جاری شدن آب در چشمه باقرخان نصف جهان پس از 20 سال

به گزارش گردشیا، چشمه باقرخان در کلانشهر اصفهان پس از 20 سال، جاری و جان تازه ای در کالبد این چشمه قدیمی و میراث ماندگار اصفهان دمیده شد.

جاری شدن آب در چشمه باقرخان نصف جهان پس از 20 سال

به گزارش گردشیا آنلاین به نقل از گردشیا، بهزاد حقانی، مدیرکل هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: چشمه باقرخان در سمت غربی قلعه تبرک واقع شده و خندقی بزرگ در پیرامون قلعه بوده است که امروزه بخش غربی و شمالی آن چشمه باقرخان و بخش شرقی چشمه پا قلعه نامیده می شود.

بهزاد حقانی اضافه نمود: آب چشمه باقرخان را باقرخان خوراسکانی در زمان حکومت زند والی اصفهان به سمت اراضی خوراسگان هدایت کرده است که جهت این چشمه از کنار بازارچه حاج آقا شجاع در خیابان استاد همایی آغاز شده و پس از یکی شدن با چشمه پاقلعه و عبور از خیابان های گلزار، بزرگمهر، بزرگراه شهید آقابابایی و خیابان همدانیان به سمت کرد آباد، خوراسگان و خاتون آباد ادامه جهت می دهد.

وی گفت: چشمه باقرخان سال 79 در پی خشکسالی و افت آب های زیرزمینی شهر اصفهان خشک شد و از آن زمان تا به امروز آب در این چشمه جریان نداشت، اما امسال با توجه به نزول باران رحمت الهی و پرآب شدن رودخانه زاینده رود و با تعامل مناسب شرکت آب منطقه ای و هماهنگی اداره نظارت و هماهنگی بر فضای سبز و نهرهای معاونت خدمات شهری با مناطق مربوطه، طبق برنامه ریزی تعیین، آب در مادی های شهر که برخی بیش از چند دهه خشک شده بود، رهاسازی شده است.

بهزاد حقانی اضافه نمود: شهرداری اصفهان در سه سال اخیر بیش از 400 میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی، احیای فضای سبز، ایجاد مبلمان و احداث پارک های خطی در کنار مادی ها هزینه کرده که این موضوع علاوه بر افزایش سرانه فضای سبز و حفظ محیط زیست ارزش اضافه نموده برای ساکنان حاشیه مادی ها همراه داشته است.

کلانشهر اصفهان 320 کیلومتر مادی دارد که زیبایی خاصی به طبیعت این شهر تاریخی بخشیده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1108

به "جاری شدن آب در چشمه باقرخان نصف جهان پس از 20 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاری شدن آب در چشمه باقرخان نصف جهان پس از 20 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید