عربستان، شاهزادگان برای آزادی از چنگ بن سلمان دست به دامن آمریکا شدند

به گزارش گردشیا، یک رسانه آمریکایی گزارش داد که شاهزادگان محبوس سعودی تصمیم گرفته اند برای آزادی خود از لابی گری های واشنگتن استفاده کنند.

عربستان، شاهزادگان برای آزادی از چنگ بن سلمان دست به دامن آمریکا شدند

به گزارش گروه بین الملل گردشیا ، روزنامه نیویورک تایمز اعلام نمود که شاهزادگان محبوس سعودی برای آزادی به دنبال استفاده از نفوذ واشنگتن بر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان هستند.

نیویورک تایمز نوشت که برخی از این شاهزادگان تلاش می کنند تا با کسب حمایت شرکت های لابی آمریکایی و گروه های فشار در این کشور، از زندان رهایی یابند؛ این درحالی است که حاکم کنونی عربستان با مسائل اقتصادی زیاد و انتقاداتی که به دلیل نقض حقوق بشر متوجه این کشور است دست و پنجه نرم می کند. این اقدام شاهزادگان سعودی پس از آن شکل گرفت که آنها مطمئن شدند از طریق درخواست از حاکمان کشور خود آزاد نمی شوند.

در ادامه گزارش روزنامه مذکور آمده که این اقدام غیر طبیعی شاهزادگان سعودی نشان دهنده حجم اختلاف و دودستگی در خاندان پادشاهی بوده و درست زمانی اتفاق افتاده که محمد بن سلمان یا چالش های بزرگی روبرو است.

پیش بینی می شود که بن سلمان پس از مرگ پدر 84 ساله خود تاج و تخت پادشاهی عربستان را تصاحب کند؛ اما درحال حاضر او برای خروج از بحران ویروس کرونا و بحران اقتصادی و نیز انتقاداتی که به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور و نیز بازداشت گسترده شاهزادگان و فعالان حقوق بشری و منتقدان متوجه آن است تلاش می کند.

نیویورک تایمز اضافه نمود که شاهزادگان سعودی با تعدادی از شرکت های لابی و گروه های فشار برای پایان دادن به سرکوب سیاسی در عربستان تماس برقرار کرده اند.

به همین دلیل یکی از نزدیکان سلمان بن عبدالعزیز بن سلمان آل سعود شاهزاده محبوس سعودی روز جمعه با رابرت استریک فردی که روابط قوی آن با محافل سیاست خارجی در دولت دونالد ترامپ معروف است، قراردادی به ارزش 2 میلیون دلار امضا کرد.

همچنین ماه گذشته باری بنت استراتژیست جمهوری خواه و فعال در زمینه لابی با یک جاسوس که با یکی از شاهزادگان محبوس سعودی و رقیب محمد بن سلمان در ارتباط است، قراردادی امضا کرد.

طبق گزارش روزنامه مذکور آمریکایی، محمد بن سلمان با وجود سرکوب گسترده مخالفان و تحرکات خطرناکی مانند به راه انداختن جنگ خونین یمن و ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عودی در سال 2018 و نیز جنگ نفتی با روسیه که تاثیر بدی برای صنعت نفت آمریکا داشت، روابط خوبی با ترامپ و داماد وی جرد کوشنر دارد.

در حال حاضر دوستان و هم پیمانان زندانیان سعودی و کنندگان آنها در واشنگتن امیدوارند که از اوضاع آشفته عربستان برای آزادی این زندانیان از طریق گروه های فعال مانند کمپین های حقوق بشری در عربستان و نیز امکان ارائه دادخواست هایی در دادگاه های بین المللی در این زمینه استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1163

به "عربستان، شاهزادگان برای آزادی از چنگ بن سلمان دست به دامن آمریکا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، شاهزادگان برای آزادی از چنگ بن سلمان دست به دامن آمریکا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید