فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو؛ بزرگترین فرودگاه کانادا

به گزارش گردشیا، فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو (Toronto Pearson International Airport)، بزرگ ترین و شلوغ ترین فرودگاه در کشور کانادا به شمار می رود و به شهر تورنتو و انتاریو خدمت رسانی می کند. این فرودگاه تقریباً در 23 کیلومتری شمال غربی شهر تورنتو واقع شده و از لحاظ جابه جایی مسافران بین المللی، عنوان دومین فرودگاه پررفت و آمد در آمریکای شمالی را نیز به خود اختصاص داده است. این فرودگاه با نام فرودگاه بین المللی لستر بی. پیرسون هم شناخته می شود که آن را به افتخار برنده جایزه ی صلح نوبل و چهاردهمین نخست وزیر کانادا، یعنی لستر بولز پیرسون (Lester Bowles Pearson) نام گذاری کرده اند. همچنین خطوط هوایی ایر کانادا، وست جت (WestJet) و ایرلاین باری فدکس اکسپرس (FedEx Express) بیشتر در این فرودگاه فعالیت دارند.

فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو؛ بزرگترین فرودگاه کانادا

تاریخچه

دولت کانادا موافقت خود را در سال 1937 برای تأسیس ساختمان 2 فرودگاه در شهر تورنتو اعلام کرد. یکی از آن ها فرودگاه شهری بیلی بیشاپ تورنتو (Billy Bishop Toronto City Airport) بود و دومین فرودگاه در نزدیکی شهر مالتون (Malton) بنا شد و به همین دلیل، ابتدا آن را با نام فرودگاه مالتون می شناختند که شهر تورنتو آن را در سال 1958 به ترابری کانادا فروخت و بعد، اسم فرودگاه را به افتخار لستر بی. پیرسون تغییر دادند. این فرودگاه، 5 باند دارد که امکانات لازم برای پرواز ایرباس A380 را دارا می باشند. همچنین علاوه بر پروازهای بین المللی، پروازهای داخلی به سمت تمام ایالت های کانادا نیز در فرودگاه پیرسون انجام می گیرد.

ترمینال ها

فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو به طور کلی 3 ترمینال دارد؛ اما از ترمینال اینفیلد (Infield Terminal) آن درحال حاضر استفاده نمی شود. ترمینال 1، بزرگ ترین ترمینال این فرودگاه به حساب می آید و ایر کانادا و ایرلاین امارات در این بخش فعالیت می کنند. این ترمینال، سریع ترین سیستم پیاده بر در جهان را دارا می باشد و به پارکینگ 8 طبقه فرودگاه پیرسون نیز متصل است. ترمینال 3، به هتل شرایتون (Sheraton Hotel) و پارکینگ 5 طبقه این ناحیه راه دارد. هواپیمایی اتحاد ، اسکای تیم (SkyTeam) و وان ورلد (Oneworld) بیشتر در این ترمینال متمرکز هستند. در زمان گسترش ترمینال 1، ترمینال اینفیلد را موقتاً در سال 2002 تأسیس کردند تا پروازهای آن را برعهده بگیرد و درحال حاضر فعالیتی ندارد. اما در فصل های به خصوص و در صورت نیاز، ممکن است در آینده دوباره آن را به کار بیندازند. در سال 2015، این ترمینال را گسترش دادند و موقتاً از آن برای اسکان دادن مهاجران سوری استفاده شد. همچنین یک ترمینال VIP نیز در این فرودگاه قرار گرفته است که پروازهای خصوصی را مدیریت می کند.

دسترسی به مرکز شهر

قطارهای بدون سرنشین این فرودگاه، شما را 24 ساعته به صورت رایگان بین ترمینال 1 و 3 جابه جا می کنند. همچنین از طریق ایستگاه قطار فرودگاه در ترمینال 1، می توانید خودتان را به مرکز شهر تورنتو برسانید. این قطارها هر روز و هر 15 دقیقه از ساعت 5:27 صبح تا 12:57 نیمه شب حرکت دارند و در عرض 25 دقیقه در ایستگاه مقصد توقف می کنند. علاوه بر آن، برای رسیدن به فرودگاه پیرسون می توانید سوار تاکسی های دارای مجوز شهر تورنتو شوید؛ اما برای رفتن از این فرودگاه به سایر قسمت های شهر، قانوناً فقط تاکسی های دارای مجوز این فرودگاه اجازه دارند مسافران را سوار کنند. اتوبوس های شرکت تعاونی گری هوند کانادا (Greyhound Canada) هم از ترمینال 1 به سمت مناطق جنوبی انتاریو همچون پیتربورو (Peterborough)، همیلتون (Hamilton) و شهر نیاگارا فالز (Niagara Falls) حرکت دارند. علاوه بر این شرکت، اتوبوس های درون شهری و برون شهری دیگری نیز در این فرودگاه فعال و آماده خدمت رسانی به مسافران هستند.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1746

به "فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو؛ بزرگترین فرودگاه کانادا" امتیاز دهید

2 کاربر به "فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو؛ بزرگترین فرودگاه کانادا" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرودگاه بین المللی پیرسون تورنتو؛ بزرگترین فرودگاه کانادا"

1 دیدگاه

اسما 29 آبان 1400

عالی بود

پاسخ به اسما
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید