سوریه، گسترش موج اعتراضات عشایر ضد اشغالگری آمریکا، با دم شیر بازی نکنید

به گزارش گردشیا، عشایر عربی سوریه در بیانیه ای به نظامیان اشغالگر آمریکایی و نیروهای ارتش ترکیه درباره ادامه حضورشان در این منطقه هشدار دادند.

سوریه، گسترش موج اعتراضات عشایر ضد اشغالگری آمریکا، با دم شیر بازی نکنید

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل گردشیا به نقل از روزنامه الاخبار اخیرا میزان اعتراضات مردمی ضد اشغالگری و حضور غیرقانونی آمریکا در سوریه در حومه های استان الحسکه به ویژه بعد از شروع اجرای قانون قیصر و اعلام توافق نمودهای سوریه که موجب نگرانی عشایر عربی در حسکه شده افزایش یافته است.

ابراهیم الشبلی یکی از ساکنان روستای طرطب در حومه قامشلی می گوید که فریاد مخالفان حضور غیرقانونی آمریکا بالا رفته و به دنبال آن گروهی از روستاییان در محکومیت حضور آمریکا دست به یک تظاهرات زدند.

ابراهیم می گوید که آمریکایی ها نفت وگاز و غلات سوریه را غارت می نمایند و اکنون هم با قانون قیصر ما را محاصره نموده اند. ابراهیم شخصیت سیاسی نیست و چیزی از سیاست نمی داند٬ اما یک چیز را خیلی خوب می داند و با خشم از آن صحبت می نماید: ما تسلیم آمریکایی ها نمی شویم و آماده یک مقاومت ملی جامع و کامل هستیم و تا زمان اخراج آخرین نظامی آمریکایی و ترک از سوریه٬ ساکت نمی شویم.

طی هفته های گذشته اعتراضات ملی در اعتراض به حضور آمریکا در منطقه شرقی سوریه از خلال برگزاری تجمعات و تظاهرات و یا بستن راه ها به روی گشت های آمریکایی و سنگ زدن به آنها به ویژه پس از اعلام اجرای قانون قیصر افزایش یافته است.

همچنین عشایر عربی منطقه جزیره سوریه نیز به حضور آمریکا در زمین هایشان به شدت معترض هستند.

شماری از گروه های عشایربا صدور بیانیه ای از آمریکایی ها و ترک ها خواستند تا اراضی سوریه را ترک نمایند.

آنها در این بیانیه برای اولین بار به شکل صریح واشنگتن را تهدید کردند که در صورت عدم خروج کامل از زمین های سوریه٬ با مقاومت ملی گسترده سوری ها روبرو خواهند شد.

عشایر طی این بیانیه با اشاره به حمایت واشنگتن از نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد)٬ آمریکایی ها را به تحریک جوانان قبیله ها از خلال حمایت از پروژه های منزوی کردن قبایل برای تحریف واقعیت منطقه و فتنه انگیزی میان گروه های مختلف متهم کردند.

عشایر در بیانیه مذکور به آمریکایی ها هشدار دادند: حواستان باشد در سوریه چه می کنید و با دم شیر بازی نکنید.

در بیانیه شورای قبایل و عشایر سوریه در حسکه آمده است که فرزندان عشایر برای آزادی خاک مقدس کشورشان از لوث وجود اشغالگران آمریکایی و ترک به مقاومت ملی می پیوندند.

شیخ میزر المسلط رئیس شورای قبایل و عشایر سوریه طی مصاحبه با روزنامه الاخبار تاکید نمود که عشایر به هیچ وجه تجاوزات آمریکا که ثروت های سوریه را غارت نموده و مانع از رسیدن سوخت و گندم به دولت دمشق می گردد٬ قبول نمی نمایند. وی گفت که عشایر اکثریت ساکنان این منطقه را تشکیل می دهند و منزوی کردن آنها تاثیر زیادی بر ثبات و امنیت آن خواهد داشت.

المسلط از آمریکایی ها و ترک ها خواست تا از تجربه های گذشته پند گرفته و زمین هایی که به شکل غیرقانونی وارد آن شده اند را ترک نمایند.

به همین دلیل اعلام توافق نمودهای سوریه با کوشش های آمریکا عامل دیگری برای افزایش تحرکات ملی عشایر شده است؛ به ویژه اینکه در توافق مذکور به منزوی کردن و حاشیه نشینی عشایری که اکثریت ساکنان این منطقه را تشکیل می دهند اشاره شده است.

این توافق با واکنش های متعدد از جانب عشایر همراه بود که گروهی از شوراهای عشایر مخالف آن بوده و گروه های نزدیک به دولت این توافق را فرصتی برای مصاحبهی کامل با دمشق می دانستند.

تعدادی از شخصیت ها و جریان های سیاسی فعال در منطقه نیز از تاثیر نمودها در منطقه شرق فرات ابراز نگرانی کردند.

یکی از قبایل معروف این منطقه در بیانیه ای به اهالی خود اظهار داشت که این توافقات به صورت یکجانبه و به دور از ساکنان منطقه جزیره انجام می گردد و هدف آنها تحمیل یک سیاست با توسل به زور بر این منطقه است.

اما در مقابل بعضی دیگر از گروه های عشایر عربی از این توافق استقبال نموده و معتقدند آثار مثبتی بر یک مصاحبهی کامل ملی خواهد داشت.

به گزارش الاخبار، حدود دو ماه قبل نیروهای کرد در شمال شرق سوریه با حمایت آمریکا و فرانسه به یک چشم انداز سیاسی رسیدند.

این چشم انداز سیاسی شامل پنج بند است: ـ سوریه کشوری دارای حاکمیت است. ـ سیستم حکومتی آن فدرالی بوده و تضمین نماینده حقوق تمامی گروه ها خواهد بود. ـ در نظر دریافت نمودها به عنوان قومی دارای وحدت ژئوپلتیکی یکپارچه در حل و فصل مسئله ملی خود.ـ درخواست برای اقرار به حقوق قومی مشروع در قانون اساسیی طبق اسناد و پیمان های بین لمللی. ـ تشکیل یک مرجعیت کرد که نماینده همه احزاب سیاسی و جریان ها و نمایندگان جامعه کرد در سوریه باشد.

ویلیام روباک، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه طی ماه های گذشته چهار دور گفت وگوی مستقیم را با حضور رهبران حزب اتحاد دموکراتیک و شورای ملی کرد (مخالف) در یک پایگاه آمریکایی در حسکه برگزار کرد. در این گفت وگوها مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) نیز حضور داشته است.

همچنین فرانسه هم وارد گفت وگوهای میان نمودها شده و هیئت دیپلماتیک آن طی سه روز متوالی نشست هایی را با تمامی احزاب و طرف های کُرد در پایگاه ائتلاف بین المللی در شهرک نفتی رمیلان برگزار نموده بود. طرف های حاضر در این نشست ها به تفاهمات سیاسی مشترکی دست یافتند و قرار شد موارد اختلافی میان آنها آنالیز گردد تا در نهایت منجر به تشکیل یک هیئت یکپارچه کرد برای مشارکت در محافل بین المللی درباره بحران سوریه و اتخاذ یک موضع واحد توسط نظام سوریه و اپوزیسیون آن گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1236

به "سوریه، گسترش موج اعتراضات عشایر ضد اشغالگری آمریکا، با دم شیر بازی نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوریه، گسترش موج اعتراضات عشایر ضد اشغالگری آمریکا، با دم شیر بازی نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید