فرصت ویژه برای دور زدن تحریم ها، فعالیت490 هزار واحد تولیدی صنفی

به گزارش گردشیا به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسن یونس سینکی در نخستین جلسه دوره هفتم اتاق اصناف اضافه کرد: استراتژی تحریم های فعلی شکستن اعتماد عمومی بود از این رو باید توجه کنیم که رفتارهای اقتصادی که از بی اعتمادی، بدفهمی و کج فهمی متاثر می شوند، هزینه هایی را به کشور تحمیل خواهد نمود.

فرصت ویژه برای دور زدن تحریم ها، فعالیت490 هزار واحد تولیدی صنفی

وی با تاکید بر اینکه برای ایجاد آرامش اجتماعی، راهبرد مصون سازی کاربرد دارد، گفت: سیاست های متعددی برای این موضوع تعریف می گردد اما برای تحقق این راهبرد باید ابتدا به مصون سازی افکار عمومی در برابر شایعات دقت کنیم.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم کسی دلسوزتر از خودمان برای خودمان نیست از این رو نباید تحت تاثیر برخی خبرسازی ها قرار بگیریم که با استفاده از واژه هایی مانند اطلاع رسانی و شفاف سازی می خواهند افکار عمومی را به بیراهه ببرند.

وی خطاب به جامعه صنفی گفت: شما اولین سنگربانان اقتصاد اجتماعی هستید و در شرایط تحریم اقتصاد اجتماعی صندلی ویژه ای را دارید.

سینکی در شرح اهمیت اقتصاد اجتماعی حتی در شرایط عادی و باثبات، ادامه داد: امروز حتی شیوه های فراوری نیز تغییر نموده است. تا دیروز این فراوری کننده بود که تصمیم می گرفت با چه کیفیتی، چه کالایی را فراوری کند اما امروز برای فراوری، نظر سنجی اجتماعی انجام می گردد و از مردم می پرسند چه می خواهند تا بر اساس آن خواسته، فراوری صورت گیرد.

او با اشاره به اینکه آمار نشان می دهد ما از فرصت های ویژه ای برای دور زدن تحریم ها برخوردار هستیم، گفت: طبق آخرین آمارهای استخراج گردیده 490 هزار واحد فراوریی صنفی در کشور وجود دارد، این بدان معناست که ما سرمایه های بزرگی را در اختیار داریم.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت در شرح این مطلب ادامه داد: آنالیز کنید مالزی و کره جنوبی از کجا در اقتصاد سرافزار شدند؟ این 490 هزار واحد فرصت اجتماعی و اقتصادی بزرگی هستند چرا که در تحریم اتفاقا SME ها غیر قابل نفودند و کلید در دست آنهاست.

وی گفت: کسی نمی تواند واحدهای کوچک فراوریی را تحریم کند، تعداد این واحدها فوق العاده زیاد است و تحریم آنها شدنی هم نیست از این رو باید از این فرصت استفاده کنیم.

سینکی با اشاره به اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری به آرامش احتیاج داریم، ادامه داد:در جنگ اقتصادی که درگیر آن هستیم برای دستیابی به این هدف ضروری است راهبرد مصون سازی از یک سو و راهبرد متقاعد سازی از سوی دیگر در دستور کار قرار گیرد.

وی در شرح این مطلب اضافه کرد:در راهبرد متقاعد سازی باید بپذیریم استقلال هزینه دارد و پاسداری از استقلال نیز سختی هایی را به همراه دارد.

خریداران ارز در مجموع سودی نمی برند

وی گفت: متاسفانه در ماه های گذشته در عرصه اقتصاد نیز اتفاقاتی رخ داد که ماهیت اقتصادی نداشت. ببینید چه اتفاقی برای ارز در این کشور افتاد؟ آیا این اتفاقات و تحولات اقتصادی بود؟ پاسخ منفی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تصمیمات اتخاذ گردیده در فروردین ماه برای تک نرخی کردن ارز گفت: در بیست و دوم فروردین، نرخ دلار در حالی 4200 تومان مشخص شد که این رقم 750 تومان کمتر از قیمت بازار بود اما دیدیم که چه اتفاقاتی رخ داد و منحنی چگونه روند صعودی خود را حفظ کرد که این رفتار مبین این است که ماهیت اتفاقات اقتصادی نبوده و در بستری از رفتارهای اجتماعی روند صعودی و افزایش قیمت ها ایجاد گردیده است.

سینکی با بیان اینکه در این شرایط بسیاری کوشش کردند ارز بخرند اما دقت کنید در شرایطی که منحنی صعودی است حتی خریداران نیز سودی نمی برند، ادامه داد: اقتصاد عرصه سود و زیان در تک کالا نیست. همان کسانی که برای پیشگیری از زیان ارز خریدند، اگر به سبد هزینه و درآمد خود در کل نگاهی بیندازند می بینند زیان نموده اند چرا که برای سود آنی کاری نموده اند که در مجموع فشار بر اقتصاد افزایش یافته و خودشان هم در افزایش هزینه های عمومی متضرر گردیده اند.

وی گفت: بالاخره خریداران ارز در مقطعی فروشنده می شوند و مطمئن باشند جمع هزینه های همین فروشنده ها بالاتر از سودشان خواهد بود.

این مقام مسئول اضافه کرد: ارز برای دولت تعریفی متفاوت دارد و برای سودجویان معنی دیگری؛ طبیعی است که موضوع ارز برای دولت تنها اقتصادی نیست و مولفه های دیگری هم در این تصمیم گیری که پیگیری آرامش اجتماعی و توسعه یافتگی است نقش آفرینی می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 52

به "فرصت ویژه برای دور زدن تحریم ها، فعالیت490 هزار واحد تولیدی صنفی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت ویژه برای دور زدن تحریم ها، فعالیت490 هزار واحد تولیدی صنفی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید