گردشگران خارجی تعطیلات سال نو را در ایران چطور می گذرانند؟

به گزارش گردشیا، بیشتر گردشگران خارجی معمولا از ساعت 7 عصر به بعد مجبورند اوقات خود را در هتل بگذرانند، یا نهایتا به رستورانی بروند که شاید جز غذا، موسیقی زنده هم داشته باشد. کمتر پیش می آید برای ساعت های دم غروب و یا شبانه گردشگران برنامه ریزی شده باشد، این شرایط شامل حال شب های زمستانی سال نو میلادی هم می گردد. گردشگرانی که این وقت سال به ایران می آیند، اغلب، سال را در اقامتگاه شان نو می نمایند.

گردشگران خارجی تعطیلات سال نو را در ایران چطور می گذرانند؟

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور تابستان 99 کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

سال نو میلادی رویداد برنامه ریزی نشده ای در ایران است، درست مثل رویدادها و مناسبت های دیگر. سفر به ایران برای خارجی ها بیشتر محدود شده به سایت های تاریخی و طبیعی و در این میان گاه معاشرت با مردم و آشنایی با فرهنگ آن ها. این مدل ِ کلاسیک گردشگری ایران است، هرچند در سال های اخیر ابتکارهایی عملی در مدل و مسیرهای گردشگری ایران شده، اما هنوز خیلی مانده تا رویدادها و مناسبت های فرهنگی، محصولی جذاب و جهانی برای گردشگران گردد.

گریگور قضاریان ـ راهنمای تور و استاد گردشگری ـ درباره برنامه ریزی رویدادمحور برای گردشگران خارجی که تعطلات سال نو میلادی را در ایران می گذارنند، به گردشیا گفت: باید توجه کرد جاذبه های ایران فقط از نوع دست ساز مثل تخت جشمید و یا آثار طبیعی نیست، رویدادهایی چون مناسب های فرهنگی از جمله محرم یا شب سال نو میلادی نیز قابلیت جذب گردشگر را دارد که می تواند در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی، تصویر ذهنی گردشگر را درباره کشور مقصد، کامل تر کند.

وی بیان نمود: خوشبختانه شمار رویدادهای فرهنگی در ایران کم نیست، می توان با تبدیل آن ها به محصول گردشگری، فرهنگ کشورمان را کامل تر نشان دهیم.

این راهنمای گردشگری درباره ضرورت پرداختن به رویدادهایی مانند سال نو میلادی با توجه به حضور گردشگران خارجی به این مناسبت در ایران، اظهار کرد: گرامیداشت مناسبت های فرهنگی گردشگران خارجی به همان نسبت سبب گرمی مهمان نوازی و صمیمیت بین مهمان و میزبان می گردد و حس بیگانگی را در گردشگر کمتر می نماید که وقتی ایرانی ها در نوروز به کشور دیگری سفر می نمایند و می بینند میزبان مناسبت فرهنگی آن ها را در هتل و یا مکان دیگری با چیدن سفره هفت سین و یا برنامه دیگری گرامی داشته است.

او سپس نپرداختن و برنامه ریزی نکردن رویدادهایی مثل گرامیداشت شب سال نو میلادی را ناشی از کم تجربگی ایران در صنعت گردشگری دانست و افزود: وقتی گردشگر با ذهنیت دیگری به کشوری اسلامی مثل ایران سفر می نماید و متوجه می گردد در این کشور، دیگر اقلیت های دینی براحتی زندگی می نمایند و حقوقی دارند و می توانند مراسم های خود را آزادانه برگزار نمایند، یقینا در ذهنیت شان اثر می گذارد و قطعا برای شان، مهم است که ما به رویداد آن ها که البته ماهیت جهانی دارد، توجه نشان دهیم.

وی افزود: ما هنوز راه زیادی تا ایجاد تنوع محصولی در گردشگری داریم، اما آژانس های گردشگری می توانند با برنامه ریزی مناسب برای رویدادها و مناسبت ها، این راه را کوتاه تر نمایند. در کشورهای دیگر مثل چین و یا روسیه شاهدیم که آژانس ها مسافران شان را چگونه در جریان رویدادها و محصولات متنوع گردشگری قرار می دهند. ما هم در برنامه سفری که برای گردشگران خارجی آماده می کنیم باید به این شاخص ها بیشتر توجه کنیم تا سفر آن ها در ایران متنوع گردد.

قضاریان گفت: بیشتر گردشگران از ساعت 7 عصر به بعد بیکارند و هیچ برنامه ای برای اوقات شبانه آن ها درنظر گرفته نمی گردد، درحالیکه می توانیم آن ها را به کنسرت و تئاتر ببریم، اما این کار را نمی کنیم و برنامه آن ها را در ایران بیشتر به دیدن آثار تاریخی و طبیعی محدود نموده ایم.

این استاد گردشگری درباره مشارکت دادن گردشگران خارجی در برنامه های اقلیت های مذهبی ایران و یا دعوت آن ها به اماکن مذهبی سایر ادیان به بهانه هایی چون سال نوی میلادی، بیان نمود: متاسفانه تا کنون اقلیت های مذهبی جاذبه های خودشان را به گردشگران معرفی ننموده اند، البته در جلفای اصفهان این رخ داده و کلیسای وانک در برنامه سفر گردشگران خارجی قرار گرفته، اما در سایر شهرها از جمله تهران نیز موزه و دیگر آثار تاریخی ارامنه وجود دارد که اغلب آژانس ها از وجودشان بی خبرند و در برنامه سفر هم لحاظ نشده است.

قضاریان در عین حال تاکید نمود: هرچند لزوما این اقلیت های مذهبی نیستند که باید در این باره برنامه ریزی نمایند و در حوزه اختیار و وظیفه مجریان تورهای گردشگری است که گاه به سادگی و با گرامی داشت رویدادهایی مثل شب ژانویه و کریسمس می توانند مهمان نوازی ایرانی را به نمایش بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 835

به "گردشگران خارجی تعطیلات سال نو را در ایران چطور می گذرانند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگران خارجی تعطیلات سال نو را در ایران چطور می گذرانند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید