آستانه پایتخت قزاقستان نورسلطان شد

به گزارش گردشیا، مسکو - خبرنگاران - کفیل رئیس جمهوری قزاقستان دستوری داده که بر اساس آن شهر آستانه پایتخت این کشور از امروز شنبه به نورسلطان تغییر نام می یابد.

آستانه پایتخت قزاقستان نورسلطان شد

به گزارش گردشیا به نقل از دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری قزاقستان، قاسم ژومارت توکایف کفیل رئیس جمهوری قزاقستان در حکم خود نوشته است که از زمان انتشار رسمی این دستور نام آستانه، نورسلطان خواهد بود.

تغییر نام آستانه به نظربایف در حالی صورت گرفت که قاسم ژومارت توکایف کفیل رئیس جمهوری قزاقستان سه شنبه گذشته از تصمیم خود برای این کار خبر داده بود.

یک روز بعد از اعلام این تصمیم، شمار زیادی از فعالان سیاسی با اجتماع در برابر شهرداری آستانه با تغییر نام این شهر مخالفت کردند.

پلیس آستانه نیز در روزهای اخیر شمار زیادی از معترضان را که با هواداران تغییر نام پایتخت به زد و خورد می پرداختند، بازداشت کردند.

نورسلطان نظربایف رئیس جمهوری پیشین قزاقستان روز سه شنبه پس از 30 سال حکومت بر این جمهوری آسیای مرکزی از مقام خود کناره گیری کرد و توکایف رئیس مجلس سنا بجای وی کفیل رئیس جمهور شد.

آستانه دومین شهر بزرگ قزاقستان که یک میلیون و 742 هزار نفر جمعیت دارد از سال 1997 به جای آلماتی به عنوان پایتخت مشخص شد.

اروپام*391*1346**

منبع: ایرنا
انتشار: 9 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 231

به "آستانه پایتخت قزاقستان نورسلطان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آستانه پایتخت قزاقستان نورسلطان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید