بنا: به بچه ها گفتم حق دارید از من بدتان بیاید؛ به المپیک خوشبینم، می گفتند سوریان را لای پر قو گذاشته ام، اما کدام پر قو؟

به گزارش گردشیا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به تمرینات سخت شاگردانش در خانه کشتی، گفت بچه ها حق دارند از من و یا بهروز حضرتی پور بدشان بیاید.

بنا: به بچه ها گفتم حق دارید از من بدتان بیاید؛ به المپیک خوشبینم، می گفتند سوریان را لای پر قو گذاشته ام، اما کدام پر قو؟

محمد بنا در گفت وگو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران در مورد اینکه چرا تصمیم گرفت فرنگی کاران لحظه سال تحویل در خانه کشتی باشند، گفت: برنامه های ما کمی از آزادکاران جلوتر است، آنها می توانستند دوم فروردین به خانه کشتی بیاید اما ما مسابقات مان نزدیک تر است و باید طبق برنامه پیش می رفتیم. این هم یکی از مهم ترین اردوهای ما بود و در هر شرایطی حتی لحظه سال تحویل باید اردو می گذاشتیم. این اردو تحت فشار بود و نمی خواستیم به خاطر عید و هیچ مراسم دیگری اردو را تعطیل کنیم.

وی در ادامه در مورد معرفی نفرات اعزامی به مسابقات کسب سهمیه و گزینشی توضیح داد: بچه ها ماشاءالله خوب هستند و شرایط شان خوب است. انتخاب رضا گرایی برای 67 کیلوگرم هم با شرایطی که داشت، کار سختی بود اما شکر خدا شرایطش خوب است. کلا حریفان سرشناسی هم که سهمیه نگرفتند، زیادند. البته رضا توانایی روحی و ذهنی بالایی دارد، ده برابر مسابقات هم تمرین نموده و ان شاءالله که عملکرد خوبی در آلماتی خواهد داشت.

بنا که پیش از این بارها گفته بود برگزاری المپیک در هاله از ابهام است، در واکنش به تصمیم اخیر مقامات ژاپن مبنی بر برگزاری مسابقات بدون تماشاگر خارجی، گفت: اینکه المپیک چگونه برگزار شود به مسئله کرونا بازمی شود. باید دید در ماه های آینده شرایط به چه شکل پیش می رود، اما با این فضایی که شکل گرفته و تاکیدی که توماس باخ روی المپیک دارد، به نظر آنها مُصر به برگزاری هستند و به احتمال قوی مسابقات برگزار می شود. گردشگر هم که اجازه ورود ندارد و ظاهرا فقط ورزشکاران و عوامل درگیر در مسابقه در شرایط کاملا کنترل شده و با واکسن در توکیو حضور خواهند داشت. من فکر می کنم 99 درصد مسابقات برگزار شود. یعنی امیدوارم که برگزار شود، واقعا بچه ها خیلی زحمت و سختی کشیدند.

وی ادامه داد: به آنها در اردو گفتم قبول دارم از من بدتان بیاید، مخصوصا از بهروز حضرتی پور که این همه در تمرینات به آنها فشار می آورد. همه ما دنبال هدفی هستیم که همه وجودمان را برای آن می گذاریم. بچه ها باید این فشار سنگین را تحمل نمایند. واقعا حیف است المپیک برگزار نشود، این همه زحمت کشیده شده، حیف است به خاطر یک اشتباه و یا عدم برگزاری، بچه ها مدال نگیرند.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در پاسخ به این سوال که آیا به تیمش در المپیک امیدوار است، گفت: من همواره آدم خوشبینی هستم، حتی در عین حال که همه عوامل منفی و بدبینانه ترین شکل ممکن را در نظر می گیرم، خوشبینم. همواره همه راه سخت را انتخاب می کنم. یک زمانی فقط هدف شرکت در مسابقات است، اما ما می خواهیم با قوی ترین کشتی گیران مان در المپیک حاضر شویم، کسانی که 4 دور کشتی سخت بگیرند و برنده باشند. برای رسیدن به این هدف باید سختی و فشار را تحمل کرد. این نه تنها دیدگاه من، که دیدگاه همه اعضای کادرفنی است. این بچه ها لیاقت شان بالاست، ما به طلا فکر می کنیم، آرزوی مان این است که طلای المپیک بگیریم، دو تا نقره و برنز هم اندازه یک طلای المپیک ارزش ندارد.

نایب قهرمان پیشین کشتی فرنگی جهان با تاکید بر اینکه به همه کشتی گیرانش امید دارد، توضیح داد: بچه ها همه باید در کورس رقابت قرار بگیرند و امیدوار باشند. هر کدام سطح خودشان را می دانند. مهم است که این را در زمان خودش بفهمند که راهی المپیک هستند. به بچه ها می گویم کدامیک از این بچه ها اگر بخواهند نمی توانند مدال بگیرند؟ البته خیلی خوب است که توقع از تیم پایین است. از لندن که به سمت ریو می رفتیم، کسی شرایط را ندید که ما 10 ماه تیم را در اختیار داشتیم و بعد که بحث برگشت من شد، هر کسی می دید می گفت سال جاری 4 تا مدال می گیرید، شرایط ما را درک نمی کردند ولی الان آن توقع نیست. ما حالا بعد از دو برنز ریو به استقبال المپیک می رویم، آن موقع با سه طلای لندن به ریو می رفتیم. این برای ما راحت تر است، با این حال من به این تیم امیدوارم، به همه نفراتم.

بنا در مورد اینکه آیا در سال گذشته نقدی و یا انتقاد کشتی گیری او را ناراحت و غمگین نموده است، تاکید نمود: من همواره کاری را که می دانم درست است انجام می دهم و این شعار نیست. همواره برای دلم کار انجام می دهم و در هر کاری رضایت خدا را در نظر می گیرم به همین دلیل هیچ حرفی غمگینم نمی نماید، چه از سوی بچه هایی باشد که بیرون از اردو مانده اند و چه آنهایی که در اردوی تیم ملی هستند. در عین حال هم همواره حق را به ورزشکار می دهم که خودخواهی خودش را داشته باشد. این حقش هست که کسی را جز خودش نبیند، خصلت ورزشکار این است ولی ما به عنوان کادرفنی باید سعی کنیم بهترین تیم را انتخاب کنیم. ما پیش از جام جهانی بلگراد در تمامی اوزان مسابقه انتخابی گذاشتیم، در جام تختی شیراز هم انتخابی داشتیم، چند مسابقه هم برگزار گردید. آنهایی که می گویند چرا نیستیم، باید به مسابقات دو سال اخیر نگاه نمایند.

وی در مورد اینکه تیمش در برهه های مختلف مسابقه انتخابی داده، ادامه داد: شاید در سال های گذشته می گفتند من فقط سوریان را در تیم می گذارم، این مربوط به سال های گذشته بود، آیا ما بعد از طلای سال 2014 حمید سوریان توانستیم طلای دیگری بگیریم؟ این زیرکی و توانمندی حمید سوریان را نشان می دهد. می گفتند سوریان را لای پر قو نگه می دارم، اما کدام پر قو؟ او 9 ماه پوستش در اردوی تیم ملی کنده می شد، مسابقه بین المللی می رفت، یا امید نوروزی، یک سال گفتند برای آنها انتخابی نمی گذارم، درحالیکه به امید گفتم یک وزن بالاتر در جام یادگار (ره) کشتی بگیرد. آنجا همه را برد و در فینال به خاطر کسوت مهدی محمدی با او کشتی نگرفت. یا سعید عبدولی او هم یک وزن بالاتر کشتی گرفت و همه را برد. سطح آن بچه ها با بقیه خیلی فرق می کرد، ولی اکنون شرایط فرق می نماید. الان همه بچه ها نزدیک به هم و مدعی هستند.

بنا در سرانجام گفت: الان سجاد عباسپور کنار پویا دادمرز کوشش می نماید. محسن نژاد و نجاتی هم، طی دو سال گذشته وقت گذاشتیم و مسابقات زیادی برگزار گردید. حتی قبل از رفتن آقای خادم هم به این رسیدیم که مسابقه انتخابی صرف نباشد. علیرضا دبیر هم که آمد بحث چرخه را بیان کرد. مسابقات انتخابی ما تقریبا از دو سال گذشته برگزار گردیده و ما مسابقه انتخابی هم گذاشتیم و مسابقه بین المللی هم در آن گنجانده شد. در چرخه هم همین ها بود. اکنون همه بچه های ما خوبند. امین کاویانی نژاد از 72 می آید به 77 کیلوگرم، کشتی های خوشگلی هم می گیرد و بعد به علی گرایی می بازد. همه نزدیک به هم هستند. برای همین، برای تغییر نسل و ایجاد انگیزه، مسابقه برگزار می کنیم. الان هم اگر تشخیص دهم که یکی مسابقه انتخابی نیاز ندارد و فاصله اش خیلی زیاد است، همان کار گذشته را انجام می دهم ولی امروز همه سر به سر هم می گذارند و برای هم مدعی هستند. در کشتی جهان هم شرایط به همین شکل است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1682

به "بنا: به بچه ها گفتم حق دارید از من بدتان بیاید؛ به المپیک خوشبینم، می گفتند سوریان را لای پر قو گذاشته ام، اما کدام پر قو؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنا: به بچه ها گفتم حق دارید از من بدتان بیاید؛ به المپیک خوشبینم، می گفتند سوریان را لای پر قو گذاشته ام، اما کدام پر قو؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید