زمینیان امشب ناظر طلوع آخرین ابرماه سال هستند

به گزارش گردشیا، شامگاه پنج شنبه 18 اردیبهشت، ماه در حالی طلوع خواهد نمود که در شرایط بدر کامل است و زمینیان آخرین ابر ماه سال را مشاهده خواهند کرد.

زمینیان امشب ناظر طلوع آخرین ابرماه سال هستند

به گزارش گردشیا از ایسنا، مهندس مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری با بیان اینکه در امسال شاهد دو ابر ماه (Supper Moon) هستیم، گفت: اولین و بزرگترین ابرماه امسال، ابرماه صورتی بود که در 20 فروردین ماه رخ داد و امشب پنج شنبه 18 اردیبهشت ماه شاهد دومین پدیده نجومی ابرماه خواهیم بود.

وی ادامه داد: در ساعت 7 و 33 دقیقه صبح روز گذشته چهارشبه 17 اردیبهشت، ماه به کمترین فاصله با زمین رسید و 359 هزار و 656 کیلومتر با زمین فاصله داشت و از سوی دیگر در ساعت 15 و 15 دقیقه امروز پنج شنبه 18 اردیبهشت ماه به شرایط بدر یا ماه کامل می رسد، به ماه کامل اردیبهشت امسال می توان لقب ابر ماه داد.

عتیقی خاطر نشان کرد: پدیده ابر ماه در زمان قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین و همچنین شرایط ماه کامل رخ می دهد.

وی در این باره شرح داد: با توجه به اینکه ساعت رسیدن ماه به شرایط بدر که در شرایط نور روز هستیم، ماه در شامگاه پنج شنبه 18 اردیبهشت به صورت ماه کامل طلوع خواهد نمود و آخرین ابر ماه امسال خواهد بود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با بیان اینکه در فرهنگ بومیان امریکا نام هر ماه کامل، با توجه به فصل و ماه قرار داشتن در آن به یک عنوان مشهور می گردد، یادآور شد: بر این اساس ماه کامل ماه گذشته به نام ماه صورتی (ابر ماه صورتی) و در اردیبهشت ماه نیز نام ماه کامل با توجه به فصل بهار و شکوفه های بهاری، به نام ماه کامل گُل معروف است.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین، به این ماه کامل، ابر ماه کامل گُل گفته می گردد.

به گفته این محقق حوزه نجوم آماتوری، این نامگذاری در شرایطی است که در رنگ، شکل و یا ظاهر ماه تغییری ایجاد نمی گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1140

به "زمینیان امشب ناظر طلوع آخرین ابرماه سال هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینیان امشب ناظر طلوع آخرین ابرماه سال هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید