بازسازی 20 قلم شیء فرهنگی تاریخی در خراسان شمالی

به گزارش گردشیا، معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی گفت: عملیات اجرایی بازسازی 20 قلم شیء فرهنگی تاریخی به دست آمده از کاوش های محوطه ریوی در استان شروع شده است.

بازسازی 20 قلم شیء فرهنگی تاریخی در خراسان شمالی

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان شمالی، علی مستوفیان روز سه شنبه 17 تیرماه 99 با بیان این مطلب، اظهار کرد: این اشیا از کاوش های فصل ششم و هفتم محوطه تاریخی ریوی به دست آمده است که از محل اعتبارات ملی بازسازی و حفاظت می شوند.

او مطرح نمود: قدمت این اشیای تاریخی مربوط به اواخر عصر مفرغ و حدود 3500 سال پیش بوده است.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی اضافه نمود: این عملیات در راستای حفاظت و بازسازی از اموال فرهنگی تاریخی که یکی از رسالت های مهم موزه ها برای حفاظت از اشیای باارزش فرهنگی تاریخی است، انجام می گردد.

محوطه تاریخی ریوی در سه کیلومتری غرب شهر آشخانه و یک کیلومتری غرب روستای نجف از توابع شهرستان مانه و سملقان واقع شده است.

بر اساس پژوهش های باستان شناسی این محوطه یک استقرارگاه کهن در دشت سملقان بوده که از حدود 3500 سال قبل تا به امروز مورد توجه جوامع بشری بوده است. مهم ترین دوران استقراری این محوطه مربوط به دوران های هخامنشی، اشکانی و ساسانی بوده که سکونت گاه شهری و مرکز استقرار مردمان دشت سملقان بوده است.

این محوطه مدت هفت سال است که هرساله توسط گروه مشترک ایرانی آلمانی و با حمایت پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی و موسسه باستان شناسی آلمان مورد کاوش باستان شناسی قرار می گیرد و تا کنون بقایای ساختمان های خشتی بزرگی مربوط به دوره هخامنشی در آن کشف و بازسازی شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1149

به "بازسازی 20 قلم شیء فرهنگی تاریخی در خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی 20 قلم شیء فرهنگی تاریخی در خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید