آخرین پرده از نمایش شکست ترامپ

به گزارش گردشیا، سه هفته جدال درباره نتایج انتخابات ریاست جمهوری در نهایت با پذیرش شروع فرایند انتقال قدرت به دولت بعدی ایالات متحده به خاتمه رسید؛ هرچند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی، حاضر نشد به رقیب انتخاباتی اش جو بایدن تبریک بگوید و رسما به شکست خود در این انتخابات اذعان کند.

آخرین پرده از نمایش شکست ترامپ

به گزارش شرق؛ او مانند همواره در توییتی خطاب به امیلی مورفی، مدیر اداره خدمات عمومی آمریکا نوشت: به مدیر اداره خدمات عمومی و تیم همراه او، همچنین تیم کارکنان کاخ سفید سفارش می کنم اقدامات لازم را درخصوص پروتکل های مرسوم مرتبط با مرحله انتقالی ریاست جمهوری به خاطر حفظ منافع کشورمان اجرا نمایند.

ترامپ در ادامه مدعی شد خانم مورفی این مدت به خاطر عدم شروع فرایند انتقال قدرت مورد آزار و اذیت قرار گرفته و تهدید شده است؛ در حالی که او نمی خواهد شاهد چنین شرایطی برای خانم مورفی، خانواده او و کارکنان اداره خدمات عمومی باشد. با این حال، رئیس جمهوری آمریکا در چند توییت بعدی، همچنان بر تقلب گسترده در انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور تأکید کرد و وعده داد به پیگیری شکایات انتخاباتی خود ادامه خواهد داد.

تیم انتقالی بایدن از تصمیم مورفی استقبال کردند. در بیانیه ای، یوهانس آبراهام، مدیر اجرائی تیم انتقال بایدن، گفت تصمیم مورفی گامی لازم برای شروع مقابله با چالش های پیش روست. بنا بر گفته آبراهام، به زودی ملاقات تیم انتقال با مقام های دولت ترامپ شروع می گردد و اولویت اول آن ها موضوع پاندمی کووید19 و پاسخ دهی دولت ترامپ به این پاندمی خواهد بود. آن ها سعی می نمایند نقشه کاملی از فعالیت های برنامه ریزی شده و سازمان های درگیر را به دست بیاورند.

اما آنچه باعث شد ترامپ را مجاب به پذیرش فرایند انتقال قدرت کند، اعلام نتایج در ایالت میشیگان بود؛ شکایات تیم وکلای ترامپ در ایالت های جورجیا و پنسیلوانیا از سوی دادگاه های ایالتی و فدرال رد شده بود و تأیید پیروزی جو بایدن در ایالت کلیدی میشیگان عملا باعث تغییر رویکرد ترامپ نسبت به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد. این موضوع در واقع اعلام قطعی شکست ترامپ و تیم وکلای او بود.

گروه ناظر بر انتخابات این ایالت روز دوشنبه رسما نتیجه انتخابات را تأیید کرد و با 154 هزار رأی اختلاف، بایدن پیروز قطعی این ایالت شد و مهم ترین کارت ترامپ سوخت. ترامپ حتی برای مانع شدن از تأیید نتایج انتخابات، شماری از رهبران فراکسیون حزب جمهوری خواه ایالت میشیگان را به کاخ سفید دعوت نموده بود؛ کوششی که ثمری به همراه نداشت.

نمایندگان جمهوری خواه این ایالت اعلام نموده بودند به کار خود بر اساس روال معمول ادامه خواهند داد؛ در صورتی که مقامات جمهوری خواه در بعضی از ایالت ها همچون میشیگان، پنسیلوانیا، جورجیا یا آریزونا با ادعا های ترامپ مبنی بر بروز تقلبات گسترده در انتخابات همراهی می کردند، شاید وظیفه انتخاب رئیس جمهوری بعدی آمریکا برعهده مجلس نمایندگان قرار می گرفت و ترامپ می توانست در کاخ سفید ماندگار گردد.

همچنین روز دوشنبه بیش از صد کارشناس مسائل امنیتی وابسته به حزب جمهوری خواه از رویکرد ترامپ در ارتباط با انتقال رسمی قدرت انتقاد نموده و آن را تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا اعلام نموده بودند. به این ترتیب راستا تغییر نتیجه انتخابات به وسیله عهدشکنی اعضای الکترال کالج مسدود شده است؛ هر چند هنوز تیم حقوقی ترامپ به احکام دادگاه ها، به ویژه رأی نهایی دیوان عالی فدرال چشم دوخته است.

با تمامی این کوشش ها، تحلیلگران بر این باورند که تیم وکلای ترامپ به خوبی می دانند که هیچ گاه نتیجه نهایی به سود آنان تغییر نخواهد کرد و از این رو، موافقت رئیس جمهوری کنونی آمریکا با شروع فرایند انتقال قدرت به دولت بعدی می تواند نشانه ای از شروعی بر سرانجام ترامپ باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: gardeshia.ir شناسه مطلب: 1462

به "آخرین پرده از نمایش شکست ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین پرده از نمایش شکست ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید