مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند

به گزارش گردشیا، نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد حدود 50 درصد از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کووید-19 شدید در بیمارستان بستری شده اند دارای سطوح افزایش یافته ای از پروتئینی به نام تروپونین هستند که به قلب آنها آسیب می زند.

مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند

به گزارش خبرنگاران، این آسیب شامل التهاب عضله قلب (میوکاردیت)، زخم یا مرگ بافت قلب (انفارکتوس)، محدودیت خون رسانی به قلب (ایسکمی) و ترکیب هر سه علایم است.

این مطالعه که توسط محققان دانشگاه کالج لندن و بر روی 148 بیمار مبتلا به کووید-19 در 6 بیمارستان لندن انجام شد، عظیم ترین مطالعه ای است که تا کنون بهبودی بیماران کرونایی را که دارای سطوح بالای تروپونین هستند، آنالیز می نماید؛ سطوح بالای تروپونین در خون نشان دهنده بروز یک مشکل احتمالی در قلب است.

تروپونین زمانی در خون ترشح می گردد که عضله قلب آسیب می بیند. سطوح افزایش یافته این پروتئین زمانی بروز می نماید که یک رگ مسدود می گردد یا التهابی در قلب وجود داشته باشد.

بسیاری از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونای شدید در بیمارستان بستری می شوند در مرحله بحرانی این بیماری یعنی زمانی که بدن دچار واکنش ایمنی اغراق آمیز سیستم ایمنی نسبت به عفونت می گردد، از سطوح افزایش یافته تروپونین برخوردار می گردد. تمام بیماران در این مطالعه دارای سطوح افزایش یافته تروپونین هستند. این بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، با اسکن ام. آر. آی قلب مورد پیگیری قرار گرفتند تا علل و میزان این آسیب در آنها آنالیز گردد.

پروفسور ماریانا فونتانا استاد قلب و عروق در دانشگاه کالج لندن (در انگلیس) که همراه با دکتر گراهام کول مشاور قلب و عروق در کالج امپریال لندن ریاست این تحقیق را بر عهده داشتند، گفت: افزایش سطح تروپونین با بروز عواقب بدتر در بیماران کووید-19 همراه است.

وی اضافه کرد: بیماران مبتلا به کووید 19 غالباً دارای مسائل سلامتی مرتبط با قلب از جمله دیابت، فشار خون بالا و چاقی هستند. در جریان عفونت شدید کووید 19، قلب نیز ممکن است مستقیماً تحت تأثیر قرار گیرد. روشن کردن این موضوع که قلب چگونه آسیب می بیند سخت است اما اسکن های ام. آر. آی قلب الگوهای مختلفی از آسیب را نشان می دهند که ما را قادر می سازد تشخیص های دقیق تری ارائه دهیم و درمان های موثرتری را تجویز کنیم.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1621

به "مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان به کرونای شدید دچار آسیب های قلبی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید