آیا شباهت چهره باعث دوام زندگی مشترک می گردد؟

به گزارش گردشیا، هرچند همه ما این گفته ها قدیمی را شنیده ایم که دو قطب مخالف یکدیگر را جذب می نمایند و یا هر کسی در همدم و شریک زندگی اش به دنبال چیزهایی می شود که در خودش نمی یابد؛ مثلا آدم های گندمگون و سیاه چشم و سیاه مو مجذوب موطلایی های سفیدپوستِ چشم رنگی می شوند و بالعکس، ولی پژوهش ها نشان می دهند در حقیقت آدم ها دل به کسی می بندند که علاوه بر شباهت شخصیتی و رفتاری، چهره ای شبیه به چهره خودشان داشته باشد و جالب تر آن که این شباهت چهره ، مدت زمانِ باهم بودن زوج ها را افزایش می دهد!

آیا شباهت چهره باعث دوام زندگی مشترک می گردد؟

در پژوهشی که در دانشگاه میشیگان توسط رابرت زایونک صورت گرفت نشان داده شد که زوج ها پس از سال ها زندگی در کنار هم، به شکل یکدیگر در می آیند. و هرچه یک زوج زندگی شادتری داشته باشند شباهت ظاهری شان به هم بیش تر می گردد. این یافته ها با تحلیل و مقایسه عکس هایی که در آغاز زندگی مشترک زوج ها گرفته شده بود و عکس های 25 سال بعدِ آنها به دست آمده است. از جمله دلایل این رویداد می توان به استفاده از رژیم غذایی یکسان، معاشرت با طیف نسبتا یکسانی از آدم ها، قرار دریافت در محیط و جغرافیای همسان و داشتن تفریحات، مشغله ها، دغدغه ها و اهداف و آروزهای مشترک اشاره نمود.

این گونه که بر می آید ما آدم ها حتی ممکن است بیش تر جذب آدم هایی شویم که به لحاظ وراثتی ژن ها و دی ان اِی هایی شبیه خودمان دارند. در پژوهش دیگری که در دانشگاه وسترن آنتاریو بر روی دوقلوهای همسان و غیرهمسان انجام شد، دریافتند که نه تنها شرکت نمایندگان در این آزمایش زوج هایی را انتخاب می نمایند که از ژن های مشابهی برخوردار هستند؛ بلکه همسرانِ دوقلوهای همسان بیش تر شبیه هم هستند تا همسرانِ دوقلوهای ناهمسان.

در انتها می توان گفت، شباهت چهره، اگر نه بیش تر، دستِ کم به اندازه شباهت های شخصیتی و رفتاری در گزینش شریک زندگی و دوامِ رابطه آدم ها نقش دارد. در این جا 8 عکس از 8 زوج معروف جهان را انتخاب نموده ایم و نیمرخ چهره های آنها را کنار هم قرار داده ایم. با مقایسه نیمرخ این تصاویر در کنار هم می توانیم صحتِ فرضیه مذکور را تا حدودی بسنجیم. با این همه، قانون زوج یابی و جذب در انسان ها هنوز به روشنی شناخته نشده است و چگونگی به عشق انجامیدن این جذبه و شیفتگی حتی ناشناخته تر و پررمز و راز تر نیز هست!

شما چقدر به همسرتان شباهت دارید؟!

1. تام بردی و جیزل بوندچل

2. دنزل و پائولتا واشنگتون

3. لی آن رایمز و اِدی سیبرین

4. جاستین تیمبرلیک و جسیکا بی یل

5. کورتنی کُکس و جانی مک دِید

6. جنیفر اسپوزیتو و لوئیس دوئلر

7. سوفی هانتر و بندیکت کامبرباخ

8. جسیکا آلبا و کش وارن

منبع: لایف هک

ترجمه: بازده

منبع: زندگی روز
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1036

به "آیا شباهت چهره باعث دوام زندگی مشترک می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شباهت چهره باعث دوام زندگی مشترک می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید