحبت ها در شرایطی مطرح می گردد که معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از خاتمه تعمیر 95 درصد از واحدهای سیل زده لرستان خبر می دهد و می گوید: امیدواریم احداث واحدها تا قبل از خاتمه سال انجام گردد. عزیزالله مهدیان با بیان این که بازسازی واحدهای مسکونی در لرستان بر اساس برنامه زمان بندی در حال اجرا است، می افزاید: بازسازی دیواره ساحلی روستاهای چم مهر و بابازید هم در حال اجرا است و بازسازی دیواره ساحلی پلدختر تا خاتمه سال به خاتمه خواهد رسید.

به گزارش گروه ایرانشهر، سیل سال جاری خسارت زیادی به بخش های مختلف کشور وارد کرد و تخریب واحدهای مسکونی فقط بخشی از آن محسوب می گردد. با وجود این، حالا و با شروع بارندگی های پاییزه مردم مناطق سیل زده بیش از هر چیز از خسارت های همین بخش نگرانند و چشم امیدشان به وعده های مسئولان است تا هر چه زودتر سر خانه و زندگی شان برگردند.

 • پیشرفت 98 درصدی تعمیرات در مناطق سیل زده

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان این که کار تعمیر منازل مناطق سیل زده به خاتمه رسیده است، گفت: کار تعمیر واحدهای خسارت دیده از سیلاب در استان های لرستان، خوزستان و گلستان به خاتمه رسیده است. از نظر ساخت واحدهای تخریبی هم لرستان نسبت به استان های دیگر وضع بهتری دارد.

عزیزالله مهدیان اظهار امیدواری کرد با جدیتی که ستادهای بازسازی تعیین اصفهان و اردبیل در پلدختر دارند تا خاتمه سال جاری شاهد تکمیل پروژه های احداثی مسکن در نقاط سیل زده این شهرستان خواهیم بود. معاون بازسازی بنیاد مسکن با یادآوری این که فرایند ساخت مسکن سیل زدگان در استان خوزستان به دلیل گرما کمی با تاخیر شروع شده است، اظهار کرد: پفراینده بازسازی واحدهای خسارت دیده بر اثر سیل در استان های مختلف تا خاتمه سال بسته می گردد.

وی با بیان این که فرایند نوسازی واحدهای تعمیراتی در لرستان، گلستان، خوزستان و سایر شهرها پیشرفت 98 درصدی داشته است، ادامه داد: تا چند ماه آینده بازسازی تمام واحدهای تعمیراتی در 22 استان سیل زده بسته می گردد و با همکاری مردم و دستگاه های مختلف نوسازی و بازسازی واحدهای احداثی هم تا خاتمه سال به اتمام می رسد. به گفته وی، بیش از 70 هزار واحد احداثی در مناطق سیل زده به خاتمه رسیده و فرایند نوسازی واحدها هم بسیار مثبت بوده است.

معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن درباره پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها برای مناطق سیل زده هم شرح داد: بانک ها در پرداخت تسهیلات همکاری بسیار خوب و مطلوبی داشته اند و فرایند پرداختی در 2 مرحله بوده است. مرحله اول پرداخت تسهیلات به صورت قرض الحسنه بود، اما در مرحله دوم بانک ها در قالب مشارکت مدنی تسهیلات را پرداخت می کردند که این فرایند موجب ایجاد مشکلاتی برای دریافت متقاضیان شد.

مهدیان درباره چادرنشین بودن بعضی از خانوارها در مناطق سیل زده هم گفت: هیچ خانواری در مناطق سیل زده در چادر زندگی نمی نماید. فقط تعدادی در گلستان هستند که این افراد تصمیم گرفتند به جای اجاره نشینی در چادرها زندگی نمایند. به همه اجاره نشینان سیل زده در مناطق روستایی تسهیلات 6 میلیون تومانی و به شهرنشینان تسهیلات 12 میلیون تومانی پرداخت شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 679

به "کابوس سیل؛ رویای خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس سیل؛ رویای خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید