کشف تاریخ ساز ناسا بر روی ماه!

به گزارش گردشیا، دیجیاتو نوشت: ناسا می گوید موجودات زنده ممکن است در سایه های قطب جنوب ماه وجود داشته باشند و فضانوردان به کاوش پیرامون آن ها خواهند پرداخت.

کشف تاریخ ساز ناسا بر روی ماه!

بسیاری از مردم احتمالاً تصور می نمایند که ماه کره ای عاری از زندگی است؛ اما حالا ناسا مدعی شده که شواهد می تواند حاکی از وجود حیات در قمر زمین باشد و فضانوردان مأموریت های آینده آرتمیس حتماً در پی کشف موجودات زنده در این کره خواهند رفت.

پرابال ساکسنا، محقق سیاره شناس مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا، در گفت وگو با Space.com می گوید: با توجه به تحقیقات اخیر پیرامون محیط هایی که حیات میکروبی می توانند در آن ها دوام بیاورند، یکی از مجذوب کننده ترین چیزهایی که تیم ما کشف نموده، این است که شاید نقاطی زیست پذیر برای این شکل از حیات در بعضی نواحی بدون هوا و نسبتاً محافظت شده این کره وجود داشته باشد.

این حیات میکروبی می تواند در نقاطی از قطب جنوب ماه وجود داشته باشد که همیشه در سایه شکاف ها قرار دارند. یکی از سؤالاتی که ساکسنا به طور خاص در پی جواب آن هاست، این است که آیا موجودات زنده با منشأ زمینی توانسته اند از سیاره ما به ماه رفته و آن جا زنده مانده باشند یا خیر.

فضانوردان در ماه در پی حیات خواهند گشت

ناسا در نظر دارد که در زودترین زمان، در اواخر سال 2025 فضانوردان خود را به سطح ماه برگرداند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود و اکتشافات به نتیجه برسند، انسان ها شاید اولین ارگانیزم های زنده ای نباشند که به این کره قدم گذاشته اند.

ناسا درحال حاضر باید تصمیم بگیرد که از بین 13 نقطه ای که در نزدیکی قطب جنوب ماه در نظر دارد، می خواهد کدام نقطه را برای آنالیز در مأموریت آرتمیس 3 کاوش کند. ساکسنا پیش تر در کارگاهی تحقیقاتی گفته بود باید در نظر بگیریم که حیات میکروبی می تواند در ماه زنده به جای مانده باشد.

یکی از نظریه های ورود حیات میکروبی به ماه به وسیله برخورد شهاب سنگ ها به زمین و انتقال موجودات زنده به ماه است. نظریه دوم می گوید ممکن است انسان ها در زمان آخرین سفر خود به ماه، میکروب هایی را به این کره برده باشند. بنابراین اگر حیات میکروبی در ماه پیدا گردد، منشأ آن احتمالاً زمینی خواهد بود، اما کشف همین نکته که میکروب ها می توانند در این کره سنگی زنده بمانند بسیار مجذوب کننده خواهد بود.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 خرداد 1402 بروزرسانی: 24 خرداد 1402 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2382

به "کشف تاریخ ساز ناسا بر روی ماه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف تاریخ ساز ناسا بر روی ماه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید