سقف عرشه فولادی چیست؟ روش اجرا و اهمیت آن در سازه های بتنی

به گزارش گردشیا، روش های جدید ساختمان سازی روز به روز در حال رخنه در صنعت ساخت و ساز هستند. مهم ترین مزایای آن ها سرعت بالای اجرا، سبک سازی، عدم استفاده از مصالح و روش های قدیمی ساخت وساز وقت گیر و پرهزینه است. در عصر نوین ساختن بناهای با حداقل وزن و در حداقل زمان ممکن مهم ترین هدف تمامی پروژه های ساختمانی است. سقف، به عنوان یکی از مهم ترین بخش های تمامی ساختمان ها تأثیر بسزایی در وزن و سرعت ساختمان ها می گذارد. سقف عرشه فولادی یکی از جدیدترین روش های اجرای ثبت که به دلیل مزیت های همچون وزن و سرعت اجرا توجهات زیادی را نیز به خود جلب نموده است.

سقف عرشه فولادی چیست؟ روش اجرا و اهمیت آن در سازه های بتنی

اجرای سقف عرشه فولادی خود را به بهترین ها بسپارید

سقف عرشه فولادی چیست؟

سقف عرشه فولادی در واقع یک نوع از سقف های کامپوزیت یا مرکب است که از بخش هایی همچون ورق های فولادی، آرماتور و بتن تشکیل شده است. ورود این نوع سد به صنعت ساختمان سازی به دهه 1930 برمی گردد اما تنها چند سال بیشتر از حضور این روش از اجرای سقف در کشور ما ایران نمی گذرد. سقف عرشه فولادی به دلیل ویژگی های ساختاری و فیزیکی در اصل مختص به ساختمان هایی با اسکلت فلزی طراحی شده است ولی در صورت اتخاذ تدابیری می توان آن را در ساختمان هایی با اسکلت بتنی نیز به کار گرفت.

اجزای مختلف سقف عرشه فولادی

سقف های عرشه فولادی در ساختمان های فلزی و بتنی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که در ادامه به هر یک از آن ها اشاره شده است.

مطلب پیشنهادی: اجرای سقف های نوین سازه ای، از سقف وافل تا عرشه فولادی خرپایی

ورق های فولادی

ورق های فولادی که به صورت سبک ساخته می شوند مهم ترین بخش سقف عرشه فولادی هستند. ورق های فولادی گالوانیزه که در سقف های عرشه فولادی مورد استفاده قرار می گیرند ابتدا در محل فراوری به شکل های ذوزنقه ای در می آیند و سپس آن ها را به محل اجرا منتقل می نمایند.

ابعاد این ورق های فولادی گالوانیزه به نوع کاربری و سفارش بستگی دارند ولی ضخامت آن ها عمدتاً بین 0/8 تا 1/2 میلی متر است. طول ورق های گالوانیزه به کار رفته در سقف های عرشه فولادی تا حدود زیادی به طول دهانه های سقف ساختمان بستگی دارد که برش آن ها در محل فراوری صورت می گیرد و سپس به محل اجرا منتقل می شوند.

ورق های فولادی به کار رفته در سقف عرشه فولادی در سطح خود دارای یک سری شیار یا به عبارتی تورفتگی و برآمدگی هایی هستند که وجود آن ها باعث ایجاد یک چسبندگی قوی تر میان بتن و ورق و در نتیجه بهبود عملکرد سقف می گردد.

برش گیر ها و گل میخ ها

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، میان سقف عرشه فولادی در سازه های اسکلت فلزی و اسکلت بتنی تفاوت های وجود دارد. یکی از این تفاوت ها استفاده از برش گیرها و گل میخ ها است که مختص سازه های اسکلت فلزی است. برش گیر ها و گل میخ ها در واقع به منظور انتقال نیروی برشی از دال بتنی به تیرچه ها مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این دو پایداری و استقامت ورق های فولادی افزایش می یابد و فضای به مراتب مطمئن تری برای کار در طبقات بعدی ایجاد می گردد.

گل میخ ها نسبت به برش گیرها استفاده بیشتری دارند و اتصال آن ها با استفاده از دستگاه جوش مخصوص به بال های تیر سازه ها صورت می گیرد. گاهی نیز به جای گل میخ می توان از برش گیر هایی به شکل تی (T) استفاده کرد که با استفاده از میخ های مخصوصی توسط تفنگ میخکوب شلیک و متصل می شوند.

پیشنهاد ویژه: انواع سقف های ساختمانی رایج در ایران + اجرا و قیمت ها

آرماتور

در اجرای این سقف از دو نوع آرماتور حرارت و آرماتور سازه ای استفاده می گردد. از آرماتورهای حرارتی در سازه های اسکلت بتنی به منظور جلوگیری از جمع شدگی و ترک خوردگی به دلیل خشک شدن بتن و تغییر دمای آن استفاده می گردد.

آرماتور ها و میلگردهای سازه ای انواع مختلفی دارند و نوع مورد استفاده از آن در ساختمان به طراحی و نوع اسکلت سازه یا به عبارتی فلزی یا بتنی بودن آن بستگی دارد. میلگردهای نوع سازه ای را می توان در نقاط مختلفی از سقف به کاربرد.

بتن

بتن استفاده شده در اجرای سقف عرشه فولادی تفاوت خاصی با دیگر بتن های به کار رفته در سقف های معمولی ندارد و تا حد امکان نباید از بتن های سبک و با مقاومت فشاری پایین استفاده کرد.

کاربردهای سقف عرشه فولادی

در سال های اخیر سقف عرشه فولادی در ایران و سایر کشورهای دنیا با توجه به مقاومتی که دارند کاربردهای گسترده ای در سازه های مختلف پیدا کردند که از مهم ترین آن ها می توان به چند مورد زیر اشاره نمود:

 • استفاده از آن ها در انواع مختلف سازه های صنعتی پیش ساخته و سبک
 • کاربرد گسترده در انواع سازه های اسکلتی فلزی سبک و سنگین
 • کاربرد در سازه های اسکلت بتنی به منظور حذف قالب بندی، تیرچه و بلوک و متعاقباً کم کردن حجم بتن مورد استفاده در سقف

مزایای سقف عرشه فولادی در سازه بتنی

 • سرعت بالای اجرا در مقایسه با سایر روش های اجرای ثبت
 • صرفه جویی بسیار خوب در مقدار کل فولاد مورد احتیاج برای ساخت اسکلت سازه به وسیله کاهش تیرهای فرعی به میزان 20 تا 30 درصد
 • کاهش وزن سقف و اسکلت، فونداسیون و در نهایت کاهش وزن کل سازه به طور که سقف عرشه فولادی تا 40 درصد از سقف های تیرچه بلوک و 22 درصد از سقف های کامپوزیتی سنتی سبک تر هستند.
 • صرفه جویی در مصرف بتن سقف به میزان 15 تا 20 درصد به ویژه در سازه های بتنی
 • امکان اجرای عملیات بتن ریزی تمامی سقف های ساختمان به صورت همزمان
 • تسهیل و تسریع در اجرای تأسیسات مکانیکی و الکتریکی مختلف از زیر سقف که اجرای عملیات تعمیر را نیز به میزان زیادی آسان تر می سازد.
 • کاهش قابل توجه در هزینه های مختلف کارگاه در مراحل مختلف
 • عدم احتیاج به میلگردهای کششی در صورت استفاده از ورق های فولادی که در نهایت موجب صرفه جویی 60 و 70 درصد در مصرف میلگرد می گردد.
 • از آنجایی که این نوع از سقف دارای ضخامت به مراتب کمتری نسبت به انواع دیگر روش های اجرای سقف است در نتیجه ارتفاع مفید طبقات افزایش خواهد یافت.
 • تغییرپذیری بالا که امکان اجرای آن در سبک های معماری مختلف را امکان پذیر می نماید.
 • امکان استفاده از آن در شرایط مختلف آب و هوایی که وقفه های زیاد در حین اجرای سقف ها به روش سنتی را رفع می نماید.

روش اجرای سقف عرشه فولادی در سازه بتنی

روش اجرای سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی بدین گونه است که ابتدا باید به طراحی سقف و معین کردن فواصل تیرهای فرعی اقدام گردد و سپس نقشه های شاپ جهت معین کردن محل قرارگیری صفحات بر روی دهانه های مختلف تهیه و سپس سفارش بر اساس این اطلاعات خرید آن ها به کارخانه داده گردد.

پس از فراوری صفحات بر اساس اطلاعات به دست آمده استفاده از آن ها در سازه های بتنی به دلیل وجود احتیاج به تکیه گاه برای داربست، تیرهای باید هر طبقه را پس از اجرای طبقه زیرین اجرا کرد. از این رو بهتر است که پس از اجرای ستون ها و رسیدن به یک مقدار مقاومت مناسب نسبت به اجرای قالب بندی تیرها اقدام گردد. پس از اجرای قالب بندی در تیرها باید میلگردهای طولی در جای معین شده خود قرار داده شوند.

در مرحله بعد باید نسبت به قرار دادن ورق های فولادی در جای معین شده اقدام کرد و پس از آن میلگردهای حرارتی و تقویتی را که در بالا به نقش آن ها پرداخت را در جای خود قرار داد و بتن ریزی سقف را انجام داد.

سخن آخر

سقف عرشه فولادی یکی از روش های نوین اجرای سقف در سازه های فلزی و بتنی است. در هر صورت با یک سری اقدامات می توان آن ها را در سازه های اسکلت بتنی نیز با کارایی بسیار خوبی به کار گرفت. استفاده از سقف عرشه فولادی در سازه های بتنی مزایای زیادی را از جمله کاهش وزن کل سازه و همچنین صرفه جویی در مراحل مختلف پروژه را به دست می دهد که این دو مزیت از مهم ترین عوامل کشش پیمانکاران به استفاده از اجرای سقف عرشه فولادی هستند.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1606

به "سقف عرشه فولادی چیست؟ روش اجرا و اهمیت آن در سازه های بتنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقف عرشه فولادی چیست؟ روش اجرا و اهمیت آن در سازه های بتنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید