چگونه دیگران را همانگونه که هستند بپذیریم؟

به گزارش گردشیا، دنیا، مکانی پیچیده و پر از افراد مختلف است؛ افرادی که سعی می نمایند آنچه را که در اطراف آن ها می گذرد، درک نمایند. به علاوه، بسیاری از افراد سعی دارند دنیا بینی خود را به اطرافیانشان هم تحمیل نمایند. احتمالا آن ها دیدگاه های خود را مهم تر و عمیق تر از دیگران می دانند و تصور می نمایند که روشن فکرتر از بقیه هستند. آن ها بدون توهین و تحقیر وارد عمل می شوند و سعی می نمایند که طرف مقابل خود را به هر شکل ممکن، متقاعد نمایند.

چگونه دیگران را همانگونه که هستند بپذیریم؟

مشکل اینجا است که تنها تعداد کمی از مردم می پذیرند که ممکن است در دیدگاه ها و طرز تفکرشان دچار اشتباه باشند. اغلب اوقات می بینیم که وقتی افراد احساس می نمایند مورد حمله قرار گرفته اند، بر اعتقادات خود پافشاری می نمایند؛ به خصوص اگر احساس ننمایند که مسئله ای در نگاه شان نسبت به دنیا وجود دارد. تمام این ها در حالی است که ممکن است شخص متقاعد نماینده در اشتباه باشد و یا در سطحی بالاتر، اساسا دیدگاهی صد در صد درست و یا صد در صد نادرست، وجود نداشته باشد.

توانایی پذیرش دیگران، همان طور که هستند، نه آن طور که شما می خواهید یک مهارت بسیار ارزشمند است. این مهارت می تواند بر تمام جنبه های زندگی از جمله ایجاد روابط سالم، حرفه ای بودن در محیط کار و تأثیر مثبت بر اطرافیان اثر بگذارد. در این مقاله از خبرنگاران مگ به این سوال مهم پاسخ می دهیم که چگونه دیگران را همان طور که هستند، بپذیریم.

1. بپذیرید که دانستن همه چیز برای شما غیرممکن است

اولین کلید پذیرش دیگران همان طور که هستند، کنار زدن منیت خودتان است. انسان ها طبیعتاً موجوداتی قضاوت گر هستند. ما اغلب احساس می کنیم که باید در خصوص هر چیزی که اندکی شعله احساسات ما را شعله ور می نماید، نظر داشته باشیم و هنگامی که احساساتی می شویم، غالبا جایی برای یک تفکر درست و منطقی باقی نمی ماند.

همین الان فکر کنید و ببینید تا به حال چند بار در موقعیت های احساسی، تصمیماتی نادرست و نابجا گرفته اید؟

واقعیت این است که ما احتیاجی نداریم که در خصوص هر چیز کوچکی در دنیا نظر داشته باشیم. اگر در این باره کمی خود دارتر باشیم می توانیم با انعطاف بیشتری رفتار نموده و پذیرای دیدگاه ها و ایده های جدیدتری باشیم. به یاد داشته باشید، هر فردی که در جهت زندگی شما قرار می گیرد، ممکن است چیزهایی بداند که شما نمی دانید، تجربیاتی داشته باشد که شما نداشته باشید و اساسا نوع دنیا بینی او با شما متفاوت باشد.

این ها چیزهای فوق العاده ای هستند، پس کمی سکوت کنید و موقتا دیدگاه های خود را کنار بگذارید. اجازه دهید طرف مقابل تان آزادانه سخن بگوید و شما به سادگی، فقط گوش دهید و با او به دنیایش قدم بگذارید. این فرصتی است که شما می توانید آن را به آسانی در اختیار تمام اطرافیانتان قرار دهید.

2. درک کنید که تنها شخصی که می­ توانید تغییر دهید، خود شما هستید

وقتی بفهمید که تنها کسی که واقعاً می توانید تغییر دهید، خودتان هستید، پذیرفتن دیگران همان طور که هستند بسیار آسان تر خواهد بود. مهم نیست چقدر فشار وارد می کنید، چقدر سعی می کنید تمرین کنید یا چقدر متقاعد نماینده هستید؛ مهم این است که کسی که نمی خواهد تغییر کند، تغییر نخواهد کرد. چون تغییر، در عین ساده بودن، آسان نیست.

ساده است چون تنها با معین یک هدف تعیین و کوشش برای رسیدن به آن تعریف می گردد، اما آسان نیست چون برای ایجاد تغییرات ماندگار، به کوشش مداوم و کار طولانی مدت احتیاج است و بسیاری از مردم نمی خواهند این کار را انجام دهند.

بسیاری از مردم تصور می نمایند که می توانند دوست یا معشوق خود را به شخصی که می خواهند، تبدیل نمایند، اما این کار معمولا نتیجه معکوس خواهد داشت. زمانی که شخص مقابل متوجه می گردد که تحت فشار قرار گرفته و به سمتی راهنمایی می گردد که لزوماً نمی خواهد به آنجا برود، حتما عکس العمل نشان خواهد داد. به این موضوع توجه داشته باشید که ممکن است شخص مقابل شما، از آنچه که هست کاملا راضی و راضی باشد. حتی اگر چنین شخصی مسائل یا ضعف های جدی داشته باشد، باز هم هیچ کس جز خود او نمی تواند آن ها را تغییر دهد.

فهم این دوست داشتن، کار دشواری است. شما کسی را دوست دارید که مسائل جدی دارد و یا از تصمیم گیری خوب و درست خودداری می نماید. با این وجود، در ذات این احساس منعی نیست. شما می توانید طرف مقابل تان را دوست داشته باشید و سعی کنید آن شخص را در جهت مثبت تحت تأثیر قرار دهید، اما باید بدانید که هیچ کدام از این ها تضمین نمی نماید که خود این فرد هم در جهت بهبود شرایط خود قدم بردارد. ممکن است او انگیزه ای برای این کار نداشته باشد و نخواهد انرژی خود را صرف این کار کند. به علاوه، ممکن است به طور کلی، در رفتارها و انتخاب های خود مسئله ای نبیند که بخواهد در جهت برطرف آن ها اقدام کند. به عبارت دیگر، شاید چیزی را که شما مشکل می دانید، از نظر او یک مشکل نباشد.

3. در فعالیت ها و علایق اشخاص دیگر مشارکت کنید

وقتی درک بهتری از علایق و دیدگاه های مختلف شخص مقابل داشته باشید، پذیرش دیگران همان طور که هستند کار آسان تری خواهد بود. یک راه خوب برای اینکه خود را به جای دیگران بگذارید و سعی کنید آن ها را بیشتر درک نموده و بهتر بشناسید این است که در فعالیت هایی که آن ها از آن لذت می برند، شرکت کنید و چیزهایی را که به آن ها علاقه دارند، کشف کنید. البته با این فرض که فعالیت های مذکور، فعالیت هایی سالم و غیرمخرب باشند.

اگر فکر باز و دیدگاه روشنی داشته باشیم، خواهیم دید که تفاوت های ما در عین حال که نقاط افتراق ما هستند، می توانند ما را دور هم جمع نمایند. آنالیز این تفاوت ها می تواند به ما در برقراری ارتباط با دیگران و درک احساسات و دنیا بینی آن ها یاری کند.

وجود تفاوت ها را غنیمت بشمارید و از آن ها نترسید. وجود همین تفاوت ها است که می تواند در کنار هم، به تقویت و رشد یک رابطه سالم یاری کند.

4. به خودتان یادآوری کنید که اگر مورد قضاوت قرار گیرید، چه احساسی دارید

یک راه خوب برای ایجاد حس همدلی این است که به خاطر بسپاریم وقتی کسی در خصوص برخی جنبه های شخصیتی ما را قضاوت می کرد، چه احساسی داشتیم. به طور کلی مردم دوست دارند در خصوص موضوعاتی که علاقه ای به آن ها ندارند، بیش از حد انتقاد نمایند. شاید شما واقعاً روی چیزی سخت کار نموده اید و فردی که کارتان را مورد قضاوت قرار داده ارزش کار شما را به خوبی درک ننموده باشد، یا شاید از کار مورد علاقه خود بسیار هیجان زده بوده اید، اما فردی با قضاوت تند و بی رحمانه خود تمام احساس خوب شما را از بین برده باشد و یا شاید فقط به واسطه برخی از جنبه های شخصیت خود مورد قضاوت قرار گرفته باشید؛ قضاوتی که فکر می کردید عادلانه نیست!

مهم نیست که موضوع مورد انتقاد چه چیزی بوده باشد، مهم این است که هر کسی چیزی دارد که نسبت به آن حساس و آسیب پذیر است. ما این بخش حساس و آسیب پذیرمان را پشت نقاب ظاهرمان پنهان می کنیم تا ایمن و سالم بماند و نگران نظرات دیگران در خصوص آن نباشیم. چقدر بهتر خواهد بود که همه ما از چنین قضاوت های بیجایی در خصوص اطرافیانمان بپرهیزیم؛ افرادی که ادعا می کنیم به آن ها اهمیت می دهیم و دوستشان داریم.

به یاد داشته باشید که هیچ کس دوست ندارد قضاوت گردد. این کار حس خوبی ندارد و این نکته خوبی است که به خود یادآوری کنیم که وقتی درباره انتخاب ها، علاقه ها و احساسات خود مورد قضاوت ناعادلانه دیگران قرار گرفتیم، چه حسی داشتیم! با انجام این کار می توانیم فکر خود را دوباره تنظیم کنیم و بیشتر پذیرای دیگران باشیم.

5. لازم نیست رفتارهای مخرب یا بی احترامی دیگران را درک نموده یا بپذیرید

افرادی که رفتارهای ناهنجار دارند، دوست دارند که رفتارهای سمی خود را از تیر رس قضاوت حفظ نمایند. در اینجا نکته ظریفی وجود دارد؛ شما باید بدانید به همان نسبت که پذیرش دیگران همان طور که هستند مهم است، این هم مهم است که بدانیم چه موقع نه بگوییم و چطور حد و مرزهای خود را تعیین کنیم.

بسیاری از مردم، برای رفتارهای اشتباه افرادی که دوستشان دارند بهانه می آورند و به همین سادگی شخصیت اینگونه افراد را توجیه می نمایند. موضوع اینجا است که شما مجبور نیستید با چنین افرادی معاشرت کنید. چنین رفتارهایی می توانند آسیب زننده باشند، بنابراین تعیین کردن مرزهای سالم، بخش مهمی از هر دوستی یا رابطه خوب است. اگر کسی چنین رفتارهایی دارد و عملکرد نامناسب او بر شما و زندگی شما تاثیر منفی می گذارد، کاملا حق دارید که از او دوری کنید بدون اینکه بخواهید او را نجات داده یا تغییر دهید. چون اگر هم بخواهید، احتمالا نمی توانید چنین کاری را انجام دهید.

کلام آخر

پذیرش دیگران همان طور که هستند، کار آسانی نیست. ما باید یاد بگیریم که چطور خود را به جای دیگران بگذاریم، به جای آن ها فکر کنیم، احساس کنیم و قدم برداریم، اما این کار منافع بسیاری دارد. پذیرش دیگران به شما یاری می نماید که ظرفیت درونی خود را بالا ببرید و به علاوه، کیفیت روابط خود با دیگران را بهبود ببخشید. امیدواریم اطلاعات این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

منبع: aconsciousrethink

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1940

به "چگونه دیگران را همانگونه که هستند بپذیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دیگران را همانگونه که هستند بپذیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید