نخستین جشنواره زعفران و گردشگری ازان برگزار می گردد

به گزارش گردشیا، نخستین جشنواره زعفران و گردشگری در روستای ازان در 19 آذرماه با هدف ترویج جایگزینی کشت و همچنین جلب گردشگر داخلی و خارجی برگزار می گردد.

نخستین جشنواره زعفران و گردشگری ازان برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران از اصفهان، به نقل از دبیرخانه نخستین جشنواره گردشگری و زعفران روستای ازان، رئیس شورای اسلامی روستای ازان بخش میمه در در مورد برگزاری نخستین جشنواره زعفران و گردشگری روستای ازان در 19 آذرماه، گفت: اقتصاد مقاومتی در کشور بدون توجه به اقتصاد کشاورزی توسعه نمی یابد، به این منظور یکی از اهداف اصلی از برگزاری جشنواره زعفران ازان ترویج جایگزینی کشت این محصول کم آبخواه به جای محصولات کشاورزی با احتیاج آبی زیاد و نیز ارتقاء سطح کیفی و کمی زعفران ازان است.

محمدرضا ابراهیمی در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد فضای نشاط و روحیه بخش بین کشاورزان و اهالی روستاها اضافه کرد: جلب توجه مسئولان به مسائل و معضلات این قشر و اخذ همکاری در جهت برطرف مسائل عدیده ای که گریبانگیر کشاورزان در روستاهاست از دیگر اهدافی است که با برپایی این جشنواره دنبال می گردد.

وی ادامه داد: علاوه بر این با توجه به اینکه روستای ازان از نگاه گردشگری و بوم گردی یکی از نقاط بکر و دیدنی بخش میمه محسوب می گردد جلب گردشگر داخلی و خارجی نیز در این برنامه دیده شده است.

رئیس شورای اسلامی روستای ازان بخش میمه معرفی هرچه بیشتر امامزاده سید صالحه خاتون (س) در سطح شهرستان شاهین شهر و میمه و استان اصفهان، معرفی و تجلیل از کشاورزان برتر زعفران کار روستا، معرفی تاریخ و فرهنگ روستای ازان به عنوان یکی از قدیمی ترین روستاهای استان اصفهان، معرفی زعفران ازان در استان اصفهان و ایران و کل دنیا و همچنین شناساندن استعدادها و توانایی های این رشته را از دیگر اهداف این جشنواره برشمرد.

وی در ادامه توجه به مکانیزه کردن کشت زعفران را ضروری خواند و گفت: آشنایی با روش های جمع آوری، فرآوری زعفران و عرضه، تبیین خواص زعفران و آموزش روش های بسته بندی و عرضه زعفران به صورت بهداشتی و نیز بهبود کیفیت و حفظ صندلی زعفران ازان و ایران در دنیا و انتقال دانش علمی زعفران و ثبت برند زعفران به نام ازان در این جشنواره مورد نظر برگزارکنندگان است که با کمک همه دست اندرکاران به آن خواهیم رسید.

ابراهیمی با اشاره به سطح زیرکشت محصولات کشاورزی در روستای ازان توضیح داد: زمین های کشاورزی قابل کشت در روستای ازان به سه بخش تقسیم می گردد، بخشی برای کشت زعفران، بخشی برای گل محمدی و باقی مانده جهت محصولاتی مانند جو، گندم، بادام، زرشک و غیره مدنظر قرار گرفته شده که بر اساس برآوردی که سال گذشته با همکاری جهاد کشاورزی به منظور بیمه زمین ها انجام شد، بالغ بر 80 هکتار زیر کشت زعفران است، ولی به دلیل خرده مالکی بودن این کشت به صورت پراکنده انجام می گردد که با این حال فراوری زعفران ازان سالانه بالغ بر 250 کیلوگرم رسیده است.

دبیر نخستین جشنواره زعفران و گردشگری روستای ازان سابقه 48 ساله کشت زعفران در این روستا را مهم دانست و اظهار داشت: به منظور استفاده بهینه از خاک و منابع آبی روستای ازان در موضوع کشت مکانیزه زعفران شرکتی تأسیس شده تا با همکاری مسئولان قطعه زمینی به وسیله مستثنیات در اختیار کشاورزان قرار گیرد و کشت زعفران و گل محمدی به صورت مکانیزه آغاز گردد که در این بین کمک و همراهی بیشتر مسئولان را می طلبد.

وی اضافه کرد: محصول زعفران ازان از نوع مرغوب است. به خاطر خاک حاصل خیزی که منطقه میمه دارد و به خاطر آب خوبی که از قنوات این منطقه استحصال می گردد زعفران به دست آمده کیفیت خیلی خوبی دارد تا جایی که با زعفران قائنات هم رقابتی دارد.

ابراهیمی اظهار داشت: در حقیقت زعفران و گل محمدی، روستای ازان را در بخش میمه مشهور نموده تا جایی که به مرور زمان در دیگر نقاط بخش میمه هم کشت این دو نوع محصول کشاورزی توسعه پیدا نموده است، بر اساس آنالیزی که روی زعفران ازان صورت گرفته درصد خلوص آن بالای 86 درصد است و از لحاظ عطر و بو بسیار برتر از دیگر محصولات موجود در بازار است.

وی با بیان اینکه ثبت برند زعفران ازان از جمله مهم ترین اهداف برگزاری این جشنواره است که همه ما در کنار موضوع گردشگری و بوم گردی به آن توجه ویژه داریم، گفت: در واقع بخش میمه می تواند با داشتن مکان های طبیعی بکر و خوب یک منطقه مناسب برای گردشگری باشد.

رئیس شورای اسلامی روستای ازان بخش میمه اضافه کرد: در کنار قنات های مزدآباد میمه و قنات وزوان این منطقه قابلیت تبدیل به منطقه گردشگری و جذب توریست را دارد، در بحث گردشگری روستای ازان هم از این قائده مستثنی نیست.

وی بیان نمود: روستای ازان علاوه بر محصولات کشاورزی نقاط گردشگری جذابی دارد، کوه کهرو در کنار ازان یکی از این نقاط طبیعی است و از همه مهم تر نیز بارگاه ملکوتی امامزاده سیده صالحه خاتون(س) خواهر امام رضا(ع) است که از دیر باز مأمن همه مردم دوستدار اهل بیت است.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 817

به "نخستین جشنواره زعفران و گردشگری ازان برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین جشنواره زعفران و گردشگری ازان برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید