چین محموله نفت صادراتی ایران به مقصد کره شمالی را توقیف کرد

به گزارش گردشیا، خبرنگاران: چین یک محموله نفت سبک ایران که برای کره شمالی ارسال شده بود را توقیف کرد.

چین محموله نفت صادراتی ایران به مقصد کره شمالی را توقیف کرد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گردشیا روزنامه آساهی ژاپن به نقل از منابع مطلع اظهار داشت دولت چین یک محموله نفت ایران را که برای کره شمالی ارسال شده بود توقیف نموده است.

به گفته منابع چینی این محموله در چارچوب قرارداد بین دو کشور برای کره شمالی ارسال شده بود. کره شمالی قراردادی برای خرید 500 هزار تن میعانات گازی یا نفت سبک با ایران امضا نموده است. این قرارداد با همکاری یک شرکت بزرگ دولتی چین امضا شده است.

بر اساس این گزارش تصور می رود ایران پیش تر چندین محموله نفت خود را با نفتکش های حامل پرچم کشورهای ثالث به مقصد کره شمالی فرستاده است. اما مقامات چینی در بهار سال جاری دستور توقف این نفتکش ها را پس از رسیدن به سواحل دریای زرد داده اند.

این نفتکش ها به سواحل چین راهنمایی شده اند. محموله نفت ایران در بنادر چین باقی مانده است.

گفته می گردد چین از کره شمالی خواسته است 2 میلیون دلار بابت هزینه های نگهداری و ذخیره سازی این محموله ها بپردازد.

یک دیپلمات در شرح علت توقیف این محموله ها گفت: چین زمانی که فهمید کره شمالی در حال وابستگی به نفت ایران است به اقدامات مختلف توسل جسته است تا نفوذ خود بر کره شمالی را حفظ کند.

بر اساس قرارداد فی مابین ایران و کره شمالی نفت صادراتی ایران ابتدا باید برای یک شرکت دولتی چین ارسال گردد و از آن جا به سمت کره شمالی فرستاده گردد.

وی اضافه نمود: کره شمالی به دلیل این که پالایشگاه پیشرفته ندارد از چین خواسته است نفت خریداری شده از ایران را پالایش کند.

تعیین نیست دولت چین باتوسل به کدام استدلال های قانونی محموله های نفتی ایران را توقیف نموده است زیرا فرآورده های نفتی تحت تحریم های سازمان ملل قرار ندارند.

اما یک منبع گفت: به عنوان بخشی از تحریم های مالی تحمیل شده علیه اقدامات نظامی کره شمالی مقامات چینی به بازرسی از این محموله ها پرداخته اند و دستور به نگهداشتن آن ها داده اند.

بر اساس قطع نامه های سازمان ملل محموله های انتقالی به کره شمالی باید مورد بازرسی قرار گیرند تا حاوی کالاهای ممنوعه نباشند.

چین تاکنون 80 درصد نفت مصرفی کره شمالی را به وسیله خط لوله تامین نموده است. اما از سال گذشته به دلیل آزمایش های هسته ای صادرات نفت به این کشور را کاهش داده است و ممنوعیت هایی را در زمینه ارسال محموله های نفتی به این کشور در نظر گرفته است.

منبع: تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 463

به "چین محموله نفت صادراتی ایران به مقصد کره شمالی را توقیف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین محموله نفت صادراتی ایران به مقصد کره شمالی را توقیف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید