رونق صنعت گردشگری می تواند نرخ بیکاری را به صفر برساند

به گزارش گردشیا، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان گفت: در برآوردی که دوسال قبل انجام گرفت معین شد که اگر گردشگران خارجی ایران به تعداد 25 میلیون گردشگر در طول سال برسد، بیکاری در ایران به صفر خواهد رسید.

رونق صنعت گردشگری می تواند نرخ بیکاری را به صفر برساند

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ترکیبی هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، سید مهدی درهمی در نشست امتناع یا امکان زیارت و سیاحت در مشهد که به همت بنیاد باران در پژوهشکده تعلیم و تربیت عباس زادگان برگزار گردید، اظهار کرد: از موضوع گردشگری استفاده نکرده ایم و تا تکلیف گردشگری در کشور تعیین نگردد، در استان نیز تعیین نخواهد شد.

وی ادامه داد: شرایط ما در گردشگری شرایط اسفناکی است. بنابر آخرین پردازش های انجمن دنیای گردشگری، کشور ما با آنالیز 14 شاخص و 70 زیرشاخص، از بین 141 کشور، رتبه 97 را دارد. جالب اینجاست که در برخی از شاخص ها که برای گردشگران بسیار مهم است رتبه های بسیار خوبی داریم، مثلا از نظر هزینه ای که توریست برای سفر به ایران باید بپردازد ما رتبه یک دنیا را داریم، در واقع یک گردشگر در بین 141 کشوری که ارزیابی شده است، کمترین هزینه را برای سفر در ایران می نماید.

مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان اضافه نمود: از نظر سایت های تاریخی مناسب جهت بازدید گردشگر، رتبه 9 دنیا را کسب کردیم و در فرهنگ شفاهی و میراث غیرملموس رتبه 10 به ما داده شده است. از نظر نرخ برابر ارز نیز به دلیل شرایط موجود اکنون شرایط بسیار مطلوبی را در دنیا داریم و گردشگران با پول خرید یک غذای عالی در ایران، در کویت یک همبرگر و نوشابه هم نمی توانند بخرند.

وی درباره بدترین رتبه ای که ایران در جدول دارد، مطرح کرد: رتبه 135 پایین ترین رتبه است با شاخص اولویت به صنعت گردشگری، زمانی که اولویتی برای این مسائل قائل نیستیم و اراده ای وجود نداشته باشد شرایط این چنین می گردد، در حالی که ما می توانستیم مانند مالزی جزو 10 کشور برتر در این زمینه باشیم.

درهمی درباره شرایط گردشگری در مالزی توضیح داد: وزیر گردشگری مالزی اعلام نمود که اخیرا تعداد گردشگران این کشور از مرز 25 میلیون گذشته است، در حالی که وسعت مالزی قابل مقایسه با کشور ما نیست و جمعیت آن هم کمتر از یک سوم جمعیت ماست. مالزی بیش از جمعیت کشورش، میزبان گردشگرهای خارجی است و 12.5 درصد فراوری ناخالصی مالزی از محل گردشگری و 13% فرصت های شغلی این کشور از صنعت گردشگری تامین می گردد. این دو عدد در کشور ما بین یک تا 1.5% است یعنی تقریبا صفر.

وی یادآور شد: در برآوردی که دوسال قبل انجام گرفت تعیین شد که اگر گردشگران خارجی ایران به تعداد 25 میلیون گردشگر در طول سال برسد، بیکاری در ایران به صفر خواهد رسید، مسئله ای که در حال حاضر بزرگترین معضل کشور است و در صورت عدم رسیدگی به اشتغال این مشکل کشور را دچار بحران جدی می نماید.

مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان با تاکید بر اینکه جداکردن گردشگری از زیارت بی معناست، مطرح کرد: هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد، گردشگری جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها زیارتی است و سفرهایی که به مشهد می گردد معمولا چندمنظوره است.

وی یادآور شد: در روایات داریم تا جایی که می توانید در سفر برای خانواده خود سوغات بخرید، پس واضح است که مراکز تفریح و خرید در کنار حرم باشند. من آنقدر این بحث را واضح می بینم که جدا کردن گردشگری از زیارت نعل وارونه است، معتقدم در حال حاضر وجه غالب در مشهد زیارت نیست و همه از این موضوع خبر داریم و در واقع وجه غالب تاکسی است که مسافر را با قیمت چند برابر جابه جا می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 831

به "رونق صنعت گردشگری می تواند نرخ بیکاری را به صفر برساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق صنعت گردشگری می تواند نرخ بیکاری را به صفر برساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید