رییسی: پروتکل ها رعایت نشود جشنواره فجر متوقف می شود

به گزارش گردشیا، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه فاز نخست واکسن داخلی برکت تا 10روز دیگر به اتمام خواهد رسید، از اعمال محدودیت تردد شبانه در همه شهر های کشور خبر داد.

رییسی: پروتکل ها رعایت نشود جشنواره فجر متوقف می شود

به گزارش تسنیم، دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به شرایط شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: خوشبختانه با توجه به رعایت پروتکل ها حدود 80 درصد مرگ و میر ها و بیش از 75 درصد بستری ها کاهش پیدا کرده است. اکنون هیچ شهر قرمزی نداریم و تنها سه شهر درگیلان و 15 شهر در مازندارن در شرایط نارنجی قرار دارند.

وی تعداد مناطق آبی در کشور را 306 شهر اعلام و شرح داد: شرایط آبی شهر ها نباید منجر به عادی انگاری شود و همچنان پروتکل ها باید اجرا شوند؛ با توجه به اینکه نیاز داریم از خیز بعدی بیماری جلوگیری کنیم، محدودیت های تردد در نظر گرفته شده برای شهر های نارنجی در شهر های زرد هم اعمال می شود.

رئیسی با بیان اینکه براساس رده بندی که از قبل انجام داده بودیم محدودیت های اعمالی در شهر های زرد و نارنجی پابرجا ماند، درباره تغییر ساعت ممنوعیت تردد شبانه در همه شهر ها گفت: تردد از ساعت 21 تا 3 بامداد در همه شهر های کشور ممنوع است. در شهر های آبی حداکثر تعداد حاضران در جلسه 50 نفر و در شهر های زرد 30 نفر است.

سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن را دارد

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه درباره برگزاری جشنواره فجر گفت: بنابر تمهیدات اجرا شده قرار است حداکثر از 30 درصد ظرفیت سالن استفاده شود که کارشناسان ما آخر هفته گزارشی از شیوه برگزاری تهیه خواهند کرد و اگر مشاهده شود پروتکل ها رعایت نشده اند از برگزاری جشنواره در هر مرحله ای که باشد، جلوگیری می کنیم.

وی همچنین در ادامه با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو وظیفه تایید واکسن چه داخلی و چه خارجی را دارد، اعلام نمود: هر واکسنی که این سازمان تایید کند برای ما مرجع است و ما از آن در سطح شبکه بهداشت و درمان کشور استفاده خواهیم کرد.

رئیسی به جهت های تهیه واکسن هم اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه فاز نخست واکسن داخلی برکت تا 10 روز دیگر به اتمام خواهد رسید و بعد از آن تیمی مستقل در غذا و دارو مستندات را بررسی خواهد کرد و چنانچه تاییدیه دریافت کند از نیمه دوم اسفندماه و در فاز دوم به 500 نفر تزریق خواهد شد. از آنجایی که فاز دو و سه واکسن ادغام شده است حدود 45 روز بعد هم همان تیم مجدد نتیجه را بررسی خواهند کرد و درصورت تایید براساس پیش بینی ها اواخر اردیبهشت به فاز تولید دست خواهیم یافت.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن رازی هم تاییدیه اجرای فاز انسانی را اخذ کرده است به سومین واکسن داخلی اشاره و بیان نمود: واکسن سوم، پاستور است که با انتقال تکنولوژی از کوبا اجرا شده و فاز های اولیه آن در کوبا طی شده است و ان شاالله فاز های بعدی آن در کشور آغاز خواهد شد.

وی از مذاکره با کشور های هند، روسیه و چین برای تامین واکسن مورد نیاز کشور خبر داد و در انتها با بیان اینکه واکسن کرونا تنها از طریق شبکه بهداشت و درمان توزیع خواهد شد و هیچ راه دومی وجود ندارد، تاکید کرد: اینکه تصور شود واکسن در اختیار داروخانه ها قرار می گیرد صحیح نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1597

به "رییسی: پروتکل ها رعایت نشود جشنواره فجر متوقف می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییسی: پروتکل ها رعایت نشود جشنواره فجر متوقف می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید