پسران 67 درصد رتبه های برتر کنکور سال جاری را کسب کردند

به گزارش گردشیا، آنالیز اسامی نفرات اول آزمون سراسری 1401 در پنج گروه آزمایشی نشان می دهد که از مجموع 40 نفر رتبه های اول پنج گروه آزمایشی، 27 نفر (67 درصد) را پسران و 13 نفر (32 درصد) را دختران تشکیل می دهند.

پسران 67 درصد رتبه های برتر کنکور سال جاری را کسب کردند

به گزارش ایرنا، سازمان سنجش آموزش کشور امروز اسامی 10 نفر اول آزمون سراسری 1401 در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و پنج نفر اول در گروه های هنر و زبان های خارجی را منتشر کرد.

در گروه آزمایشی علوم تجربی که با 574 هزار و 472 نفر بیشترین داوطلب را داشت و رقابت تنگاتنگی شکل گرفته بود، چهار نفر از 10 نفر اول دختران و 6 نفر دیگر پسران هستند.

در گروه آزمایشی هنر دختران چهار رتبه اول را به دست آوردند و تنها یک پسر پیروز به کسب رتبه پنجم در این گروه شد. این گروه 161 هزار و 343 داوطلب داشت.

اما در گروه آزمایشی علوم انسانی رقابت برابر شکل گرفت و تعداد نفرات برتر به طور مساوی بین دختران و پسران تقسیم شد. گروه آزمایشی علوم انسانی 412 هزار و 577 داوطلب داشت.

پسران در رشته های ریاضی و زبان های خارجی نیز گوی سبقت را از دختران ربودند. تمام نفرات اول در گروه ریاضی و فنی و زبان های خارجی به پسران اختصاص یافته است. گروه آزمایشی ریاضی و فنی 145 هزار و 657 داوطلب داشته است. بعلاوه 190 هزار و 910 داوطلب در گروه آزمایشی زبان های خارجی به رقابت پرداختند.

استان تهران پیشتاز در کسب رتبه های اول کنکور

در جدول اسامی نفرات برتر، استان تهران با 14 رتبه اول کنکور پیشتاز است و بعداز آن مشهد با پنج نفر واقع شده است.

کنکور سال جاری یک میلیون و 176 هزار نفر داوطلب واقعی داشت که 89 درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته شدند. یک میلیون و 489 هزار و 220 نفر در کنکور سال جاری ثبت نام کردند.

با احتساب داوطلبانی که در دو گروه هنر و زبان های خارجی شرکت کردند، برای یک میلیون و 489 هزار و 200 نفر کارت ورود به آزمون صادر شد که 64 درصد آن ها زن و 36 درصد مرد بودند و بیشترین تعداد شرکت نماینده در گروه علوم تجربی بود.

از مجموع یک میلیون و 489 هزار و 200 نفر داوطلب ثبت نام نماینده، یک میلیون و 308 هزار نفر در جلسه آزمون سراسری شرکت کردند و حدود 12 درصد غایب بودند و بر این اساس در آزمون سراسری سال جاری 88.3 درصد را زنان و حدود 78 درصد را مردان تشکیل دادند که در جلسه آزمون حضور داشتند.

نتایج اولیه کنکور 1401 شب گذشته در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار داده شد. عبدالرسول پورعباس رییس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نموده است که پس از اعلام نتایج اولیه، کارنامه منتشر و انتخاب رشته انجام می گردد. نتایج نهایی آزمون سراسری نیز اواخر شهریورماه اعلام می گردد.

انتخاب رشته از 17 مرداد

انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری سال 1401 از روز دوشنبه 17 مرداد ماه شروع می گردد و تا روز شنبه 22 مرداد ماه ادامه دارد. دفترچه راهنمای انتخاب رشته این آزمون روز آدینه 14 مرداد روی درگاه این سازمان قابل مشاهده است.

زمان ثبت نام و انتخاب رشته محل داوطلبانی که در کنکور سال جاری شرکت نکردند و متقاضی برای رشته های صرفا سوابق تحصیلی هستند از 18 مرداد شروع می گردد و تا ساعت 24 روز یکشنبه 23 مرداد ادامه دارد.

بعلاوه از یک میلیون و 308 هزار شرکت نماینده در آزمون سراسری سال جاری، تقریبا یک میلیون و 157 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته در دوره های با آزمونی شدند، همه داوطلبین اعم از مجاز و غیرمجاز اجازه انتخاب رشته های سوابق تحصیلی را دارند، ولی یک میلیون و 157 نفر مجاز می توانند رشته های با آزمونی و هم صرفا با سوابق تحصیلی را انتخاب نمایند. تقریبا 89 درصد داوطلبان کنکور سال جاری مجاز به انتخاب رشته شده اند.

نتایج نهایی آخر شهریور/ کارنامه نهایی اول مهرماه

نتایج نهایی آزمون سراسری 1401 در هفته آخر شهریور اعلام می گردد و کارنامه نهایی هم اول مهرماه و رشته های دانشگاه آزاد اسلامی به جز گروه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و دامپزشکی که انتخاب رشته آن به وسیله سازمان سنجش انجام می گردد، هفته آینده به وسیله سایت دانشگاه آزاد اطلاع رسانی خواهد شد.

ظرفیت پذیرش 503 هزار نفر

مقدار ظرفیت هایی که برای انتخاب رشته در آزمون سال جاری به وسیله دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی به سازمان اعلام شده و در دفترچه راهنما درج می گردد، حدود 503 هزار ظرفیت پذیرش وجود دارد که نزدیک به 167 هزار رشته محل های با آزمون است و حدود 336 هزار نفر از این ظرفیت ها مربوط به رشته محل های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود.

آزمون سراسری سال 1401 طی چهار روز از هشتم تا یازدهم تیر ماه در سراسر کشور برگزار گردید.

منبع: فرارو
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 2238

به "پسران 67 درصد رتبه های برتر کنکور سال جاری را کسب کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسران 67 درصد رتبه های برتر کنکور سال جاری را کسب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید