کانادا 10 هواپیمای مسافربری CRJ به ایران می فروشد ، خزانه داری آمریکا برای اولین بار در زمان ترامپ، احتمالاً مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر نموده

به گزارش گردشیا، پایگاه خبری المانیتور نوشت: طبق گزارش ها شرکت کانادایی بمباردیه مجوز فروش 10 فروند هواپیمای مسافربری CRJ به ایران را دریافت نموده است.

کانادا 10 هواپیمای مسافربری CRJ به ایران می فروشد ، خزانه داری آمریکا برای اولین بار در زمان ترامپ، احتمالاً مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر نموده

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

به گزارش انتخاب، المانیتور نوشت: سوال هایی در خصوص اینکه آیا دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا مجوزی به بمباردیه داده یا نه؟ ایجاد شده است.

درصورتی که این مساله واقعیت داشته باشد، این نخستین بار از زمان روی کارآمدن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاست که چنین مجوزی صادر می گردد.

مرتضی شیخ زاده سخنگوی سازمان منطقه آزاد قشم به المانیتور گفت که طبق گزارش ها بمباردیه مجوز تامین ده فروند هواپیمای CRJ برای شرکت هواپیمایی این سازمان را دریافت نموده است. شرکت هواپیمایی قشم به نام Fly Qeshm قرار است به زودی فعالیتش را آغاز کند.

وی گفت: ما و شرکت کانادایی درحال آنالیز پیش نویس قرارداد هستیم اما هنوز اسناد آن را مبادله ننموده ایم. مجوزهای دفتر کنترل دارایی هایی وزارت خزانه داری آمریکا برای فروش این هواپیماها اخیرا صادر شده است.

بمباردیه به درخواست المانیتور برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداد. سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا هم درباره این مجوز اظهارنظر نکرد و علت آن را حفظ اسرار تجاری و سایر ملاحظات مطرح کرد.

به نوشته ایرنا، طی دو سال گذشته درخواست هایی درباره مجوز فروش هواپیما به ایران به وزارت خزانه داری آمریکا ارائه شده است. علاوه بر بمباردیه، شرکت هایی مانند بوئینگ آمریکا، ایرباس در فرانسه، شرکت فرانسوی-ایتالیایی ATR و شرکت روسی سوخو مذاکراتی با شرکت های ایرانی در خصوص فروش هواپیما داشته اند.

وقتی بیش از ده درصد از قطعات یک هواپیما توسط شرکت های آمریکایی تامین شده باشد، برای فروش آن به چراغ سبز واشنگتن احتیاج است. اولین بار چنین مجوزهایی در دولت باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا صادر شد اما از آن پس دفتر کنترل دارایی ها به درخواست های مجوز فروش هواپیما پاسخ نداده است.

شرکت ایران ایر پس از امضای برجام یکصد فروند هواپیمای ایرباس و هشتاد فروند هواپیمای بوئینگ سفارش داده است. شرکت ATR قراردادی برای تحویل 20 فروند هواپیما به ایران ایر امضا نموده است.

اقدام دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری آمریکا می تواند به طور بالقوه تحولی مثبت در خصوص قراردادهای در دست انجام باشد.

علی عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به سوال المانیتور که آیا قرارداد با شرکت های آمریکایی در مخاطره است؟ این احتمال را رد نموده و به تمایل شرکت بوئینگ برای اجرای قراردادهایش با ایران اشاره نمود.

وی گفت: نشانه ای که حاکی از چنین چیزی در رابطه با قراردادهایشان باشد، دریافت ننموده ایم. به نظر می رسد که آنها مصمم به اجرای قرارداد هستند.

به نوشته المانیتور، همزمان با گفت وگوهای هسته ای، در خصوص قراردادهای خرید هواپیما نیز مذاکره شد. اتحادیه اروپا سعی می نماید واشنگتن را ترغیب کند تا در توافق هسته ای بماند و ایران به نوبه خود نشان داده است که می خواهد این توافق را زنده نگه دارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 14 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 545

به "کانادا 10 هواپیمای مسافربری CRJ به ایران می فروشد ، خزانه داری آمریکا برای اولین بار در زمان ترامپ، احتمالاً مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر نموده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا 10 هواپیمای مسافربری CRJ به ایران می فروشد ، خزانه داری آمریکا برای اولین بار در زمان ترامپ، احتمالاً مجوز فروش هواپیما به ایران را صادر نموده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید