روز بین المللی کوهستان

به گزارش گردشیا، پیشینه روز بین المللی کوهستان

در سال 2003، اتحادیه اروپا روز 11 دسامبر را به عنوان روز بین المللی کوهستان ها معرفی کرد. دلیل نامگذاری یک روز از تقویم به نام کوهستان ها یاری برای آگاهی بیشتر در زمینه نیازی است که انسان ها به منطقه ها کوهستانی دارند. تغییرات آب و هوایی، تخریب زمین ها، بهره برداری بیش از مقدار و حوادث طبیعی از عواملی هستند که پیامدهای ناگواری برای ساکنین این منطقه ها، و حتی همه مردم در سراسر جهان، دارند.

روز بین المللی کوهستان

چرا روز بین المللی کوهستان؟

کوهستان ها حدود 22 درصد سطح کره زمین را فراگرفته اند و خانه 13 درصد از جمعیت جهان هستند. از اعداد و ارقام بگذریم. ما چقدر درباره کوهستان ها اطلاعات داریم؟ چند بار تا به حال فکر نموده ایم که زندگی مان تا چه میزان به کوهستان ها وابسته است؟ بعید است تا به حال در گرمای تابستان از مغازه های دور و برتان آب معدنی نخریده باشید، اما چند بار بعد از نوشیدن این آب خنک و گوارا به این فکر نموده اید که منشا این آب کوهستان ها هستند و اگر حیات کوهستان ها به خطر بیفتد روی زندگی ما هم تاثیر خواهد داشت؟

چطور این روز را جشن بگیریم؟

روز 11 دسامبر (20 آذر) روز بین المللی کوهستان هاست. اگر اهل سفر هستید، شاید بد نباشد آخر هفته سفری را به منطقه ای نزدیک کوهستان برنامه ریزی کنید. می توانید در کوه های پوشیده از درخت جنگل پیمایی کنید یا در دامنه کوهی نزدیک منطقه سکونت تان قدم بزنید. اگر اهل کوه پیمایی هستید، حتما برنامه تان را طوری تنظیم کنید که در روز بین المللی کوهستان در یکی از منطقه ها کوهستانی زیبا باشید تا بیشتر از قبل به عظمت و اهمیت کوهستان ها فکر کنید.

در روز بین المللی کوهستان این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • اگر آب معدنی خریدید، به نوشته های برچسب روی بطری دقت کنید و ببینید منشا آب کدام منطقه کوهستانی است.
  • به پیامدهایی که از بین رفتن کوهستان ها دارند فکر کنید. چند مورد به فکر تان می رسد؟
  • فکر کنید و ببینید نام چند تا از کوهستان های جهان را می دانید.
  • آخرین باری را که به منطقه ای کوهستانی سفر نموده بودید به یاد بیاورید و بگویید کدام بخش از آن سفر بیشتر از همه برای تان لذت بخش بوده است.
  • سفر بعدی تان را طوری برنامه ریزی کنید که، در صورت امکان، به تماشا کوهستان ها بروید.
منبع: دالاهو
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2079

به "روز بین المللی کوهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز بین المللی کوهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید