آمار های صحیح مهاجرت باید از سوی منابع معتبر داخلی ارائه گردد

به گزارش گردشیا، معاون علمی ریاست جمهوری در مراسم رونمایی از دو دستاورد آماری در مرکز آمار ایران گفت: آمار های مرتبط با مهاجرت که از سوی منابع و سازمان های خارجی تهیه می گردد، با واقعیت فاصله معناداری دارد.

آمار های صحیح مهاجرت باید از سوی منابع معتبر داخلی ارائه گردد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در آیین رونمایی از دو دستاورد مرکز آمار ایران با تأکید بر اهمیت بهره مندی از نوآوری برای توسعه داده ها و تحلیل های دقیق آماری گفت: متاسفانه در حوزه های مختلف کمبود اطلاعات آماری وجود دارد. نوآوری در فرایند های مربوط به آمارگیری و استفاده از ابزار های نوین، می تواند رفع نماینده بعضی خلاء های آماری موجود باشد.

ظرفیت های آماری زیست بوم نوآوری

رئیس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به ظرفیت های آماری موجود در زیست بوم دانش بنیان کشور گفت: استارتاپ ها و مجموعه های فناوری، وجود دارند که بانک اطلاعاتی در اختیار آن ها به مراتب از بعضی داده های آماری دولتی کامل تر به نظر می رسد، برای نمونه روزانه 1/5 میلیون سفر در سامانه های متعلق به تاکسی های آنلاین با جزئیات منحصر به فرد ثبت می شود و ممکن است نهاد های دولتی، مشابه چنین داده های را با این کیفیت در اختیار نداشته باشند.

همکاری های علمی و فناورانه

ستاری ضمن تاکید بر ادامه همکاری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز آمار ایران گفت: پروژه های فعلی همکاری های آماری میان این دو مرکز یک شروع است و زمینه های قابل توجه ای برای همکاری وجود دارد. برای نمونه آمار های مرتبط با مهاجرت، به ویژه مهاجرت نخبگان و دانشجویان، باید از سوی مراکز معتبر داخلی تهیه شود.

احصاء ملی آمار

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر احصاء ملی این آمار ها اضافه نمود: آمار مهاجرت نخبگان ایرانی، که بعضاً از سوی منابع و سازمان های خارجی اعلام می شود با واقعیت فاصله معنا داری دارد. با این همه، به خاطر عدم وجود آمار های داخلی کامل به ناچار به این آمار ها مراجعه می شود.

پروژه های آماری مستدل

وی با اشاره به بهره مندی کشورمان از سرمایه ارزشمند نیروی انسانی تحصیل نموده اضافه نمود: در کشور ما بالغ بر 4 و نیم میلیون میلیون دانشجو وجود دارد و درصد دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به نسبت کشور های عربی و همسایه بسیار پایین تر است. کشور های در حال توسعه ای وجود دارد که بیش از 20 تا 30 درصد از دانشجویان آن ها در خارج از کشور تحصیل می نمایند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، به بعضی سوگیری های خاص آماری از سوی منابع خارجی اشاره نمود و گفت: ضروری است که برای تهیه دقیق و مستدل چنین آمار های کار جدی داخلی صورت گیرد تا بتوان تصویر دقیق تر و شفاف تری در این زمینه در دست داشته باشیم.

شاخص GII

وی با اشاره به شاخص جهانی نوآوری Global Innovation Index-GII، گفت: رتبه ایران در این شاخص به شکل قابل ملاحظه ای بهبود یافته است و با توجه به اینکه، شاخص GII در برآورد های مرتبط با اقتصاد دانش بنیان یک معیار اساسی محسوب می شود، ضروری است تا داده های آماری متعدد مربوط به این شاخص به شکل دقیق و به روزی جمع آوری و کامل شود.

به گفته رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با استفاده از روش های نوین و فناوری محور امروزی در زمینه آمارگیری، شاید لازم نباشد که در بسیاری از پروژه های آماری به درب منزل مردم مراجعه حضوری صورت گیرد.

حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

جواد حسین زاده رئیس مرکز آمار ایران نیز در این رویداد، گفت: مرکز آمار ایران در گام دوم انقلاب به دنبال نقطه عطفی در فعالیت های خود است تا در راستای مدرن سازی نظام آماری، اقداماتی اساسی انجام دهد.

وی با اشاره به توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه آمار به دست شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها، ادامه داد: با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پشتیبانی شخص دکتر ستاری، پروژه های آماری بسیار خوبی به ویژه در زمینه آمار های مرتبط با تحقیق و توسعه به ثمر نشسته است و امیدوار هستیم با ادامه این حمایت ها پروژه های در دستور کار بعدی نیز با موفقیت به انتها بردسد.

رونمایی از دو دستاورد آماری

در این رویداد همچنین با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از دو دستاورد آماری با عناوین: نوین سازی آمار های تجقیق و توسعه و سری زمانی حساب های ملی 1340-1395 رونمایی شد. ستاری همچنین پیش از شروع مراسم از موزه مرکز آمار ایران بازدید کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 887

به "آمار های صحیح مهاجرت باید از سوی منابع معتبر داخلی ارائه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار های صحیح مهاجرت باید از سوی منابع معتبر داخلی ارائه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید