آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)

به گزارش گردشیا، امروزه گوشی تلفن همراه یکی از لوازم ضروری برای هر فرد است. کم تر کسی را یافت می کنید که از تلفن همراه استفاده نکند. فواید آن به میزان ای است که حتی بچه ها و سالمندان نیز آن را جزء ضروریات خود می دانند. استفاده از موبایل بستگی به هر شخص دارد. از تماس گرفته تا ارسال پیامک، انجام کارهای الکترونیک، بازی و تفریح و… در بازار جهانی، شرکت ها و کمپانی های مختلفی دست به ساخت و فراوری موبایل زده اند.

آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)

یکی از پرطرفدارترین آن ها شرکت سامسونگ است که خدمات بی نظیری به مشتریان خود ارائه می دهد. یکی از این خدمات، ریکاوری مود سامسونگ است؛ یعنی حالتی که در آن می توان با فشار دادن چند دکمه به صورت همزمان، گوشی تلفن همراه را به تنظیمات کارخانه بازگرداند و یا آن را عیب یابی کرد. در ادامه نحوه ریکاوری مود گوشی های سامسونگ را به صورت مفصل شرح خواهیم داد.

ریکاوری مود چیست؟

ازجمله مسائلی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، این است که در هنگام خراب شدن و از کار افتادن تلفن همراه خود، نمی دانند که باید دست به چه اقدامی بزنند. راه چاره های مختلفی برای مواجهه با این مشکل وجود دارد که معمولاً در دوره تعمیرات موبایل به کاربران آموزش داده می شوند. یکی از این راه چاره ها، ریکاوری مود سامسونگ است. ابزاری که در گوشی های اندروید و به ویژه سامسونگ وجود دارد و به کاربران اجازه می دهد بعضی از مسائل تلفن همراه را عیب یابی نمایند.

حتماً شما هم در هنگام استفاده از تلفن همراه خود با مسائل مختلفی روبه رو شده و مجبور شده اید گوشی را خاموش و یا تنظیمات آن را تغییر دهید. در این شرایط، حالت Recovery Mode می تواند به شما یاری کند.در بسیاری از گوشی ها با فشار دادن دکمه پاور و دکمه کاهش صدا گوشی خاموش شده و ریکاوری می شود. البته دقت کنید که کمپانی های مختلف از دکمه های گوناگونی برای این کار استفاده می نمایند.

بسته به نوع گوشی ای که دارید، ممکن است دکمه های مختلفی به صورت پیش فرض برای این امر طراحی شده باشند. به طور مثال بعضی از گوشی ها برای انجام ریکاوری مود سامسونگ احتیاج به رمز دارند. بعضی برای این کار احتیاج به کابل دارند. در حالتی دیگر، ممکن است تلفن همراه اصلاً دکمه مود نداشته باشد؛ بنابراین ابتدا باید گوشی خود را تعیین نموده و سپس برای انجام این عملیات اقدام کنید.

کاربردهای ریکاوری مود کدام است؟

ریکاوری مود حالتی است که شرکت های سازنده آن را برای رفاه کاربران قرار داده اند. درواقع محیط آن از محیط اندروید کاملاً مجزا بوده و دارای امکانات پایه ای مختلفی است. این حالت به شما یاری می نماید که تنها با فشار دادن چند دکمه به قسمت های مختلف گوشی دسترسی پیدا کنید و کارهای موردنظر خود را انجام دهید. مهم ترین کاربردی که این گزینه دارد، این است که به شما اجازه می دهد تلفن همراه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید و همینطور بازکردن قفل گوشی یعنی حذف کردن قفل گوشی میباشد.

بعلاوه شما می توانید سیستم عامل دستگاه را به یاری یک فایل زیپ از رام اصلی بهبود ببخشید. علاوه بر این، می توان به یاری ریکاوری مود سامسونگ، اطلاعات موردنظر خود را پاک نموده و یا ریست فکتوری کنید.اگر اطلاعاتی در تلفن همراه خود دارید که برای شما اهمیت دارند، می توانید پیش از بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه از آن ها بک آپ بگیرید. همینطور تعویض رام اصلی و موارد ذکرشده تنها چند مورد از کارهایی است که به یاری ریکاوری می توان برای گوشی های سامسونگ انجام داد.

انجام ریکاوری مود در انواع گوشی های سامسونگ

پیش از این نیز گفته شد که گوشی های تلفن همراه متنوع هستند. این تنوع به ویژه در کمپانی سامسونگ بسیار مشهود است. برای انجام ریکاوری مود گوشی سامسونگ، باید ابتدا به نوع تلفن همراه خود توجه کنید و بعد برای رفتن به این حالت اقدام کنید. در ادامه متداول ترین گوشی های سامسونگ موجود در بازار را آنالیز خواهیم کرد.

ریکاوری مود گوشی هایی که دارای دکمه هوم هستند

در این مدل از گوشی ها برای عیب یابی و فرمت کردن دستگاه تلفن همراه، باید ابتدا تلفن را خاموش کنید. حال می توانید عملیات ریکاوری مود سامسونگ را شروع کنید. پس ازآنکه از خاموش بودن گوشی اطمینان حاصل کردید، دکمه هوم، دکمه ولوم بالا و دکمه پاور را همزمان فشار دهید تا گوشی شما روشن شود. هرگاه آرم سامسونگ را مشاهده کردید دست خود را از روی دکمه پاور برداشته، ولی همچنان بر روی دکمه های ولوم بالا و هوم نگه دارید.

این دکمه ها را تا زمانی نگه دارید که منوی ریکاوری برای شما ظاهر شود. پس از مشاهده منوی ریکاوری، دست خود را از روی دکمه ها برداشته و گزینه های wipe catch و wipe data factory reset partition را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه ها گوشی شما فرمت می شود.

ریکاوری مود گوشی هایی که دکمه هوم ندارند

مسئله ای که بسیاری از کابران با آن درگیر هستند، این است که بسیاری از گوشی های تازه سامسونگ و حتی تبلت های قدیمی دکمه هوم ندارند. در این حالت، باید برای انجام ریکاوری مود سامسونگ روش دیگری را پیش ببرند. در تبلت های قدیمی این عملیات به این صورت انجام می شود که باید دکمه ولوم بالا و دکمه پاور گوشی به صورت همزمان لمس شوند. با این کار، تبلت به حالت ریکاوری رفته و مشکل رفع می شود.

بعضی دیگر از گوشی های سامسونگ مانند note9، s9، note8، s8 و… دکمه هوم ندارند؛ اما دکمه Bixby دارند. در این حالت نیز برای ریکاوری مود گوشی سامسونگ همان عملیات ذکرشده انجام می شود با این تفاوت که دکمه bixby فشار داده می شود. درواقع یکی از خدماتی که شرکت سامسونگ برای کاربران خود در نظر گرفته است، این است که در صورت نبود دکمه هوم در گوشی تلفن همراه، می توان حالت ریکاوری را به روش دیگری انجام داد.

این یک حالت پیش فرض است که در تمام گوشی ها، چه قدیمی و چه تازه وجود دارد. پس اگر گوشی شما دکمه هوم نداشت، گمان نکنید که قادر به انجام ریکاوری مود سامسونگ نیستید.

گوشی هایی که برای رفتن به حالت Recovery Mode احتیاج به کابل دارند

بعضی از گوشی های سامسونگ برای آنکه وارد صفحه ریکاوری مود شوند، احتیاج به کابل دارند. به این صورت که تلفن همراه را به یاری کابل type c به کامپیوتر یا لپ تاپ وصل می کنید. سپس دکمه کاهش صدا را به همراه دکمه پاور نگه می دارید. پس ازآنکه صفحه تلفن همراه تاریک شد، دست خود را از روی کلید کاهش صدا برداشته و کلید افزایش صدا را چند ثانیه نگه دارید.

هرگاه لوگوی سامسونگ را مشاهده کردید، تمام دکمه ها را رها نموده و اجازه دهید صفحه ریکاوری مود نمایان شود. حالا شما می توانید کلیدهای کاهش و افزایش صدا را فشار داده و با این کار در منو حرکت کنید. درنهایت، گزینه موردنظر خود را با فشار دادن دکمه پاور انتخاب کنید و عملیات ریکاوری مود سامسونگ را به سرانجام برسانید.برای اندروید 11 به بالا برای انجام این عمل احتیاج به کابل است.

گوشی هایی که برای ریکاوری مود، احتیاج به رمز دارند

بعضی از گوشی های سامسونگ دارای رمز هستند؛ بنابراین با فشار دادن دکمه پاور، گوشی خاموش نمی شود. ازآنجاکه امروزه گوشی ها پلمپ هستند، امکان خارج کردن باطری برای خاموش کردن گوشی نیز وجود ندارد. راه چاره این مشکل سافت ریست است. دکمه ولوم آپ و ولوم دان و پاور را چند ثانیه نگه دارید تا صفحه گوشی خاموش شود زمانیکه صفحه گوشی خاموش شد با توجه به مدل گوشی عملیات بردن به حالت ریکاوری مود را انجام دهید.

ممکن است گوشی به جای خاموش شدن ریستارت شود که در این زمان مجددا عملیات را تکرار نموده و دقیقا زمان خاموش شدن کامل صفحه عملیات مربوط به آن گوشی را تکرار می کنیم. پس از دسترسی به این حالت، شما می توانید گوشی را خاموش یا ریستارت کنید و یا آن را به حالت تنظیمات کارخانه بازگردانید. این عملیات برای گوشی هایی که احتیاج به خاموش کردن دارند نیز کاربردی است.

درواقع کاربران باید ابتدا به یکی از روش های ذکرشده تلفن همراه خود را خاموش نموده و بعد برای انجام عملیات ریکاوری اقدام نمایند. خاموش کردن تلفن می تواند از چند طریق انجام شود.

  • به وسیله دکمه پاور
  • به وسیله دکمه هوم و ولوم
  • به یاری وصل شدن به شارژر
  • و…

گوشی هایی که برای ریکاوری مود، احتیاج به رمز ندارند

در گوشی هایی که احتیاج به رمز ندارند، عملیات ریکاوری به همان شکلی که پیش از این گفته شد، انجام می شود. یعنی اگر گوشی دکمه هوم دارد، آن را به همراه دکمه ولوم فشار دهید. اگر دکمه هوم ندارد، تنها دکمه پاور و ولوم را فشار دهید و اگر دارای دکمه Bixby است، آن را به جای دکمه هوم در نظر بگیرید. با انجام یکی از این کارها، حالت ریکاوری مود سامسونگ برای شما نمایان می شود و می توانید گوشی خود را عیب یابی نموده و یا به تنظیمات کارخانه برگردانید.

ریکاوری مود مدل های مختلف گوشی سامسونگ

تلفن همراه، یکی از ابزارهای ضروری و مهم برای افراد است. هر فرد بسته به جایگاه و موقعیت خود استفاده های مختلفی از گوشی دارد. در میان برندهای مختلف، کمپانی سامسونگ یکی از برندهای محبوب در میان مردم سراسر دنیا است. یکی از قابلیت های مهم گوشی های سامسونگ، حالت ریکاوری مود است. حالتی که به شما یاری می نماید تلفن همراه خود را عیب یابی نموده و تنظیمات مختلفی را بر روی آن انجام دهید.

این عملیات که با فشار دادن همزمان چند دکمه شروع می شود و در گوشی های مختلف، فرق دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق در این زمینه و کسب مهارت های لازم درمورد انواع گوشی ها می توانید به کافه آکادمی مراجعه نموده و از آموزش های حرفه ای و اصولی آن ها بهره ببرید.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 25 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1403 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2432

به "آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ریکاوری مود سامسونگ (Recovery Mode)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید