خیز جدید برای اخذ مالیات سنگین از خانه های خالی ، 3 برابر آمار جهانی خانه خالی در ایران است

به گزارش گردشیا، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: کوشش کوتاه مدت ما این است که با وضع مالیات سنگین بر واحد های خالی، حوزه مسکن را از موضوع سرمایه گذاری خارج کنیم.

خیز جدید برای اخذ مالیات سنگین از خانه های خالی ، 3 برابر آمار جهانی خانه خالی در ایران است

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، محمود محمودزاده با اشاره به برنامه های کوتاه مدت و میان مدت وزارت راه و شهرسازی افزود: براساس آمار حدود 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی داریم که هدف گذاری ما اینست که با وضع مالیات و موارد تشویقی بتوانیم حداقل 40 درصد این واحد ها را وارد بازار کنیم.

محمودزاده شرایط حاکم بر بازار مسکن یعنی گرانی و تورم را ناشی از به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در این بخش اعلام کرد و توضیح داد: نخست ما باید واحد های خالی را شناسایی کنیم و این کار با هماهنگی هایی که با دستگاه های ذیربط مثل شهرداری ها، سازمان و ادارات ثبت، سازمان امور مالیاتی، ادارات برق و آب و گاز شده با سرعت مناسبی در حال اجرا و با راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان و فراهم شدن اطلاعات آن، این کار شدنی است.

وی گفت: بعد از جمع آوری اطلاعات و هم پوشانی و راستی آزمایی ها که ممکن است حضوری هم انجام گردد اقدام به وضع مالیات خواهد شد به نحوی که دیگر برای سوداگران صرف نکند خانه ای را خالی نگهدارند.

محمودزاده با بیان این که با امکانات امروز 70 تا 80 درصد خانه های خالی به راحتی قابل شناسایی است توضیح داد: همان طور که عرض کردم این برنامه کوتاه مدت ماست و برنامه اصلی و میان مدت ما همان سیاست فراوری مدام و پیوسته مسکن است، و آن هم یک سیاست جهانی تجربه شده است. الان ما بیش از 3 برابر آمار جهانی خانه های خالی داریم در حالی که در همه کشور ها چیزی حدود 3 درصد خانه ها به دلایلی موجه خالی است و آن ها هم این را با وضع مالیات سنگین ایجاد نموده اند.

معاون وزیر راه و شهر سازی با بیان این که در تهران هم اکنون 500 هزار واحد خالی داریم افزود: برنامه ریزی میان مدت ما فراوری مستمر مسکن و اتمام باقمانده واحد های مسکن مهر و اجرای طرح ملی مسکن است و وقتی عملکرد بازار طبیعی گردد دولت دیگر نیازی نمی بیند که دخالت کند.

ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه سازان مسکن گفت: ما اعتقادمان اینست که سیاست ها باید طوری باشد که بدون اجبار و دستور کار، فراوری و عرضه مسکن انجام گردد و سازندگان نیازی به احتکار نداشته باشند و راغب باشند خود به خود مسکن هایشان را عرضه نمایند.

وی افزود: در جهان هم درصد متعارفی از خانه ها بین 3 یا 4 درصد خالی است و در این شرایط که ما قرار داریم باید از فرصت هایی که داریم برای فراوری و عرضه بیشتر مسکن کوشش کنیم و باید مشخص گردد چقدر آپارتمان ها نیمه کاره مانده و چرا نیمه کاره مانده اند.

رهبر تصریح کزد: شناسایی همه واحد های خالی ممکن نیست و خیلی از آن ها قابلیت عرضه به بازار ندارد، یکی برای زیارت خریده در شهر زیارتی، یکی در محلی تفریحی خریده و ... یک زمانی هم خود سازمان مالیاتی گفت مالیات دریافت از خانه های خالی به هزینه اش نمی ارزد.

روانشاجهان کارشناس مسکن نیز با اشاره به این که دولت در ساخت مسکن ملی باید از تجربه های قبل استفاده کند و واحد ها را مطابق اصول استاندارد و با فناوری های نو بسازد و به موقع تحویل دهد گفت: ما در بخش مسکن مسائل سخت افزاری جدی داریم مثل کمبود عرضه یا در فناوری ساخت با عقب افتادگی جدی روبرو هستیم که عمر مفید ساختمان را پایین می آورد.

وی افزود: مسائل نرم افزاری هم داریم مثل این که بیش از 70 درصد تقاضای مصرفی خانه برای واحد های زیر 100 متر است، اما واحد های عرضه شده میانگین حدود 150 متری اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 726

به "خیز جدید برای اخذ مالیات سنگین از خانه های خالی ، 3 برابر آمار جهانی خانه خالی در ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز جدید برای اخذ مالیات سنگین از خانه های خالی ، 3 برابر آمار جهانی خانه خالی در ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید