تمدید امهال وام کرونا از رییس جمهور درخواست شد

به گزارش گردشیا، با پایان مهلت اعتبار بسته حمایتی و بازپرداخت وام کرونا و اخطار و هشدار برای جریمه دریافت کنندگان این تسهیلات، مشاور معاونت گردشگری از درخواست مطرح شده با رییس جمهور برای تمدید مهلت بسته حمایتی تا سال 1401 خبر داد.

تمدید امهال وام کرونا از رییس جمهور درخواست شد

سیدکاظم خلدی نسب که دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر است و به نام کننده معاونت گردشگری در کمیته های ستاد ملی کرونا هم حضور دارد، به ایسنا گفت که البته برای پرداخت وام کرونا با شرایط بسته قبلی، مهلت پرداخت وام تا بهمن ماه امسال تمدید شده است، اما درخواست برای تمدید امهال اقساط و بازپرداخت و تسهیلات با رییس جمهور مطرح شده و فقط باید در ستاد ملی کرونا مصوب و ابلاغ شود.

نصف وام کرونا به گردشگری داده شده است

او درباره میزان تسهیلاتی که برای حمایت از کسب وکارهای آسیب دیده در گردشگری تا کنون پرداخت شده است، اظهار کرد: صنعت گردشگری جزو کسب وکارهایی است که بیشترین آسیب را از ویروس کرونا متحمل شده است. بنا بر آخرین آمار که به سوم مهرماه 1400 مربوط می شود، 11 هزار و 457 پفراینده بنگاه محور در بانک ها برای دریافت تسهیلات حمایتی تشکیل شد که 385هزار و 775 شاغل را پوشش می دهد و 8 هزار و 435 میلیارد ریال برای این تعداد پفراینده و شاغل درخواست تسهیلات بانکی شده که 4 هزار و 992 میلیارد ریال آن مطابق گزارش پرداخت شده است.

خلدی نسب با بیان این که ارزیابیِ خسارت واردشده به این بخش از اسفندماه سال 1398 آغاز شده است و اطلاعات و داده ها با همکاری ادارات کل استانی هر سه ماه گردآوری، استخراج و برآورد نهایی شده است، گفت: تا اردیبهشت ماه سال 1399 خسارت واردشده به این گردشگری حدود 6900 میلیارد تومان برآورد شد. این عدد در اواخر شهریورماه سال 99 به 11 هزار و 800 میلیارد تومان رسید و چون بازار گردشگری هنوز مسکوت بود و سلامت موضوع در اولویت تری به نسبت سفر و گردشگری بود و دستوری برای عادی سازی سفرها و ورود گردشگران خارجی داده نشده بود، این خسارت همچنان فرایند صعودی داشت تا جایی که در آبان ماه 99 میزان زیان اقتصادی واردشده به صنعت گردشگری 42 هزار میلیارد تومان و تعداد بیکارها 88 هزار نفر برآورد شد.

بخش خصوصی زیان اقتصادی کرونا را اعلام نکرده است

او اضافه کرد: ما از بخش خصوصی هم خواستیم زیان اقتصادی و آمار بیکاری ناشی از کرونا را به تفکیک و با جزئیات اعلام کنند تا آنالیز کنیم، اما تا به امروز پاسخی دریافت نکرده ایم. قطعا اطلاعات و داده های بخش خصوصی می تواند اطلاعات جامع تری را از شرایط موجود در اختیارمان بگذارد. البته اعدادی را به صورت کلان و کلی اظهار داشته اند، ولی ما برای آنالیز به جزئیات بیشتری نیاز داشتیم.

مشاور معاونت گردشگری اظهار داشت: هدف ما برنامه ریزی برای آینده مبتنی بر میزان خسارت واردشده به صنعت گردشگری است. با توجه به اطلاعات و آمارهایی که به دست آوردیم گزارش هایی را در قالب اثرات و تبعات اقتصادی، اجتماعی و شغلی به هیأت دولت و ستاد ملی مدیریت کرونا ارائه کردیم و اختصاص تسهیلات همانند کشورهای دیگر برای بخش گردشگری درخواست شد. عمده کاری هم که پیروز شدیم انجام دهیم امهال سهم بیمه حق کارفرما، اقساط تسهیلات بانکی و حامل های انرژی در گام نخست برای سه ماه و بعد شش ماه بود که در نهایت تا شهریورماه سال 1400 تمدید شد.

خلدی نسب ادامه داد: همزمان پروتکل هایی را برای سفر تنظیم کردیم. سه پروتکل تهیه شد که با ستاد ملی کرونا مطرح شده است و وزارت بهداشت یکی از آن ها را هم ابلاغ کرد که به رعایت پروتکل های بهداشتی در تأسیسات گردشگری مربوط می شد، مثل اشغال 50 درصد از ظرفیت هتل و تحویل اتاق به مسافر پس از گذشت 24 ساعت از تخلیه. سعی کردیم تأسیسات گردشگری تعطیل نشوند و آن ها را به نحوی روی پا نگه داریم.

چرا آمار خسارت متناقض است؟

او درباره تناقض در آمار برآورد شده از خسارت با آخرین عددی که از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به مبلغ 32 هزار میلیارد تومان در اسفندماه 99 اعلام شد، توضیح داد: عدد 42هزار میلیارد تومان برآورد اولیه ما براساس اطلاعات پراکنده و تقریبی ادارات کل استانی، وزارتخانه و سامانه جانا بوده که پس از آنالیز اعداد و اطلاعات، رقم 32 هزار میلیارد تومان استخراج شد.

ارزیابی خسارت ها چرا متوقف شده؟

خلدی نسب درباره ادامه ارزیابی خسارت ها در سال 1400 گفت: این ارزیابی ها به نام گزارش میزان اثرگذاری شیوع کرونا که با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری درحال انجام بود، می توانست مفید باشد و می توانستیم گزارش تحلیلی آن را استخراج کنیم که در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها مفید باشد، اما با تغییراتی که وزارتخانه داشت و با توجه به اولویت هایی که در ادامه مشخص شد، مقرر شد تا تثبیت شرایط، این ارزیابی ها فعلا از رکن اولیه خارج شود.

تکلیف بسته حمایتی تازه

او درباره تهیه بسته حمایتی تازه با توجه به انتها اعتبار بسته حمایتی قبلی، گفت: در هشتاد و چهارمین ستاد ملی کرونا تصویب شد که طرح حمایت از صنعت گردشگری در ایام کرونا با همکاری استانداران را تهیه کنیم که به همه دستگاه ها اظهار داشتیم نظرات مربوطه را ارائه دهند تا سریع تر تخصیص تسهیلات برای کمک به گردشگری در دستور کار قرار گیرد.

او اضافه کرد: با توجه به انتها مهلت و اعتبار تسهیلات در مکاتبه ای با رییس جمهور هم درخواست کردیم امهال اقساط بانکی، اقتصادیاتی و بیمه حق کارفرما تا انتها سال 1400 و یا سال 1401 تمدید شود. البته با توجه به سرعت گرفتن فرایند واکسیناسیون و ایمنی سراسری در آینده نزدیک می توان انتظار شرایط امیدوارکننده ای را برای کسب وکارهای گردشگری داشت.

خلدی نسب اضافه کرد: در طرحی که قرار است با استانداران تهیه شود رویکرد مبتنی بر بازگشایی تدریجی سفر توأم با سلامت و تحریک تقاضا و ایجاد محرک برای سفر و گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی است. پس از جمع بندی نظرات استانداران، طرح پیشنهادی را به رییس جمهور ارائه می دهیم.

او در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال تغییر محتوای بسته حمایتی تازه کرونا وجود دارد، اظهار کرد: با توجه به تاکید رییس جمهور امیدواریم مزیت بهتری را درباره گردشگری ببینیم. یقینا وقتی سفرها به جریان بیافتد کسب وکارها هم رونق می گیرد. طبق پیش بینی ها تا سال 2022 صنعت گرشگری به سمت فضای باز حرکت می کند، البته در کشور ما هم با موافقت از سرگیری ویزا گام هایی برداشته شده است و امیدوارم تسهیلات بیشتری اختصاص داده شود و به احتمال زیاد مزیت های بیشتری را در این بسته ببینیم.

خلدی نسب درباره بلاتکلیفی کسب وکارهای گردشگری با توجه به انتها اعتبار بسته حمایتی، اخطار بانک ها برای دریافت جریمه دیرکرد و بی خبری از بسته حمایتی تازه با توجه به استمرار خسارت های کرونا، یادآور شد: طبق مصوبه هفتاد و یکمین ستاد ملی کرونا، تمدید بسته حمایت از کسب وکارها تا انتها شهریورماه سال 1400 در قالب حمایت های اقتصادیاتی، بانکی، بیمه ای و حامل انرژی تعریف شد و موجرین اماکن موقوفه مذهبی و آستان های مقدس هم مجاز بودند حق الاجاره خود را برای سال 1400 معادل سال 99 مشخص کنند. در این مصوبه اشاره شده که امهال بازپرداخت تسهیلات منوط به این است که متقاضی قبلا بدهی به بانک نداشته باشد و بازپرداخت بدون جریمه تا انتها شهریورماه 1400 تمدید شود که برای تمدید آن تا انتها سال به رییس جمهور درخواست داده ایم و منتظریم ستاد ملی کرونا مصوبه تازه را نهایی و ابلاغ کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1967

به "تمدید امهال وام کرونا از رییس جمهور درخواست شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید امهال وام کرونا از رییس جمهور درخواست شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید