جاذبه های نفس گیر زیر زمینی؛ ورود تنگناهراسان ممنوع!

به گزارش گردشیا، بسیاری از جاذبه های گردشگری زیر پاهای ما قرار دارند. غارها، پناهگاه های تاریخی و هزاران جاذبه طبیعی و غیرطبیعی در زیر زمین وجود دارد که در این مقاله چند نمونه از آن ها را معرفی می کنیم.

جاذبه های نفس گیر زیر زمینی؛ ورود تنگناهراسان ممنوع!

تونل ها، غارها، پناهگاه ها و مقبره های باستانی، همگی گوشه ای از جاذبه هایی هستند که زیر زمین، زیر پاهای ما قرار دارند. بسکمک از افراد قله های مرتفع را برای گشت و گذار انتخاب می کنند، یا در عمیق ترین نقاط اقیانوس، غواصی می کنند. اما در کنار این جاذبه های فوق العاده، جاذبه های دیگری درست زیر پاهای ما قرار دارند که معمولا نادیده گرفته می شوند؛ جاذبه هایی زیر خیابان های سنگ فرش یا زیر زیباترین منظرههای طبیعی. برخی از آن ها بسیار زیبا و حیرت انگیز و برخی از آن ها ترسناک است. از تونل های حفر شده در دوران جنگ گرفته تا غارهای طبیعی با کهکشانی از ستاره، در ادامه با ده مورد از جاذبه های زیرزمینی جهان آشنا می شویم.

اتاق های جنگ چرچیل، بریتانیا

اتاق های جنگ چرچیل زیر خیابان های لندن قرار گرفته اند؛ جایی که در آن ها نخست وزیر سابق بریتانیا، وینستون چرچیل، کابینه و پرسنل نظامی اش، عملیات های جنگ جهانی دوم را هدایت می کردند. امروزه این اتاق های زیرزمینی بخشی از موزه سلطنتی جنگ است؛ پناهگاه هایی که از کارمندان و اسرار سری در شب ها و روزهای پرالتهاب جنگ، حفاظت می کردند. بعد از جنگ، ارزش تاریخی این اتاق ها مورد توجه قرار گرفت و برخی از آن ها مثلا اتاق نقشه، همان طور دست نخورده و به شکل اولیه باقی مانده است. این موزه شامل نقشه ها و اسناد تاریخی، جایگاه گردان چرچیل و خوابگاه فرماندهان جنگ است.

غار Poço Encantado، برزیل

این غار در پارک ملی Chapada Diamantina برزیل واقع شده است و به سادگی از طریق یک دریاچه زیرزمینی و دریچه ای طبیعی روبه جنگل، قابل دسترسی است. در برخی از ساعات روز بین آوریل و سپتامبر، نور آفتاب به داخل غار می تابد و آب کریستالی و زیبای آن را آشکار می کند. گودال آبی اسرارآمیز و عمیقی آشکار می شود که بسیار دیدنی و البته برای تنگناهراسان، ترسناک است. زیر سطح آب، ریشه ها و تنه های قدیمی درختان و اشکال دیدنی صخره ها نمایان می شود با وجود این که عمق آب به 61 متر می رسد. این غار، اکوسیستمی بسیار حساس دارد بنابراین اجازه شنا کردن در آن ندارید.

اتاق ماگما آتشفشان Thrihnukagigur، ایسلند

از اواسط ماه مه تا اواسط اکتبر، این فرصت را دارید تا به مرکز زمین در ایسلند سفر کنید. بعد از 40 تا 50 دقیقه عبور از دشت گدازه Thrihnukagigur، به حفره این آتش فشان می رسید. این آتش فشان آخرین بار 4 هزار سال پیش فوران کرده است. سفر به داخل یا خارج این اتاق ماگما، 6 دقیقه طول می کشد و گشت و گذار در آن هم 30 دقیقه ادامه دارد. اگر مبتلا به کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی هستید، از دیدنی این شگفتی طبیعت، صرف نظر کنید.

غار کرم های شب تاب Waitomo، نیوزیلند

یکی از دیدنی های جزیره شمالی نیوزیلند، غار کرم های شب تاب است. این غار به خاطر استالاکتیت و استالاگمیت هایش معروف است علاوه بر این میلیون ها کرم شب تاب بومی این منطقه از دیوارها و سقف این غار آویزان هستند. این غار در میان صخره های ماسه سنگی با عبور جریان آب، بیش از 30 میلیون سال پیش ایجاد شده است. این موجودات کوچک، نوری آبی رنگ و زیبا را می تابانند که منظره ای شبیه کهکشان ایجاد می کند. در واقع مجذوب کننده ترین بخش تورهای بازدید از این غار، زمانی است که سوار بر قایق زیر سقف های درخشان آن قرار می گیرید انگار زیر آسمان پرستاره ایستاده اید.

سالینا توردا (Salina Turda)، رومانی

در سال 1075، برای اولین بار از این معدن، نمک استخراج شد. این معدن در دوران قرون وسطی فعال بود تا این که در سال 1932 بسته شد. سالینا توردا بعدها به عنوان یک موزه زیرزمینی در سال 1992 بازگشایی شد. البته غیر از موزه، این معدن کاربری دیگری هم دارد و آن هالوتراپی یا نمک درمانی با کمک هوای یونیزه، فشار و رطوبت این معدن است. این معدن زیر سطح زمین واقع شده است و دارای تالارهای زیرزمینی بسیار وسیعی است. این مجموعه شامل اتاق پژواک، آبشار نمک، یک دریاچه زیرزمینی، استالاکتیت و تالار کریستال است.

تونل های کو چی (Cu Chi)، ویتنام

این مجموعه زیرزمینی بزرگ در شمال غربی شهر هوشی مین واقع شده است و در زمان های گذشته به عنوان مکانی برای مخفی شدن، نگهداری آذوقه و مهمات و زندگی سربازان ویتنامی مورد استفاده قرار می گرفته است. دو بخش از این تونل ها دارای دسترسی ساده هستند و برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شده اند.

این تونل ها وسیع تر و بلندتر شده اند تا گردشگران راحت تر بتوانند از آن ها عبور کنند. می توانید در این گذرگاه های زیرزمینی بگردید و حتی غذایی که سربازان می خوردند، امتحان کنید.

بنیاد سزار مانریک (Cesar Manrique)، اسپانیا

اگر فکر می کنید تا حالا هر مدل خانه مسکونی را دیده اید، در اشتباه هستید. در جزیره ای به نام لانزاروته، هنرمندی به نام سزار مانریک که با افرادی چون میرو و پیکاسو دوست بود، در دهه 1960، یک اقامتگاه شگفت انگیز برای خود ساخت. زیر این خانه سفید به سبک اسپانیایی، زیرزمینی وجود دارد که محل اتصال پنج حباب گدازه است که به اتاق هایی شیک متشکل از بازالت آتش فشانی تبدیل شده اند؛ اتاق هایی که نیازی به پنجره و کاغذ دیواری ندارند.

بخش مرکزی، قسمتی با فضای باز است که یک باغ کوچک کاکتوس دارد. استخر شنا و باربیکیو از دیگر بخش های این قسمت است. این خانه، در اشکال طبیعی زمینی و به کمک ویژگی های طبیعت ساخته شده است و سالانه 300 هزار نفر از آن بازدید می کنند.

مقبره ستی یکم (Tomb of Seti I)، مصر

سایر مقبره های مصری در برابر این مقبره ستی یکم از فراعنه مصر، بسیار کوچک به نظر می آیند. این مقبره بزرگ ترین، عمیق ترین و کامل ترین مقبره فراعنه در دره پادشاهان است و در اکتبر سال 1817 از طریق یک کاشف ایتالیایی کشف شد. اکتشافات اخیر نشان می دهد که این مقبره بزرگ تر از آن چیزی است که پیش از آن تصور می شد. این مقبره در برگیرنده 11 اتاق است که همه آن ها به جز دو تا، دارای نقاشی های زیبای دیواری و نقش برجسته هایی از تصاویر پادشاهان و تصاویری از کتاب مرگ و عالم اموات است که به خوبی حفظ شده اند. امروزه بخش هایی از این نقاشی ها و هنرهای دیواری در موزه های شهرهای بزرگ جهان نگهداری می شود.

غارهای سونورا، تگزاس

این غار دیدنی با فرم های طبیعی و کریستالی زیبا، یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین غارهای جهان است. تورهای همراه با راهنما برای بازدید از غار برپا می شود. اشکال صخره ای و فرم های طبیعی داخل غار، بسیار شگفت انگیز هستند و هر کدام با توجه به شباهتی که دارند، نام گذاری شده اند.

کوبر پدی (Coober Pedy)، استرالیا

کوبر پدی، شهری در استرالیا، گاهی با نام مرکز اوپال جهان شناخته می شود و این به خاطر تعداد زیاد معادن سنگ های قیمتی در این شهر است. یکی دیگر از دلایل معروفیت این شهر، پناهگاه های زیرزمینی آن است که تقریبا نیمی از جمعیت شهر برای فرار از گرمای طاقت فرسای شهر، در آنها زندگی می کردند. اگر به این شهر سفر کنید، شما هم می توانید در یک هتل زیرزمینی اقامت کنید، در رستوران های زیرزمینی غذا بخورید و از کلیساهای زیرزمینی دیدن کنید.

منبع: کجارو / fodors.com
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2136

به "جاذبه های نفس گیر زیر زمینی؛ ورود تنگناهراسان ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های نفس گیر زیر زمینی؛ ورود تنگناهراسان ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید