واکنش کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گزارش اتوبوس های رجیستری

به گزارش گردشیا، دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی خاطرنشان کرد که رجیستر های غیر قانونی گوشی ها باطل می گردد.

واکنش کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گزارش اتوبوس های رجیستری

به گزارش، خراسان روز گذشته گزارشی از پدیده اتوبوس های رجیستری منتشر کرد که عده ای سودجو افرادی را با اتوبوس از کشور خارج و از گذرنامه آنان برای رجیستر کردن گوشی های همراه قاچاق استفاده می نمایند.

در این گزارش همچنین به نوعی سرقت از مسافران سفر های خارجی پرداخته شد که طی آن افرادی با سوء استفاده از اطلاعات آنان و حتی دریافت سیم کارت به نام آنان، اقدام به رجیستری گوشی های قاچاق می نمایند. دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی دیروز در واکنش به انتشار این گزارش در تماس با خراسان در این باره اظهار کرد: با توجه به پیش بینی هایی که در مورد سوء استفاده از طرح ثبت تلفن همراه مسافر می شد، هماهنگی هایی با دستگاه های کشوری و استانی به وسیله کمیسیون های استانی انجام شد.

رسول فرزادفر اضافه نمود: این موضوع به دستگاه های صنعت، معدن و تجارت، پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرکات، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، اداره کل فناوری اطلاعات، حج و زیارت و دفاتر گردشگری در استان ها اطلاع داده شد تا در صورت مشاهده مواردی از سوء استفاده از این طرح، این موارد بر اساس جداولی تکمیل گردد و در اختیار کمیسیون های مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان ها به عنوان متولی مبارزه باقاچاق، قرار گیرد تا این کمیسیون ها موضوع را به وسیله ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق پیگیری نمایند. وی ادامه داد: اگر گوشی توسط سیم کارت هایی که بدون اطلاع مالک آن صادر شده، ثبت و رجیستر شده باشد، علاوه بر این که ابطال و از دسترس خارج می گردد، با متخلفانی که سوء استفاده نموده باشند همچون مدیر کاروان یا موسسه گردشگری یا فرد دیگری در ادارات مربوط، برخورد می گردد. دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی اظهار کرد: مردم شکایات خود را در این زمینه به پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز و اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان ها ارائه نمایند تا پیگیری و با متخلفان برخورد گردد. وی با تاکید بر این که بعد از شکایت افراد، گوشی هایی که این گونه رجیستر شده است، ابطال می گردد، اضافه نمود: گوشی های بدون رجیستر 30 روز فرصت ثبت دارند.

فرزادفر همچنین گفت: احتمالا مسئله رجیستر تلفن همراه مسافری به طور کلی لغو می گردد. سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق نیز پیش از این در مورد سوءاستفاده از گذرنامه برای ثبت گوشی مسافری، گفته بود: ممکن است افراد سودجو از گذرنامه با این عنوان سوءاستفاده نمایند که شخص را یک یا دو روز از کشور خارج و سپس با استفاده از اطلاعات گذرنامه، گوشی مسافری را ثبت نمایند. حمیدرضا دهقانی نیا اضافه نمود: به زبان ساده تر، اطلاعات گذرنامه در اختیار فرد سودجو قرار می گیرد و توسط این شخص وارد سامانه می گردد، در مرحله ثبت گوشی مسافری باید شماره تلفنی را که منتسب به اطلاعات گذرنامه است وارد کند، بنابراین شخص سودجو باید مالکیت سیم کارت را هم بگیرد که در همین زمینه این فرد به دفاتر اپراتور مراجعه و اقدام به سوزاندن سیم کارت می نماید. وی ادامه داد: این مسئله ارتباطی به رجیستری ندارد و کاری است که خارج از قاعده در حال اجرا است. او گفت: بر اساس قوانینی که به دفاتر اپراتوری ابلاغ شده است در صورتی سیم کارت سوزانده می گردد که شخص احراز هویت شده باشد، اما اگر بدون این فرایند سیم کارت سوزانده گردد مقصر سامانه رجیستری نیست. این مقام مسئول اضافه نمود: زمانی که از سوءاستفاده از اطلاعات گذرنامه افراد سخن می گوییم، دیگر مشکل از سامانه رجیستری نیست، زیرا همان گونه که گفتم فرایند رجیستری گوشی مسافری به گونه ای تدوین شده که صرفاً صاحب سیم کارت می تواند گوشی را ثبت کند. دهقانی نیا با بیان این که در صورتی که بدون احراز هویت، سیم کارت سوزانده گردد، این اقدام تخلف اپراتور محسوب می گردد، اضافه نمود: در صورتی که سیم کارت سوزانده گردد بسیار راحت می توان فرد سودجو را پیدا کرد و این موضوع قابل آنالیز و ردیابی است.

منبع:خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 439

به "واکنش کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گزارش اتوبوس های رجیستری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گزارش اتوبوس های رجیستری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید