در فوتبال ایران دنبال قاتل بروسلی می گردیم؛ دلم به حال داور دربی سوخت

به گزارش گردشیا، تهران (پانا) - هافبک سابق تیم ملی فوتبال ایران که سابقه بازی برای هر دو تیم پرسپولیس و استقلال را دارد معتقد است استقلال نمایش خوبی در دربی داشت و این تعویض های یحیی گل محمدی بود که توانست پرسپولیس را بالانس کند.

در فوتبال ایران دنبال قاتل بروسلی می گردیم؛ دلم به حال داور دربی سوخت

داوود سید عباسی در گفت وگو با پانا، در مورد دربی 95 و حواشی ایجاد شده آخر بازی، گفت: الان یکی از نسل های طلایی فوتبال را پشت سر می گذاریم. سال هاست ما یک جام بین المللی چه باشگاهی و چه ملی به خانه نیاوردیم و فقط صعود به جام جهانی داشتیم. چرا فوتبال ما نتوانسته به موفقیت برسد؟ به دلیل اینکه تمرکز ما اصلاً روی فوتبال نیست و دنبال قاتل بروسلی می گردیم. یادمان نرفته جلوی ژاپن به خاطر همین عدم تمرکز روی فوتبال، تاوان سنگینی دادیم. راستش را بخواهید در بازی دربی دلم به حال اکبریان سوخت. در چنین بازی هایی باید بازیکنان و کادر فنی و عوامل یاری نمایند تا داور بتواند قضاوت خوبی داشته باشد. الان تماشاگر هم نیست. به شما قول می دهم اگر تماشاگر در ورزشگاه بود، این قدر به داور فشار نمی آمد، اما وقتی تماشاگر نیست کوچک ترین صدا به گوش داور می رسد.

استقلال در نیمه اول بهتر از پرسپولیس بود

وی ادامه داد: وقتی دو تیم با کیفیت مقابل هم قرار می گیرند که در باشگاه های آسیا کیفیت شان را دیدیدم و حرف های زیادی برای گفتن داشتند، این نکته منفی است که متن را رها نمایند و دنبال حاشیه بروند. حیف است عملکرد فنی شان تحت تأثیر این حواشی قرار بگیرد. دو تیم بازی خیلی خوب و پرفشاری را به نمایش گذاشتند. استقلال در نیمه اول بازی نمایش خیلی بهتری را از خود نشان داد و دست بالا را داشت. در نیمه دوم دقیقه 55 وقتی گل را دریافت کرد، فرصت کافی را برای جبران و زدن گل در اختیار داشت. وقتی دیدند در بازی دست بالا را داشتند و گل خوردند، یک دفعه خالی شدند. شاید توقع نداشتند در روزی که خوب هستند، عقب بیافتند. یکی از ضعف های استقلال این بود که در بیشتر بازی ها به حریفان موقعیت های زیادی می دادند. درست است زیاد گل نمی خوردند و خطوط دفاعی شان خوب بود اما از لحاظ آماری فرصت های خطرناک به حریفان می دادند که بیشتراً با درخشش رشید مظاهری دفع می شد یا گل نمی شد. این ضعف جلوی الدحیل سر باز کرد و تیم باخت. بعد از آن کمی بهتر شدند.

تعویض های گل محمدی پرسپولیس را در نیمه دوم بالانس کرد

بازیکن اسبق سرخابی ها توضیح داد: برای دربی استقلالی ها باید نیمه پر لیوان را نگاه نمایند. این تیم در دربی خیلی خوب بود و حداقل موقعیت ها را به یکی از تیم های خوب آسیا داد که از بازیکنان با کیفیتی در خط حمله بهره می برد. گلی هم که استقلال خورد، از روی ریباند خوردند و تاکتیکی نبود. نمی خواهم ارزش های فنی پرسپولیس را زیر سؤال ببرم. ضربه شهریار مغانلو ضربه خوبی بود و آل کثیر هم فرصت های این چنینی را خوب می زند. می خواهم بگویم پرسپولیس تیم قابل احترام و باکیفیتی است. در آغاز نیمه دوم قرمزها نقاطی که پازل تاکتیکی شان جا نیفتاده بود را دستخوش تغییر کردند و با 2 تعویضی که گل محمدی انجام داد، بالانس را به تیمش برگرداند. فکر می کنم ذره ای تأمل در بازی استقلال می تواند آنها را به مسائل خوبی برساند. آنها باید از نقاط قوت این بازی در رقابت های پیش رو استفاده نمایند. در دربی هم موقعیت گل داشت اما استفاده نکردند. مهم ترین نکته این بود که موقعیت خیلی کمی به پرسپولیس داد.

هافبک هایی مثل ریگی قیمت ندارند

سید عباسی با اشاره به عملکرد مسعود ریگی در خط هافبک استقلال، گفت: ریگی بازیکنی است که در خدمت تیم و خیلی ساده فوتبال بازی می نماید. این نوع بازیکنان در فوتبال امروز به نظرم قیمت ندارند. از لحاظ فنی چنین بازیکنانی برای تیم فوق العاده تأثیرگذارند. مثلاً بعد از بازی های درخشانی که چلسی مقابل تیم های بزرگی مثل رئال مادرید (رفت و برگشت) و منچسترسیتی انجام داد، مقابل آرسنال فقط به دلیل نداشتن کانته بازی را داد. این طور بازیکنان اصلاً قیمت ندارند و مسعود ریگی هم یکی از هافبک دفاعی های خوب کشور است. پرسپولیس هم بازیکنان این چنینی مثل میلاد سرلک، کمال کامیابی نیا و احمد نورالهی دارد.

گل دربی را باید به نام امیری نوشت

وی بهترین بازیکن دربی را وحید امیری دانست و اعلام کرد: این بازیکن هم قدرت، هم سرعت و هم شعور تاکتیکی دارد که خیلی ساده بازی می نماید. درست است که شوت مغانلو خیلی خوب بود اما کار اصلی را وحید امیری کرد که با آن حرکت خوب و تکنیکی اش، موقعیت مناسبی را برای تیمش ساخت. در واقع گل را باید به نام امیری نوشت. البته محمد نادری هم خیلی خوب بازی کرد و توانست توانایی اش را نشان دهد. او بهترین بازیکن استقلال در دربی بود.

نمی خواهم در کار مجیدی دخالت کنم

بازیکن پیشین سرخابی ها اضافه نمود: بعد از بازی حرف زدن خیلی راحت تر از جریان بازی و در لحظه تصمیم دریافت است. هیچ موقع نمی خواهم در کار فرهاد مجیدی دخالت کنم. تصمیمی که در جریان بازی گرفت شاید روی آن برنامه داشتند. استقلال با آمدن شیخ دیاباته و ارسال توپ های بلند، فشار روی دروازه پرسپولیس آورد و موقعیت هم داشت. فرصت دیاباته از حرکت فرشید اسماعیلی و مهدی قایدی در عمق بود و استقلال فقط از توپ بلند استفاده نکرد. این تیم بعد از آمدن محمد دانشگر و آرمان رمضانی صرفاً ارسال بلند داشت و پایه بازی عوض شده بود.

زمان ما دربی این قدر حاشیه نداشت

داوود سید عباسی در ادامه باز هم به حواشی دربی اشاره نمود و گفت: کنار گذاشتن حاشیه و تمرکز روی متن فوتبال، به نفع خود بازیکنان است. بی حاشیه ترین بازیکن، در دربی بهترین بازیکن بود. سید جلال حسینی با این همه تجربه بی حاشیه فوتبال بازی می نماید. کنار زمین همه باید یاری نمایند. در دو سه دربی، مقابل من علی دایی، کریم باقری و یحیی گل محمدی بازی می کردند و چنین مسائلی نداشتیم. البته که زمان ما داوران خارجی سوت می زدند اما این حواشی را نداشتیم. اگر قرار است فوتبال بازی کنیم، نباید از دقیقه 2 داور را از لحاظ روحی پائین بیاوریم و تحت فشار بگذاریم.

علی پروین حرف قشنگی زد

وی ادامه داد: من 8 بار در دربی بازی کردم. واقعیت این است که بین پرسپولیس و استقلال احترام وجود دارد. دو تیم به هم احترام می گذارند ولی دوستی هرگز. چه قبل، چه زمان ما و چه الان این مسئله وجود دارد. همواره یک چیزی علی پروین می گفت که خودم افتخار شاگردی اش را داشتم. او می گفت، پرسپولیس حق دارد فقط به استقلال ببازد. خیلی حرف قشنگی بود. علی پروین این حرف را زده است. این طور به رقیبش احترام می گذارد. رقیب قلدرش خوب است.

مجیدی جنس استقلال را می شناسد

بازیکن اسبق سرخابی ها در مورد اینکه آیا استقلال با شکست در دربی از کورس قهرمانی عقب افتاد؟ اعلام کرد: بعد از دربی باید استقلالی ها روی نقاط قوتی که در این بازی داشتند، تمرکز نمایند. مشاورانی که به فرهاد مجیدی مشورت می دهند این مسائل را باید انعکاس دهند. البته خود مجیدی در این تیم بازی نموده، هم جنس این تیم را می شناسد و کاریزما و محبوبیتش را هم در تیم و تماشاگران دارد. استقلال بازی بدی را در دربی انجام نداد. باید از نقاط قوتش درس بگیرد و تمرکزش را روی لیگ، جام حذفی و آسیا بگذارد اما باید اولویت بندی داشته باشد. نمی گویم برای قهرمانی در لیگ شانس ندارد ولی با وجود 2 باخت پیاپی و از دست دادن 6 امتیاز، کارش سخت تر شد و معلوم است که رقیبان از این فرصت استفاده می نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1775

به "در فوتبال ایران دنبال قاتل بروسلی می گردیم؛ دلم به حال داور دربی سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در فوتبال ایران دنبال قاتل بروسلی می گردیم؛ دلم به حال داور دربی سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید